Miroslav Táborský na cestě za Národními klenoty

Ve středu, 15. února, ve 21.30 hodin uvede ČT2 první díl druhé série dokumentárního cyklu Národní klenoty. Zatímco první řada představila české památky zapsané na Seznam světového dědictví UNESCO, v druhé řadě se tvůrci zaměřují na ty památky, které na zápis teprve čekají. Stejně jako v první řadě cyklu, i tentokrát je průvodcem pořadem herec Miroslav Táborský.

Národní klenoty II - Karlštejn - Císařská klenotnice
Národní klenoty II – Karlštejn – Císařská klenotnice

Druhá řada Národních klenotů je zaměřena na památky oficiálně navrhované k zápisu na Seznam světového dědictví UNESCO za Českou republiku. Diváky tak zavede například do Luhačovic, na vrchol Ještědu, za »zeleným zlatem« do Žatce, na terezínské hradby, do Císařské klenotnice na Karlštejn, do Českého Ráje nebo do Ostravy. „Těžko vybírat jen některé lokality, protože členství každé památky na indikativním seznamu znamená mimořádnou hodnotu,“ odpovídá Miroslav Táborský na otázku, které z navštívených památek mu jsou nejbližší, a dodává: „A jestliže se mi třeba líbily jihočeské rybníky, nebo Český ráj, nemohu to srovnávat s ostravskými doly. Tam je to o jiné »kráse«, jiné hodnotě.“
„Národní klenoty II. jsou pokračováním úspěšného dokumentárního cyklu realizovaného v roce 2012. S ohledem na nebývale kladný divácký i odborný ohlas zůstává obsahová struktura vyprávění celého projektu stejná. Vizuálně si ale klade za cíl svůj potenciál ještě zvýšit,“ říká kreativní producentka Martina Šantavá a dodává: „Hlavním cílem cyklu je, stejně jako v první řadě, upozorňovat na zajímavá místa, nenásilnou formou vzdělávat a zároveň i rovnou inspirovat k výletu na dané místo.“ „Snažíme se dělat něco pozitivního a hledat inspirativní témata a chceme, aby diváci při sledování našeho pořadu cítili hrdost nad tím, co jsme jako národ dokázali, a že odkaz našich předků je mnohdy výjimečný i ve světovém měřítku,“ doplňuje producent Vít Bělohradský.

Foto: Česká televize