Československý vynález malé přenosné pečící mísy více než deset let úspěšně dobývá britský trh díky ženě přezdívané Lady Remoska. Češka, která byla zachráněna před nacisty v jednom z posledních vlaků Sira Nicholase Wintona, teď obdarovala populárním kuchyňským pomocníkem jeho královskou Výsost prince z Walesu.
„Vaše královská Výsosti, přijměte upřímné gratulace z České republiky s přáním pevného zdraví a hodně štěstí do dalších let…“, píše se mimo jiné v průvodním blahopřejném dopisu adresovaným z Frenštátu pod Radhoštěm.
„Šťastná náhoda nás před více než deseti lety svedla dohromady s paní Milenou, která britským hospodyňkám ukázala kouzlo Remosky. Dnes jsme díky ní velice pyšní, že jsme mohli obdarovat člena britské královské rodiny“, říká Ivo Svoboda, spolumajitel společnosti Remoska.
Paní Grenfell-Baines byla zachráněna se sourozenci z obsazeného Československa v jednom z »Wintonových vlaků«, které židovské děti převáželi na začátku nacistického šílenství do bezpečí Velké Británie. V roce 2000 si chtěla pořídit novou Remosku a uvědomila si, že na Britských ostrovech univerzálního pomocníka do kuchyně neznají. Dnes společnost Remoska dodává na tamní náročný trh více než třetinu roční produkce.
„Tam dokonce vzniklo i fórum pro milovníky Remosek a hospodyně si vzájemně vyměňují recepty. Třeba nějaký přidá i princ Charles“, dodává s úsměvem Ivo Svoboda. Neopomene přitom zdůraznit důležitou vlastnost univerzálního kuchyňského pomocníka, a totiž naprosto minimální spotřebu energie. Grilování, pečení, vaření, ale i zavařování je tak dokonce levnější než v klasické troubě a remoska je tak velmi šetrná k životnímu prostředí. I tyto informace dostal společně s darem následník britské Koruny.
Česká Remoska ve Velké Británii získala i prestižní ocenění časopisu Good Housekeeping, jako vynález roku 2001. Původní nápad z dílny elektrotechnika Oldřicha Homuty se dnes, padesát letech od svého vzniku, dostává i na britský královský dvůr.
Foto: Original Communications