Poslední Tichá píseň Ivety Bartošové

Když před více jak měsícem skočila trojnásobná Zlatá slavice Iveta Bartošová pod vlak, byl to pro všechny šok. Jen pár dnů po pohřbu se na trhu objevilo hned několik útlých knih, které popisují pohnutý životní příběh bývalé princezny československé pop music. Dnes se na knihkupecké pulty dostává obsáhlá kniha nazvaná Tichá píseň, která jako první přináší celistvý a kompletní pohled na život i kariéru Ivety Bartošové. A ve výpravné knize nechybí asi stovky dosud nepublikovaných fotografií Ivety.


Nebylo a z největší pravděpodobností už nikdy ani nebude žádné druhé takové zpěvačky v českém showbyznysu. Přestože v závěru života plnilo její soukromí stránky novin a časopisů měrou více než vrchovatou, nemělo by nikdy být zapomenuto že Iveta Bartošová byla především zpěvačkou, která na tomto světě leccos dokázala. Zejména ve svých začátcích, kdy se jí zpěvem podařilo oslovit celou jednu generaci dospívajících chlapců a dívek. Mnozí zůstali jejími fanoušky po celou její kariéru. A přibývali další, tak jako Ivetě Bartošové přibývaly v repertoáru nové písničky.
Její publikum bylo rozsáhlé a najde se jen málo lidí, kteří si nevzpomenou na nějakou její písničku. Jako interpretka patřila k našim nejúspěšnějším a to přitom nepatřila k těm nejlepším. Ani hlasovým rozsahem, ani pěveckým projevem… Přesto by jí cosi mohly závidět skoro všechny její kolegyně. Z Ivety totiž vyzařovala energie, nálada a hvězdný třpyt, a to všechno dokázala vtisknout i do svých písní.


Senzitivita, kterou se jí kolikrát podařilo při zpěvu předvést, byla odrazem její vlastní osobnosti. Celý život se totiž potýkala s trápením jménem láska, která se jejím bytím táhla jako červená nit. Její životní příběh by nevymyslel ani ten nejlepší hollywoodský scenárista a našel by se jen málo kdo, kdo by mu věřil. Iveta totiž pravidelně zažívala nejen velkou slávu a davy nadšených fanoušků, ale i pořádné pády doslova až na dno. Její soukromý život byl plný neuvěřitelných kotrmelců, psychických propadů, sebevražedných pokusů a celého zástupu milenců. Žádná jiná naše zpěvačka neudělala tolik profesních chyb jako právě Iveta Bartošová a přesto byla pořád za hvězdu a posluchači i lidé z branže jí všechny renonce odpustili.


Byla u nás populární stejně jako kdysi v Americe legendární Marilyn Monroe. Žila život plný lesku a slávy, ale také zakusila bídu a utrpení. Nezřídka právě kvůli svým vlastním chybným rozhodnutím. Posledním takovým bylo skončit se svým životem. Když jsme začali plánovat na podzim roku 2014 nové a rozšířené vydání úspěšné knihy Iveta Bartošová – Odhalená pravda, nenapadlo nás, že k již tak zvláštnímu příběhu přibude poslední a zcela fatální kapitola.
Kruh života, který Iveta tak dlouho malovala, se uzavřel a tak i tato kniha si klade za úkol být uceleným dílem, které přinese střízlivý pohled na životní příběh zpěvačky, která se už za svého života stala legendou.
Nahlédněte s námi na životní dráhu prostého a půvabného děvčátka z Valašska, která počátkem devadesátých let dosáhla vrcholu slávy zpěvačky líbivého popu, až do období kdy si coby zdevastovaná, z bulvární popularity těžící star, sáhla na život. Její život je totiž ne nepodobný románu a může se stát varovným mementem pro jiné nezralé holky, jež o hvězdném showbyznysu naivně teprve sní….

Iveta Bartošová – Tichá píseň
Autoři: Miroslav Graclík & Václav Nekvapil
Nakladatelství XYZ, vychází 2. 6. 2014
430 stran, ušlechtilý paperback, barevná příloha

Anotace:
Druhé a výrazně rozšířené vydání knihy Iveta Bartošová – Odhalená pravda odkrývá život, kariéru, vzestupy i neuvěřitelné pády trojnásobné Zlaté slavice Ivety Bartošové. Mimo jejího životního i uměleckého příběhu jsou v knize ukázky z dobových článků a rozhovorů, které s Ivetou během let vycházely, nechybí recenze na její alba a stovky fotografií. Ve výpravné knize je i barevná příloha na křídovém papíře s Ivetinými fotografiemi z nichž jsou mnohé publikovány vůbec poprvé. Nechybí ani její kompletní diskografie, filmografie, přehled cen a taky tabulky prvních 25 míst Zlatého slavíka a Českého slavíka od roku 1984 kdy v něm Iveta bodovala poprvé až po rok 2013.

Foto: Nakladatelství XYZ