Petra Janů si nadělila k sedmdesátinám Hity a rarity

Petra Janů začala zpívat před neuvěřitelnými padesáti lety, během nichž si s úspěchem vyzkoušela téměř všechny styly a žánry, které v populární hudbě existují. Vedle písní zahraničního a tuzemského středního proudu nazpívala filmové a muzikálové melodie, šansony, kompozice ve stylu disco, soulu a rocku. Vždycky se prezentovala jako energická, moderní žena, která se nebojí svého věku a důstojně stárne se svým publikem.

Rok 2022 je rokem, kdy Petra Janů slaví dvě kulatá životní jubilea. Padesát let na scéně naší populární hudby a 19. listopadu sedmdesáté narozeniny. Ty oslaví už ale 19. října narozeninovým koncertem v pražské Lucerně se svou kapelou Amsterdam a s hosty Petrem Jandou a s mladým opavským zpěvákem Petrem Cieplým. Ten pro Petru a sebe napsal mezigenerační duet Odlišný generace. „Slavím 2×35 let, a tak každá moje půlka bude vděčná všem, kteří se mnou má jubilea přijdou do Lucerny oslavit,“ říká zpěvačka a směje se svým charakteristickým smíchem.

Dvojalbum Hity a rarity, které je průřezem pěvecké kariéry zpěvačky se zajímavým hlasem, vedle duetu Odlišný generace přináší i další horkou novinku. Píseň Pár slov, kterou si Petra našla v repertoáru americké herečky a zpěvačky Cher.

Aktuální dvojalbum Petry Janů přináší šestačtyřicet písní, z nichž pětatřicet vychází na CD úplně poprvé. Pocházejí z archívů Českého rozhlasu, České televize, Supraphonu, Warner Music a dalších. Diskofilové na tomto 2 CD najdou pochopitelně největší hity trojnásobné Zlaté slavice jako Jedeme dál, Moje malá premiéra, Říkej mi, Už nejsem volná, Planeta lásky, A pak že je to hřích, Léta bláznivá a Má pouť. Mnohdy však ve verzích, které neměli ještě nikdy možnost slyšet.

V roce 1972 Petra Janů získala na pěvecké soutěži talentů Mladá píseň v Jihlavě Stříbrný řetěz tohoto festivalu a zaujala i představitele pražského divadla Semafor. Do tohoto divadla nastoupila v sezóně 1972–1973 a účinkovala v něm takřka do samého konce sedmdesátých let. Nikdy neměli posluchači dosud možnost slyšet Petřiny nahrávky z her v Semaforu. Najdou je až na tomto projektu. Konkrétně písně z her Zuzana v lázni, Má hlava je včelín a Kytice, která je nejhranější inscenací v dějinách Semaforu. Dočkala se šesti set repríz a Petra Janů v ní roli Bludičky alternovala s Hanou Zagorovou.

Ve druhé polovině sedmdesátých let se z Petry Janů stala rocková zpěvačka a sama má tohle období své kariéry asi nejraději. Vrátila se k němu v minulém desetiletí na koncertech se svou skupinou Amsterdam. Proto ji velmi překvapily díky tomuto 2 CD tři objevené nahrávky s rockovou skupinou Blue Effect – Nečekaná premiéra, Jdu zutá a Náhle blázen. Posledně jmenovaná je Petřinou verzí slavné písně Vladimíra Mišíka Sluneční hrob. Janů ji nazpívala s českým textem Michala Horáčka Náhle blázen.

V roce 1985 vydal Petře Supraphon album 12 Famous And Awarded Movie Songs, na které nazpívala písně oceněné cenou Americké filmové akademie, Oscarem, a zpěvačce přineslo za 200.000 prodaných LP desek doma i v zahraničí Zlatou desku Supraphonu. Původně se chystalo i vydání tohoto alba v české verzi. Nikdy k tomu ale nedošlo, byť některé z těchto celosvětově proslavených písní Petra česky nazpívala. Na tomto 2 CD najdete dvě z nich. Konkrétně píseň Evergreen, kterou si do hudebního filmu Zrodila se hvězda napsala Barbra Streisand a Petra ji nazpívala s českým textem Eduarda Krečmara Pláč. A když už jsme u filmových melodií, musíme zmínit na tomto projektu poprvé vycházející Petřiny nahrávky písní z filmů Cikáni jdou do nebe, Moulin Rouge a Bony a klid.

Hitem se v roce 1987 stala píseň Karla Svobody a Karla Šípa Hou hej hou, všichni tancujou, kterou Petra natočila s tehdy slavnými diskžokeji Jiřím Počtou, Milošem Skalku, Jakubem Jakoubkem, Jožkou Zemanem, Petrem Salavou, Jaromírem Tůmou a Oskarem Gottliebem. Na Petřině albu Lovin´ určeném na export, je skutečná rarita – anglická verze této písně, ve které je Petřiným partnerem Miroslav Žbirka. „Kdo taky jiný než Miro, ji mohl u nás anglicky na sklonku osmdesátých let nazpívat, že?“ říká Petra a je dodnes hrdá na to, že nazpívala právě tuto píseň, ve které byl jako v jedné z prvních u nás použit rap.

Petra Janů zažila díky roli Madame Thenardiér ve slavném světovém muzikálu Bídníci počátek muzikálového boomu u nás. Stala se poté vyhledávanou muzikálovou zpěvačkou a tento dvojdisk připomíná její působení v muzikálech písní Žárlím, kterou zpívala jako královna víl Titánie v muzikálu Sny svatojánských nocí. Příznivci Petry Janů určitě ocení, že toto 2 CD obsahuje i Petřiny duety s Petrem Kolářem, Karlem Gottem a s Petrem Jandou z muzikálů Kdyby tisíc klarinetů, Fantom opery a Ať žije rokenrol!. A taky zpěvaččiny verze hitů z repertoárů Karla Gotta, Elvise Presleyho, Franka Sinatry, Lizy Minelli, Jennifer Rush, Celine Dion, Toma Jonese a skupiny Queen.

Text Eduarda Krečmara k písni Karla Svobody S láskou má svět naději byl aktuální už v době svého vzniku, kdy s ní Petra Janů v roce 1986 vyhrála Zlatou Bratislavskou lyru. A dnes je dokonce aktuálnější mnohem víc. Napadá mne, že nejen s láskou má svět naději.

Vstupenky na Petřin koncert v Lucerně na www.ticketportal.cz/Event/Petra_Janu_Amsterdam

 

2 CD Petra Janů – Hity a rarity 1975–2022 lze objednat na Hudba Petra Janů: HITY A RARITY 1975 – 2022 — Radiotéka (radioteka.cz)

 

Foto: Archiv Petry Janů, Radiotéka / Lenka Hatašová