Pyšná princezna Krasomila Alena Vránová slaví 90. narozeniny! Víme, jaký dostane první dárek!

Česká televize poodhalí v novém dokumentárním snímku režiséra Petra Slavíka s názvem Alena Vránová – Role mého života zákulisí filmových, televizních i divadelních rolí významné české umělkyně. Premiéru bezmála hodinového dokumentu, jenž vznikl k příležitosti hereččiných devadesátých narozenin, uvede program ČT art ve středu 27. července od 20:15 hodin. Držitelka Ceny Thálie za celoživotní činoherní mistrovství souhlasila s natáčením filmu o své osobě vůbec poprvé.

„Alenu Vránovou jsem asi před dvanácti lety obsadil do jedné z hlavních rolí v seriálu Život je ples. Oplátkou si pak ona mě vyžádala jako režiséra inscenace Poslední romance v Divadle Ungelt, a tak jsme se postupně spřátelili. Od té doby jsem se jí čas od času ptal, zda by nechtěla natočit dokument o své bohaté herecké kariéře, ale vždy jsem byl zdvořile odmítnut. Souhlasila až nyní,“ popisuje vznik dokumentárního filmu Petr Slavík a pokračuje: „Podle mého názoru je její herectví nezaměnitelné. Český herecký rejstřík obohatila o typ energické, sarkastické a přitom noblesní, respekt vzbuzující ženy. Alena dokáže zvláštním způsobem spojit dvě jinak zdánlivě neslučitelné polohy. Umí být mimořádně tvrdá až drsná a zároveň i jemná a citlivá. A v obou těchto polohách je přirozená a uvěřitelná. V tomto ohledu bychom mezi našimi herečkami těžko našli srovnání.“

Právě na proměny herectví Aleny Vránové, jež vytvořila v průběhu profesního života téměř stovku divadelních rolí, a ještě větší počet rolí filmových a televizních, se režisér Petr Slavík v novém dokumentu soustředil. Divákům je zprostředkuje ve formě hereččina vyprávění, archivních záběrů i vzpomínek kolegů. Ve filmu se tak kromě Aleny Vránové objeví například František Němec, Petr Kostka nebo Pavel Liška.

V premiéře uvede snímek Česká televize na programu ČT art ve středu 27. července od 20:15 hodin. Následně v sobotu 30. července, v den hereččiných devadesátých narozenin, odvysílá stanice ve večerních hodinách záznam inscenace Divadla Ungelt Bouřlivé jaro.

 

Foto: Česká televize