Moderátorka Eva Borská se vdala v Thajsku!

Moderátorka Eva Borská má za sebou neuvěřitelný zážitek. Na dovolené v Thajsku se tajně vdala za svého přítele, podnikatele v gastronomii Jiřího Borského. Místo obřadní síně sluncem zalitá pláž, všude kolem samé květiny, moře, zkrátka romantika jako blázen a sen každé ženy.

17 Novomanzele Borsti - v Thajsku dostava zena dar v podobe zlata

„Thajská svatba překonala naše představy nejen kvůli překrásnému prostředí, ve kterém jsme si řekli ano, i když zrovna tohle je v případě thajské svatby obrazně řečeno, protože právě tento zvyk v Thajsku nemají, stejně jako mnoho dalších, na které jsme u české svatby zvyklí. Nebyl to jen obřad na pláži v evropském stylu, jak to většina cizinců mívá. My jsme chtěli svatbu v tradičním thajském stylu se vším, co k tomu patří včetně thajského oděvu. Jde o rituální obřad velkého společenského významu a je zcela odlišný od české či evropské svatby. Novomanželé si například nepředávají prstýnky, ale muž ženě věnuje jakýkoliv zlatý šperk,“ prozrazuje novomanželka Eva Borská, která od manžela dostala set – náramek a naušnice ze čtyřiadvacetikarátového zlata.

31 Eva a Jiri Borsky-novomanzelska fotografie

A jak taková tradiční thajská veselka probíhá? Místo předání snubních prstýnků se ženich a nevěsta vzájemně ukloní a na hlavu dostanou dva věnečky spojené bílým vláknem, které prochází rukama všech přítomných mnichů při modlitbách. Toto vlákno symbolizuje spojení dvou osudů, ale zároveň identity každého z nich. Nevěsta po obřadu pak oba nosí na hlavě a sundává je až před spaním, stejně jako květinový věnec, který svědkové dají novomanželům na krk během obřadu. Vypadá jako z umělých květin, ale vše je živé a nádherně voní.

35 Eva a Jiri Borsti prozili svatbu v Thajsku se vsemi tradicemi

Jinak vypadají i gratulace svatebčanů. Nepodávají klasicky ruku, ale při přání lijí posvěcenou vodu na ruce novomanželů a ta stéká do nádoby s květinami. Tradicí je také věnovat rodičům nevěsty finanční obnos, dle možností nastávajícího muže, ale obvykle tato částka nebývá nízká. Místní muži tak na svatbu musejí dlouho šetřit, když chtějí rodinu nevěsty ujistit, že se o svou ženu dokáže postarat. „Na rozdíl od naší svatby neprobíhá ani novomanželský slib ani polibek, ten jsme si ale přesto dopřáli. Obrovský zážitek byla přítomnost devíti buddhistických mnichů, kteří téměř dvě hodiny pronášejí různé modlitby spojené s požehnáním novomanželům svěcenou vodou a na závěr jim na čelo otisknou tři zlaté tečky. Rituál je to skutečně nádherný a pro našince neobvyklý. I mnichům se musejí dávat dary – finanční i věcné, jako je jídlo nebo různé věci denní potřeby,“ přiznává sympatická moderátorka s tím, že všechny tyto dary, květiny a předměty potřebné k obřadu nesou hosté na místo obřadu v průvodu a to za přítomnosti tanečnic a bubnujících mužů, mezi nimiž uprostřed kráčí ženich naproti nevěstě, která už čeká u oltáře. Je to velkolepá podívaná. Na konec celého obřadu ještě novomanželé opět vodou, kterou posvětili mniši, zalévají strom.

44 Eva a Jiri Borsti - svatebni polibek nemohl ani na thajske svatbe chybet

„Zajímavé je, že i »svatební noc« se koná jindy než v noci. Hned po obřadu si ženich vede nevěstu do manželské lože. Nás čekal nádherně nazdobený pokoj. Opět všude květiny a na posteli srdce z okvětních lístků růží,“ prozrazuje Eva Borská. I večerní party byla neobvyklá tím, že se opět konala na pláži pod hvězdami. „Typické pro Thajce je karaoke a tak jsem si na vlastní svatbě musela i zazpívat,“ směje se Eva, která byla před svou moderátorskou kariérou řadu let zpěvačkou.

50 Svatebni noc se v Thajsku kona hned po obradu

„Obrovské poděkování patří našim přátelům Geirovi, který pochází z Norska a jeho thajské ženě Mai a také Láďovi Flídrovi, který byl jediným českým hostem na naší thajské svatbě. Jen díky nim jsme neměli absolutně žádný předsvatební shon a žádné nervy. Všechno do puntíku připravili za nás, dokonce i tradiční thajské svatební šaty, které byly přenádherné. Jediné, co jsme poslali předem, byly naše míry. Zařízené bylo vše od A do Z, přes tým vizážistů, kadeřníků, kuchařů, krejčího, svatební hostiny a tak dále. Velkou radost nám udělali i přátelé z Řecka Manoli a Eleni Britzolaki, kteří nám přiletěli popřát. V létě jsme navštívili v Řecku jejich resort a ve snu by nás nenapadlo, že přiletí přes půl světa,“ přiznává Eva Borská.

45 Eva a Jiri Borsky pri vecerni party

Právě přítomnost přátel z mnoha zemí světa a naopak absence českých kamarádů a příbuzných byla hodně zvláštní zkušeností novomanželů. „O to víc jsme si ale užívali jeden druhého. Nicméně se nechystáme thajskou svatbu zlegalizovat jen tím, že zajdeme na český úřad, ale uspořádáme i v Česku svatbu se vším, co k ní patří, aby naši příbuzní o nic nepřišli. Hlavně naše děti se na ni myslím hodně těší,“ plánuje Eva Borská a dodává: „Říká se, že thajská svatba patří mezi nejvýjimečnější na světě. Asi to budeme moci potvrdit, ale raději se ještě přesvědčíme. Podobný rituál máme v plánu ještě například v Řecku a dalších zemích. Naším cílem je slíbit si lásku a věrnost na několika kontinentech a před vícero bohy.“ Hned druhý den po svatbě se novomanželé vydali na svatební cestu na ostrov Kohtalu. „A to byl skutečný ráj na zemi,“ vzkazuje z Asie Eva Borská.

Foto: Archiv Evy Borské