Tomu neuvěříte! Václav Neckář bude mít pamětní medaile!

Dva roky po veleúspěšném comebackovém albu Dobrý časy potěší Václav Neckář své příznivce novým a svým vůbec prvním vánočním albem. Nečekejte však žádné klasické koledy ani tisíckrát natočené vánoční standardy. Novinka s prozaickým názvem Mezi svými, která vzniká ve studiích Sono a Gui-Tón, bude obsahovat ryze původní materiál! O jejím charakteru naznačuje mnohé už samotný fakt, že se na ní autorsky podílela velmi pestrá paleta osobností domácí hudební špičky.


„Dle názvu alba by se dalo čekat, že tu budou jen moji dvorní autoři, jako například Eda Krečmar nebo můj brácha Honza. Zdeněk Rytíř už bohužel nestihl žádnou píseň, ale jeden text mi napsala Alenka Rytířová, Zdeňkova dcera. Honza Fischer, syn Ivo Fischera napsal dva texty, Václav Kopta, syn Pavla Kopty také dva a tak jsem vlastně stále mezi svými, i když jako s autory se s nimi setkávám poprvé,“ říká k výběru autorů Václav Neckář.
Václavova hudební rodina se však za poslední tři roky rozrostla díky Dobrým časům o další generaci a tak se kromě výše zmíněných na albu jako autoři objevují dříve zcela nečekané osobnosti. Důkazem jsou jména jako Jiří Hradil (Tata Bojs, Lesní zvěř), Márdi (Vypsaná fiXa), Filip Rácz (Fíha), David Dvořák (Kašpárek v rohlíku), Marek Doubrava(Hm…), Petr Kotouš či Luďek Špilauer. A aby těch premiér nebylo málo, mohou se fanoušci těšit také na historicky první Neckářův duet s Martou Kubišovou v podobě velmi emotivní písně Noc.
Na Mezi svými nechybí samozřejmě ani duo Jaromír Švejdík a Dušan Neuwerth, které stojí za albem Dobrý časy a svým dílem přispělo i nyní. Švejdík coby textař a skladatel, Neuwerth jako producent. „Dobrý časy bylo čistě autorské album, které jsme vymysleli společně s Jaromírem Švejdíkem. Byla to v podstatě intimní folková deska, zatímco na novém albu Mezi svými se sešlo třináct různých autorů a všichni jsme se rozmáchli skutečně doširoka, abychom vystihli sváteční duch alba,“ komentuje to Neuwerth.


Ač je leitmotivem alba téma Vánoc, není to rozhodně téma jediné. Naopak! Mezi svými je nahrávkou s řadou silných přesahů do »obyčejných« mezilidských vztahů, víry, naděje nebo samoty. „Nejde o úplně tradiční desku s koledami. Je to album sice svým způsobem sváteční, ale tematicky velmi pestré,“ vysvětluje Jan Neckář a Dušan Neuwerth dodává: „Koledy jsou krásné, ale už tady byly. Vytvořit album z úplně nových písní je sice mnohem pracnější, ale o to silnější.“
Jak bratři Neckářové přiznávají, ani si nepamatují, kdy je poprvé napadla myšlenka natočit první vánoční album ve Václavově kariéře. Co je ale definitivně přesvědčilo, byl úspěch skladby Půlnoční, která zazněla ve filmu Alois Nebel. „Album jsme začali plánovat před dvěma roky a vydat jsme ho chtěli už loni. Nakonec jsme se ale s Dušanem rozhodli pro tento časově a organizačně náročný projekt a tak vyjde až letos,“ vysvětlují Honza s Václavem.
Načasování je to více než příhodné. Album totiž vyjde v roce, který předchází 50ti let spolupráce a prvních Neckářových nahrávek pro Supraphon. Společně s albem budou coby předzvěst tohoto významného výročí k dispozici také emise speciální zlaté a stříbrné pamětní medaile. Ty přichystala Pražská mincovna dle Václavova portrétu, který navrhl Jaromír Švejdík aka Jaromír 99 a sám Neckář se bude podílet na finálním rytí sádrového modelu.

Podívejte se na klip k písbni Půlnoční zde:

Foto: Supraphon / Lukáš Kadeřábek