Primářka Infekční kliniky FN Na Bulovce MUDr. Hana Roháčová o koronaviru: Nemůžeme kvůli němu zastavit chod světa

I v televizní Show Jana Krause jsme se dozvěděli zajímavé informace o koronaviru, a sice od osoby vskutku povolané, od expertky na problematiku infekcí a jejich šíření, primářky Infekční kliniky FN Na Bulovce, MUDr. Hany Roháčové. Kupříkladu to, že k přenosu infekce dochází zhruba po čtvrt hodině kontaktu na vzdálenost méně než dva metry.

Karanténu nenařizujeme my lékaři, nýbrž epidemiolog, a sice tehdy, když zjistí, že jste měl kontakt s osobou, která je nemocná, anebo že jste pobýval v oblasti, která je z nynějšího pohledu považovaná za závažnou, a ještě navíc máte nějaké klinické příznaky,“ vysvětluje odbornice, za jakých podmínek se nyní nařizuje čtrnáctidenní karanténa, jejíž délka vychází z aktuálně vypozorované inkubační doby nemoci. Připomíná ale také to, že u zmiňované nemoci je hodně přenašečů, u nichž se příznaky nemoci vůbec neprojeví.

U této nemoci je až osmdesát procent případů s lehkým průběhem, anebo se to vůbec neprojeví, a ti jsou samozřejmě možnými šiřiteli infekce.“ Tvrdí dokonce, že průběh chřipky může být daleko horší. „Jsem přesvědčená, že kdyby teď někdo řekl, že máme vakcínu proti koronaviru, 99 procent Čechů se jde hned zítra očkovat,“ myslí si lékařka a dodává, že proti chřipce máme zbytečně malou proočkovanost v populaci, zhruba jen pět procent, v důsledku čehož máme letos již několik desítek úmrtí na následky chřipky. „Infekci koronaviru bychom rozhodně neměli bagatelizovat, ale zároveň bychom se měli chovat rozumně.“

Zdůrazňuje také to, že se jedná o zcela nový virus, který známe teprve tři měsíce a dosud ho nemáme pořádně prozkoumaný. Z tohoto důvodu se dělají maximálně možná ochranná opatření. „Ale zase kvůli tomu nemůžeme úplně zastavit chod světa,“ uzavírá primářka Infekční kliniky FN Na Bulovce MUDr. Hany Roháčové.

Foto: TV Prima