Odstartoval Poklad z půdy aneb Do třetice všeho dobrého s Rosákem

Včerejší den byl pro moderátora Jana Rosáka zásadní hned ze dvou důvodů. Nejen že včera večer odstartovaly premiérové díly Pokladu z půdy. Včera ráno totiž vyvedl poprvé do školy svou vnučku Lily. Malá prvňačka byla nadšená a nejdůležitější muži jejího života – tatínka a dědečka – měla po svém boku. Nechyběl samozřejmě ani zbytek rodiny.

Byl to krásný zážitek. Ale bylo to jiné, než když jsem kdysi vedl do první třídy své dcery. Byl jsem dojatý tak nějak jinak, dědečkovsky…“ přiznal Jan Rosák. A hned okomentoval i společný snímek: „Na fotce je vnučka Lily a Lilčin tatínek a můj skvělý zeť Imed.“

Poklad z půdy jsem vlastně se svou manželkou vytvořil i pro naše vnoučata. Zrekonstruovali jsme u nás doma půdu jako hernu pro děti a dali jsme jim tam dokonce starou truhlici, do níž jsme umístili různorodé poklady,“ směje se pyšný dědeček.

Tyto prázdniny se vydal Jan Rosák objevovat další Poklad z půdy! Díky úspěchu první a druhé řady a lavině zájemců, kteří poslali své domnělé cennosti, se můžete od pondělí 2. září těšit na již třetí sérii pátrání nejen po půdách diváků televize Prima.

Ani tentokrát nebude při odkrývání tajemství předmětů nouze o kousky velmi cenné, či naopak naprosté braky, ale i velice bizarní záležitosti. „Myslel jsem, že mě už nic nepřekvapí, ale při první a druhé sérii jsme v Pokladu z půdy měli takové kousky, že jsem doslova zíral. Kožich z tuleně, deštník z Titaniku či masážní sadu jako z Postřižin,“ vyjmenovává Jan Rosák. Jakou cenu má brož po babičce? Je zaprášený obraz cenným dílem? Na to odpovědí odborníci z řad starožitníků, kteří se o největší skvosty utkají v mini aukci. Na vaší půdě se může skrývat poklad, o kterém jste možná doposud neměli ani tušení.
V každé epizodě třetí řady pořadu Poklad z půdy budou odborníci v doprovodu moderátora Jana Rosáka oceňovat pět starožitností od diváků. Tyto tajemstvím zahalené předměty od nich následně budou moci koupit experti
starožitníci v mini aukci. Poklad z půdy nabídne zajímavé příběhy věcí i lidí a základní návod na to, jak poznat, jestli se na vaší půdě nepráší na cenný předmět, jejž by ocenil nejeden sběratel. O tom svědčí i fakt, že v mini aukci první série pořadu Poklad z půdy padla i taková částka, jakou je půl milionu korun!

Poklad z půdy v číslech

3 série

8 dílů v této sérii

21 dílů celkem

5 hodin ve studiu a 6 hodin v exteriéru se točí jeden díl

1527 zájemců se přihlásilo se svými předměty

2395 předmětů bylo přihlášeno

5 zájemců o ocenění v každém dílu

40 dražených předmětů v této sérii

105 dražených předmětů celkem

27 vydražených předmětů tuto sérii

STAROŽITNÍCI

Albert Trnka

Albert Trnka je ředitelem aukčního domu European Arts a předsedou představenstva Komory aukčních síní, uměleckých děl a starožitností České republiky. Řadu let působil jako znalec. V oboru se pohybuje již 15 let.

Pavel Kuře

Pavel Kuře alias „král veteše“ vlastní zámek v Martinicích a nejrozsáhlejší vetešnictví a kramářství v Česku. Vystudoval automechaniku, ale láska ke starým věcem se v něm probudila velmi brzy.

Daniela Žáková

Vášeň ke starožitnostem se u Daniely probudila před 25 lety, když vypomáhala kamarádce v obchodě se starožitnostmi. Svůj vlastní obchod si otevřela před 12 lety na Újezdě a nabízí v něm široký výběr starožitností z období art deco a secese. Dle slov svého manžela symbolizuje barokní éru díky svým tvarům, zálibě v dobrém jídle, pití, umění a zábavě.

Michal Jankovský

Michal se věnuje duchovním naukám a vede vlastní galerii se starožitnostmi v Žatecké ulici již 18 let. Je specializován na šperky, stříbro, sklo i porcelán, dobový výrazný design všeho druhu, svítidla, obrazy i sochy. Již několik let žije se svým partnerem.

Pavel Urban

Dle slov Pavlovy manželky má dvě tváře – pracovní a soukromou. Miluje dohledávat historii a informace k zajímavým a výjimečným obrazům a starožitnostem. Na trhu s uměním působí více než 13 let – provozuje rozsáhlou prodejní galerii a starožitnictví v centru Olomouce a v Rytířské ulici v Praze.

ODBORNÍCI

Jan Neumann

Jan Neumann je prezidentem Asociace starožitníků ČR. Zároveň působí jako soudní znalec, starožitník a numismatik. Je iniciátorem přípravného výboru, zakládajícím členem a předsedou Komory aukčních síní v roce 2001. Mimo to je také členem C.I.N.O.A. neboli Mezinárodní konfederace obchodníků s uměleckými díly.

Martin Cinolter

Martin Cinolter založil v roce 1991 svou vlastní firmu Cinolter Antique sídlící na pražském Josefově, kde v rámci svého obchodu vyrábí i šperky na zakázku. Je specializován hlavně na obchodování se šperky a drahými kameny, ale také na tradiční sortiment výtvarného umění, skla, porcelánu, hodin, hodinek a dalších dekorativních starožitností.

Simona Šustková

Simona Šustková je viceprezidentkou Asociace starožitníků ČR, a zároveň spolumajitelkou starožitností ALMA a aukčního domu Valentinum VII. Působí jako odborná lektorka Rudolfinské akademie se zaměřením na textilie, kroje, gobelíny a hračky. Simona také napsala několik odborných textů o starožitnostech.

Jaroslav Krejča

Jaroslav Krejča je vášnivý sběratel a obchodník se starou technikou. Ze svého koníčka si udělal vlastní firmu, které se věnuje již 28 let. Má i vlastní YouTube kanál, na kterém má více než 5 tisíc odběratelů a mnoho milionů zhlédnutí.

Foto: TV Prima