Ondřej Suchý otevře vlastní virtuální galerii

Spisovatel a kreslíř Ondřej Suchý nezačínal v šedesátých a sedmdesátých letech v novinách a časopisech pouze jako novinář a autor karikatur a kreslených vtipů, ale také jako fotograf. Koníčku se sice věnoval pouze deset let, ale během té doby pořídil řadu zajímavých snímků mezi nimiž dominují portréty slavných osobností se kterými měl možnost se potkat.

Byli to například americký básník Allan Ginsberg, německý básník a písničkář Wolf Biermann, arménský klaun Leonid Jengibarov, ruský herec a ředitel leningradského Divadla miniatur Arkadij Rajkin, polská herečka, u nás známá z oscarového filmu Obchod na korze, Ida Kamińská a další.

„Kuriózní je, že jsem všude fotografoval Flexaretou bez blesku, i v tmavých místnostech, v divadelních šatnách, v divadle i cirkusu během představení z publika, a vždycky mi z toho něco vylezlo,“ prozrazuje s úsměvem fotoamatér Suchý. Soubor jeho fotografií bude k vidění ve virtuální Galerii na webu semanovice.cz od 25. července.

„Po téhle výstavě budou následovat další, v nichž chci představovat  tvorbu umělců, které jsem osobně poznal. Od každého jsem dostal nějaký obrázek nebo grafiku, obvykle také monografii, katalogy, plakáty, pohlednice (naposled od v Německu žijícího legendárního slovenského mima Milana Sládka). Chci zveřejnit kolekci podivuhodných kreseb Švéda Oscara Reutersvärda, malůvky švýcarského klauna Dimitriho, ilustrace německého malíře Horsta Bartsche, moravského malíře Františka Juliny, ale i malby, kresby a fotografie soch známých herců – Adiny Mandlové, Františka Krištofa-Veselého, Ference Futuristy, Járy Kohouta. Výběr z tvorby těchto umělců chci pokaždé doplnit komentářem s osobní vzpomínkou.“

Ondřej Suchý poté, kdy se stáhl do soukromí a přestal veřejně vystupovat, se začal věnovat výhradně psaní a pořádání svého archivu. V současné době pravidelně přispívá do časopisů Retro a Rytmus života a své někdejší působení v rozhlase a televizi nahradil prezentací na webových stránkách www.ondrej-suchy.cz a www.semanovice.cz, pak také v krátkých videopříspěvcích Minuty Ondřeje Suchého na You Tube a stálou komunikací s příznivci na svém facebookovém profilu.

„Prožívám v současné době velmi šťastné životní údobí; samozřejmě, že je to podmíněno relativně uspokojivým zdravím, nejen mým, ale i lidí mně blízkých. V minulosti jsem zpovídal stovky význačných umělců, mám krásné vzpomínky, je toho mnoho, co jsem dosud nezveřejnil a co zveřejnit mohu. Věřím, že mám před sebou na psaní ještě hodně potřebného času.“

Popisky k fotografiím:

1/ Autoportrét v podzimní Budapešti (1964)

2/ Dívka u správné plakátovací plochy (1963)

3/ V Praze (1965)

4/ Východní Berlín (1965)

5/ Západoněmecký písničkář Wolf Biermann ve východoněmeckém bytě (1965)

6/ Můj sourozenec kráčí po Paříži (1967)

7/, 8/, 9/ Hippies na Starosměstském náměstí I, II, III (1968)

10/ Jak mi Allen Ginsberg kreslil ryby (1968)

11/ Čekání na Leonida Jengibarova (1970)

12/ Klaun Leonid Jengibarov v moskevské telefonní budce (1970)

 

Podívejte se na Minuty Ondřeje Suchého:

 https://www.youtube.com/watch?v=2F1YxG-qZ5Y

Foto: Ondřej Suchý