Pašije – Velikonoční příběh poprvé v Praze

Desítky hudebníků a zpěváků představí v Praze týden před Velikonocemi největší příběh křesťanství. V neděli 14. a v pondělí 15. dubna se odehraje poprvé v pražském kostele Sv. Šimona a Judy slavnostní koncert Pašije – Velikonoční příběh skladatele Richarda Pachmana. Moravská filharmonie Olomouc a Pěvecký sbor Resonance, herečka Libuše Švormová, zpěvačky Martina Kociánová a Dita Hořínková, operní bas Andrej Beneš i autor díla seznámí diváky prostřednictvím poutavé hudby a mluveného slova s příběhem Ježíše Krista.

IMG_4235

Děj představení začíná příchodem Krista do Jeruzaléma, pokračuje okolnostmi odsouzení a ukřižování až po zmrtvýchvstání. Prostřednictvím filharmonického koncertu připomeneme divákům největší příběh křesťanství,“ říká autor hudby i libreta Richard Pachman. „Části z Bible jsem vybíral společně s prapravnučkou Boženy Němcové, farářkou Michaelou Procházkovou. Velmi si vážím toho, že můžeme dílo poprvé předvést v Praze. Nejen jako skladatel a jeden ze zpěváků večera, ale i jako klavírista se těším na nádherné duchovní prostředí kostela a na energii, kterou díky padesátičlenné Moravské filharmonii Olomouc, třicetičlennému pěveckému sboru Resonance a sólistům budeme moci sdílet s publikem!“ doplňuje Richard Pachman.

Pro projekt Pašije Velikonoční příběh propojil autor osobnosti a tělesa z různých sfér umění. Martina Kociánová je moderátorka a operní zpěvačka, Dita Hořínková je muzikálová herečka a klasická zpěvačka, Andrej Beneš je operní bas. V představení se střídá hudba s mluveným slovem. „Kromě nádherné Pachmanovy hudby a dokonalých výkonů všech interpretů mají Pašije ještě jeden význam pro mne, která toto dílo doprovází slovem: pro mnoho lidí, kteří nedokážou číst Bibli, je tento její výsek velmi srozumitelný a poutavý. Proto mám svůj text moc ráda a těším se na představení už nyní,“ říká herečka Libuše Švormová.

Koncert začne 14. i 15. dubna v pražském kostele Sv. Šimona a Judy v půl osmé večer. Dirigentem bude Petr Šumník. Producentem koncertu je Ságl Production.

Kdo je Richard Pachman?

Skladatel Richard Pachman, který je autorem relaxační, duchovní, filmové, muzikálové i soudobé klasické hudby, vydal pětatřicet alb a napsal sedm knih. Je laureátem ceny Olomouckého kraje za výjimečný počin v oblasti profesionálního umění soudobé vážné hudby za rok 2009 a Ceny města Olomouc za přínos pro kulturu za rok 2014.

Foto: RP Music