Komedie Velká premiéra s Ivou Janžurovou vstupuje do kin

Po světové premiéře v Karlových Varech vstoupí komedie Velká premiéra Miroslava Krobota tento čtvrtek 21. července do českých kin. Do hlavních rolí nového filmu obsadil Miroslav Krobot herce Pavla Šimčíka a herečku Ivu Janžurovou, kteří ztvárnili svéráznou dvojici vnuka a babičky.

Herec Pavel Šnajdr (Pavel Šimčík) má rád improvizaci a stand-up. Hraní si užívá i v normálním životě. Miluje uvádět lidi do rozpaků a vytvářet trapné situace, což ovšem mnozí špatně snáší. Ostatně na Pavlův humor je alergická i jeho žena Markéta (Klára Melíšková), která se snaží vyhořelý manželský vztah řešit u psychologa (Jakub Žáček). Když Pavel dostává nabídku poprvé režírovat vlastní představení v olomouckém kulturáku, na nic nečeká, odjíždí z Prahy a nechává za sebou krachující manželství.

V Olomouci na něj čeká milovaná babička (Iva Janžurová), která má v jeho představení vystupovat. Hned po příjezdu se Pavel u babičky seznamuje se sympatickou pomocnicí Mikinou, která jako jedna z mála jeho humor chápe a dokáže přistoupit na hry, jimiž se babička a Pavel společně baví. „Babička je pro Pavla milou bytostí, poslední pevninou láskyplného vztahu, co mu zbývá. Společně si vymýšlejí nejrůznější situace a dialogy, které docela vyděsí, nebo přinejmenším překvapí, náhodné svědky,“ vysvětluje Iva Janžurová a Pavel Šimčík ji se smíchem doplňuje: „Já jsem si jejich vztah pojmenoval jako Clouseau a Cato, jsou to prostě dva lidi, kteří se neustále překvapují.“

Od začátku Pavlova olomouckého angažmá dost věcí drhne. Ředitele kulturního domu Grunta (Miroslav Krobot) nejvíce zajímají jeho vlastní politické body, kulturu považuje za trest a Pavlovu humoru vůbec nerozumí. Pavla také pronásleduje žárlivý údržbář Roman (Roman Vencl). Naopak až příliš velkou náklonnost k němu chová koketní Gruntova asistentka Renata (Jenovéfa Boková). Pavla ovšem baví Mikina, ve které nachází důležitého spojence. Zkoušky se rozeběhnou a premiéra se nezadržitelně blíží. Věci však mají ještě jeden háček, s babičkou něco není v pořádku.

Těsně před premiérou Pavel pochopí, že bude muset ubrat ze svých vlastních ambicí a vše zrežírovat úplně jinak. „Řekl bych, že Pavel Šnajdr je bojovník. A možná to bude znít trošku nadneseně, když řeknu, že to je hrdina. Je to člověk, který bojuje za vztahy kolem sebe a neřeší materiální věci. Je to člověk, který svým způsobem bojuje velmi sofistikovaně, rafinovaně a velice nekompromisně,“ dodává představitel hlavní role Pavel Šimčík, kterou mu napsali Miroslav Krobot a Lubomír Smékal tzv. na tělo.

 

Podívejte se na trailer k filmu zde:

 https://youtu.be/vV1dTJHe2ho

 

Krobotův film nese výrazný filmový rukopis oceňovaného slovenského kameramana Martina Štrby a polského střihače Jarosława Kamińského, do jehož filmografie patří takové projekty jako oscarový film Ida nebo v Cannes oceněná Studená válka.

Film Velká premiéra se natáčel loni v létě Praze i v Olomouckém kraji, konkrétně v Olomouci, kde se jeho hlavním dějištěm stal S-klub. Natáčelo se ale také například v ZOO, v kostele Panny Marie Sněžné, Bezručových sadech i na hlavním nádraží.

Miroslav Krobot se jako scenárista a režisér podílel společně s Janem Prušinovským na vzniku kultovního televizního seriálu Čtvrtá hvězda (2013). Jeho celovečerní režijní debut Díra u Hanušovic (2014) vidělo v kinech více jak 150.000 diváků, byl vybrán do hlavní soutěžní sekce 49. ročníku MFF Karlovy Vary a získal 3 ocenění Český lev. Jeho druhý celovečerní film Kvarteto vstoupil do kin v roce 2017 a v roce 2019 byl uveden na televizních obrazovkách jeho 6dílný televizní seriál Zkáza Dejvického divadla.

Lubomír Smékal je olomoucký psycholog, psychoterapeut, manželský a rodinný poradce, člen Asociace manželských a rodinných poradců. S Miroslavem Krobotem napsal scénáře ke třem celovečerním filmům: Díra u Hanušovic (2014), Kvarteto (2017) a Velká premiéra (2022), a také spolupracoval na divadelním představení Honey (2017), které vzniklo jako společný projekt Dejvického divadla a Cirku La Putyka. V loňském roce měla v Moravském divadle Olomouc premiéru inscenace Zánik samoty Berhof, na které spolupracoval vedle Miroslava Krobota i s Vladimírem Körnerem.

 

Velká premiéra – herecké obsazení

Šnajdr: Pavel Šimčík

Babička: Iva Janžurová

Markéta: Klára Melíšková

Renata: Jenovéfa Boková

Grunt: Miroslav Krobot

Gruntová: Ivana Plíhalová

Franěk: Jakub Žáček

Roman: Roman Vencl

 

Režie: Miroslav Krobot

Scénář: Miroslav Krobot, Lubomír Smékal

 

Foto: www.velkapremiera.cz