Koukejte, Madeleine Albrightová zahrála Krausovi na bicí!

S velkou úctou, obrovskou kyticí a frenetickým aplausem publika přivítal moderátor Jan Kraus ve své televizní show Madeleine Albrightovou. „Vy jste přijela proto, že vám v Čechách vyšla kniha… Zaujalo mě v té vaší knize s názvem Pražská zima mimo jiné, že jste v devětapadesáti letech nastupovala na místo ministryně zahraničí USA a že jste se až při této příležitosti dozvěděla jisté věci o vaší rodině…“ nadhodil Kraus.


„Když už moje jméno bylo v Bílém domě, dostala jsem dopis od někoho původem z Čech, že prý znali mou rodinu a že to byli báječní Židé… O židovských kořenech jsem do té doby netušila. Jeden novinář se pak pustil do dějin naší rodiny a přinesl mi kartičky, s nimiž šlo více než dvacet mých příbuzných do koncentračního tábora.“ Moderátor s Albrightovou probral i jejího otce, diplomata Korbela, který mimo jiné přednášel na Denverské univerzitě. Zmínil, že pan Korbel musel být výjimečný člověk, když se jeho dcera Madeleine stala ministryní a jeho studentka z Denverské univerzity, paní Condoleeza Riceová, byla též ministryně… „Jak je to možné?“ vyptával se moderátor.
Madeleine Albrightová vyprávěla o svém otci, který byl podle jejích slov báječný otec i profesor. Kraus s ní jízlivě probral skutečnost, že Albrightová měla kdysi čtyřku ze zeměpisu. „Ano, to je pravda.“ A Albrightová ocenila, že Evropská unie dostala Nobelovu cenu, protože je podle ní důležité, aby se Evropa udržela pohromadě a aby se v ní udrželo i Česko. Moderátora zajímalo, co si Albrightová myslí o blížících se prezidentských volbách. „Obama vyhraje,“ řekla přesvědčivě.


A Krause zajímalo, zda se Madeleine Albrightová někdy pohádala s prezidentem Clintonem, když byla ministryní. „On je velmi chytrý člověk. On se hádal s námi všemi, s ministry… Ale stejně bylo báječné pro něj pracovat, protože on respektoval, když měl někdo jiné názory,“ přiznala Albrightová.


Jana Krause poté zajímalo, zda je pravda, že se Madeleine Albrightová podílela na vstupu Česka do NATO. „Ano, tak to bylo. Bylo to pro mě velmi emocionální, když se to povedlo,“ přiznala Albrightová. A Kraus s ní probral i výsledky posledních voleb, v nichž se prosadili komunisté. „Co se děje v Sovětském svazu a v Rusku, to je špatné… Česko patří k Západu, ke středu Evropy, patří do NATO, a nikoli na Východ,“ vysvětlila MadeleineAlbrightová. „Evropa ale nikdy nemůže být Spojené státy Evropy. Proto je tu také Evropská unie,“ dodala.

Podívali se spolu na video, kde Madeleine Albrightová hraje na bubny se symfonickým orchestrem. „Neměla byste chuť si taky zahrát? My tady máme také bicí,“ podotkl moderátor. „Ale proč ne?“ překvapila Albrightová a usedla za bicí.


Nejostřejší Show Jana Krause v historii – bude o politice, odvaze, charakteru a jen pro silné žaludky. Do dalšího dílu Show Jana Krause přijali pozvání: bývala ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightová, další prezidentský kandidát Karel Randák a největší chilližrout Jan »Konrád« Bruncko. Premiéru dalšího dílu třetí série Show Jana Krause uvidíte v pátek 26. října ve 21.50 na Prima family.

Foto: TV Prima