Paralympijský plavec Arnošt Petráček: Rodiče nevěděli, že se s takovým hendikepem narodím

Do televizní Show Jana Krause přijal pozvání český paralympijský plavec, zlatý medailista z letních paralympijských her v brazilském Riu de Janeiro v roce 2016 a stříbrný medailista z Tokia v roce 2021, Arnošt Petráček. Obě medaile pak hendikepovaný sportovec přinese na ukázku svému hostiteli a bude se ho snažit navést k tomu, aby uhodnul, proč zlatá medaile chrastí.

„To je pro nevidomé, aby každý plavec věděl, jakou medaili vyhrál,“ vysvětluje úspěšný plavec. „Každá ta medaile chrastí jinak.“ Dozvíme se také to, že olympijské medaile váží zhruba půl kila. Moderátor nám zase pustí krátkou ukázku z finálového závodu plavání v Riu de Janeiro, kde můžeme sledovat Arnoštův závěrečný finiš.

„Rodiče jezdili víceméně skoro na všechny závody, které byly tady v Evropě, a pak si řekli, že si nenechají ujít paralympiádu v Riu v roce 2016 a že se přijedou za mnou podívat jako turisti,“ vypráví. „A byl to pro nás všechny neskutečný zážitek! Vyhrát zlatou medaili před několika tisíci lidmi na tribuně bylo neskutečné, nepopsatelné.“ Zároveň se prý ale vloudily pochyby. „První, co mi probliklo hlavou po doplavání, bylo, jestli mě za něco nediskvalifikovali. Jakmile ale byly první konečné výsledky, řekli jsme si, jo, je to doma! A jsem strašně rád, že rodiče byli se mnou v tom Riu a že to mohli zažít.“

S rodiči, kteří ho v plavání od počátků podporovali, má Arnošt moc hezký vztah a je rád, že ho nikdy nikam neschovávali. „Rodiče nevěděli, že se s takovým hendikepem narodím, protože tenkrát na ultrazvuku vůbec nebylo vidět, že mám nějaký hendikep. A dopadlo to tak, že mám těch hendikepů víc. Vrozená vada horních končetin, deformace kolenních kloubů a nedoslýchavost.“

S Janem Krausem se pak znají přes nadační fond Emil, který pomáhá handicapovaným dětem a mladým lidem sportovat a jehož je Arnošt pyšným ambasadorem letních sportovních her Emil Open. Jak sport hendikepovaným pomáhá? A jak můžeme pomoct my? Například tím, že Arnošta Petráčka podpoříme prostřednictvím nadace Emil příspěvkem na transparentní účet 2101215544/2010, aby mohl startovat i na paralympiádě v Paříži v příštím roce.

 

Foto: TV Prima