Protekce? Kraus pozval do své show sestru!

Letošní první talkshow Jana Krause zahájí pro moderátora obzvláště milý host – profesorka francouzštiny a jeho starší sestra Eliška Krausová-Chaves, která žije od roku 1968 v Bogotě v Kolumbii. Jak už se stalo u mnohých hostů zvykem, i ona mu přinesla dárek – autobiografický knižní rozhovor Letenka do neznáma aneb Rozhovory přes oceán.

Knihu mu předává se slovy: „Ne že by ti lidi měli nosit dárky, ale myslím, že je dobré, když čteš. Tak aby sis aspoň četl o nás.“ Jan Kraus je rád, že se dozví něco, což už si nepamatuje, neboť byl malý chlapec, když jeho sestra opouštěla vlast. Nezapomene připomenout také to, že je jeho sestra držitelkou vyznamenání Gracias Agit od českého ministerstva zahraničí za svoji práci v asociaci česko-kolumbijského přátelství Asocheca. V rámci ní organizuje různé tematické kulturní akce a výstavy. „Dělali jsme například výstavu o samizdatu nebo o Pražském Jezulátku. O všem, o čem si myslíme, že je důležité, aby se v Jižní Americe dozvěděli,“ doplňuje a vysvětluje, že dnes mají krajanské spolky jiný význam, než měli kdysi.

O Kolumbii říká, že je to krásná země, hlavně pro lidi, kteří mají rádi přírodu, ale také je to země, ve které číhá řada skrytých nebezpečí, a tak by se cestovatelé, kteří do ní přijíždějí, měli lépe informovat o tom, co všechno je tam může čekat. A připomíná také to, že Bogota leží v úctyhodné výšce 2 600 metrů nad mořem. Ona sama se vydala do Kolumbie v červnu 1968 na pozvání svého strýce, aby se zdokonalila ve španělštině, a už samotná cesta byla velice dobrodružná. Strýc jí totiž poslala letenku z Londýna do Caracasu, hlavního města Venezuely, o kterém neměla ani ponětí, kde leží. Navíc její tatínek byl zásadně proti tomu, aby letěla.

„Maminka řekla, že musíme udělat něco, abych mohla odletět, protože strýček poslal letenku,“ vzpomíná Eliška, „tak si vypůjčila peníze na to, abych odletěla do Londýna, což byla jediná možnost, neboť jsem neměla vízum.“ Protože to byla její úplně první cesta letadlem, uvěřila své švagrové, že bude stačit, když si vezme něco lehkého na sebe a do letadla pouze kabelku, vše ostatní dostane. „Odletěla jsem tedy do Londýna, tam mě posadili do takového obrovského letadla, které letělo do Caracasu. Všichni mluvili anglicky, jenom já ne, takže jsem nerozuměla ničemu. Nedali mi nic, a ani jsem nevěděla, jak se připoutat, a tak jsem pás celou dobu držela.“ Na přestupu v Caracasu se dozvěděla, že se nejspíš ztratilo její zavazadlo, pak strávila v hotelu svoji první noc na jihoamerickém kontinentu a druhý den pokračovala v letních šatičkách do Bogoty, kde bylo asi osm stupňů a kde ji na letišti čekal strýc s celou rodinou. „Strýce strašně rozčílilo, že nemám zavazadlo, protože chtěl, aby mu maminka poslala nějaký křišťál,“ popisuje a se smíchem dodává: „Božena tehdy vyndala z vázy kytky a zabalila mi ji s sebou.“ Zavazadlo se ale nakonec přeci jen našlo, a tak když se její rodiče dostali po letech na návštěvu do Bogoty, vázu u strýce znovu poznali.

V dalším dílu Show Jana Krause se představí profesorka francouzštiny Eliška Krausová-Chaves, herec Richard Genzer a Marek Dvořák, Václav Korda a Lukáš Pelánek – představitelé Bertíka, Míši a Matýska v komedii S tebou mě baví svět. Premiéru dalšího dílu Show Jana Krause uvidíte ve středu 12. ledna ve 21.35 hodin na Primě.

 

Foto: TV Prima