Peter Nagy natočil hity a balady v akustickém podání

Tento měsíc vychází nové album česko-slovenského zpěváka Petera Nagye nazvané Pianko, které přinese jeho hity a balady v akustickém podání. Album obsahuje celkem třináct písní z repertoáru skladatele, textaře, a hlavně zpěváka Petra Nagye v akustických verzích. Jak již název alba prozrazuje jde o »tiché« verze Petrových hitů a balad, přičemž celkový zvuk písní je založený na doprovodu klavíru a smyčcového kvartetu.

NAGY v Kresle_1aSE

Poďme sa zachrániť, Psi sa bránia útokom, Parfémy, Revolver a Muzika, Milenci na snehu, Nad nami zomrel skladatel, Zákony hada…a další. Na toto album si Peter přizval špičkové hudebníky. Pavol Bartovic je uznávaný klavírista (naposledy byl součástí kapely Československé SuperStar 2018, hraje ve skupině Modus, v kapele Mariky Gombitové a také po boku Petra Nagye ve skupině Indigo). Milan Adamec druhý houslista Orchestru Slovenského Národního divadla dal dohromady kvarteto ze svých kolegů z orchestru a Slovenské filharmonie a z komorního orchestru Bohdana Warchala.

Nagy a Saggy_Dog Azyl_1

V této spolupráci vzniklo album s něžným zvukem a nádechem klasické hudby. Díky aranžmá s klavírem a smyčcovým kvartetem dostaly písně nový život, rozzářily se v novém světle. Nejlíp to vyjádřil Peter Nagy: „Připravil jsem s přáteli umělci koncertní program a album Pianko, protože jsem cítil, že potichu budou mé písně znít ještě hlasitěji.“

NAGY_2017_Port_1b

Album obsahuje bonusovou novinku. Píseň 50 žiráf. Zde se Peter Nagy inspiroval příběhem zoologa Josefa Vágnera, který vybudoval, ještě za doby Československa, ve Dvoře Králové oblíbený Safari park. Jeho stádo žiraf dovezené z Afriky bylo největší na světě! V osudnou noc na příkaz tehdejších funkcionářů bylo téměř padesát žiraf nekompromisně zastřeleno. Píseň je o tom, jak se lidé zachovají ke všemu, co jim stojí v cestě za takzvanou »civilizací«.

Poslechněte si novou píseň 50 žiráf zde:

https://www.youtube.com/watch?v=3IScjKy4ruY

Album Pianko aranžemi a sestavou přímo navazuje na stejnojmenné loňské koncertní turné. Pianko tour absolvoval s klavíristou Pavolem Bartovicem a kvartetem Milana Adamce. Odehráli šestnáct vyprodaných koncertů po Slovensku. Turné vyvrcholilo televizním live vystoupením – Adventním koncertem pro Slovenskou televizi:

https://www.youtube.com/watch?v=QgtL-ZUagkg

V tomto roce turné pokračuje jako Pianko tour 2018, přičemž jsou v plánu i koncerty v České republice.

NAGY_cd PIANKO cover_web (002)

Pianko ukázky:

https://www.youtube.com/watch?v=heRK0N5gf2s

https://www.youtube.com/watch?v=_NxjMUTvRLY

NAGY_cd_PIANKO__FB bann TX 2 (002)

Foto: Archiv Petera Nagyho