Miluška Voborníková: Nejraději poslouchám písničky svého muže

Předloňský »Česko : Slovensko« a loňský »Duetový« benefiční koncert Noc s hvězdami na hradě Houska letos vystřídá již 16. ročník, tentokráte s nálepkou »Retro«. A představí se na něm nejen hvězdy 70. a 80. let jako například Miluška Voborníková, Jirka Zelenková, Vítězslav Vávra, Michaela Linková, Pavel Roth, Linda a Pavel, ale i Sámer Issa, Martin France, Jarek Šimek, Jitka Čvančarová, Leona Šenková, Marian Vojtko, Marek Černoch, nebo třeba Gabriela Goldová a řada dalších… Benefiční koncert Noc s hvězdami na hradě Houska se letos uskuteční v sobotu 2. srpna a my jsme si dnes popovídali s Miluškou Voborníkovou, zpěvačkou a manželkou Petra Spáleného.


Co se vám vybaví, když se řekne »retro«?
Pro mě osobně je to vzpomínání na Semafor, Divadlo J. Grossmanna a čas strávený pracovně i osobně s lidmi, kterých si vážím a mohla jsem s nimi prožít kus života. Petr Spálený s kapelou Apollo už taky vystupuje přes čtyřicet let a stále lidi jeho písničky chtějí a znají a já si s nimi můžu zazpívat, to je radost..

Které písničky ze sedmdesátých a osmdesátých let se vám nejvíc líbí?
Písniček i zpěváků je z 60., 70. a 80. let je hrozně moc – našich, i zahraničních. Hlavní je melodie a dobrý text a to se tenkrát dařilo. Byli dobří skladatelé i textaři.

A které zpěváky té doby ráda posloucháte?
Nejraději poslouchám písničky svého muže.

Dokážete si představit, že byste bydlela na hradě?
Ne, je to romantika, ale bez koupelny a potřeb dnešní rozmazlené doby, už nefunguju.

Byla jste už někdy na hradě Houska?
Ještě nikdy, těším se.

Co se vám letos povedlo?
Nic zvláštního, ale každý den má své dary, když jsme dost pozorní.

Proč jste se rozhodla vystoupit na šestnáctém ročníku charitativního koncertu na Housce?
Jsem zvědavá a chci přispět dobré věci.

Jak prožijete druhou půlku prázdnin?
Možná u brášky v Jižních Čechách a na chatě. U nás je hezky.

A co chystáte pro své fanoušky do konce roku?
Ještě chvíli zpívat s kapelou Apollo a Petrem Spáleným. Každý koncert je radost a těšíme se na naše fanoušky, kteří s námi ušli kus cesty a děkujeme za to.

Podívejte se zde na video upoutávku Milušky Voborníkové na Housku:

Něco málo z historie hradu Houska…

Hrad byl založen v dekádě 1270-1280 Přemyslem Otakarem II., a to téměř souběžně s blízkým Bezdězem, dokonce stejnou stavební hutí.
Pravděpodobně z rukou Václava II. se dostal do držení Ostrve, pánů z Dubé. Ti v období své největší slávy rozhodovali o trůnu, jakož i o příjmech pokladny koruny.
Hrad vyrostl v lokalitě původně dřevěného, později kamenného hradiště (konec 9. století), které vévoda Pšovanů Slavibor založil pro svého syna Houseka.
Coby vlastníci hradu se na Housce vystřídali, vedle již zmíněných panovníků a pánů z Dubé, Jan ze Smiřic, Hrzánové z Harasova, Valdštejnové, Veronika ze Sulzu, Hypolita z Hofkirchenu, rod Kouniců, princezna Hohenlohe a hraběnka Andrássy.
V roce 1924 hrad kupuje prezident Škodových závodů, senátor pan Josef Šimonek. Po opravách byl až do roku 1939 užíván jako letní a reprezentační sídlo rodiny.
Poté byl hrad, díky své poloze v Sudetech, do roku 1945 využíván německou armádou, od roku 1950 zde byl umístěn archiv Státní knihovny v Klementinu.
Po dožití střech položeny nové (měděné), plánované noční sanatorium Spolany Neratovice nebylo dokončeno. Hrad byl počátkem 90. let předán Instavu Praha, poté vydán v restitucích původním majitelům.
Těmi jsou pan Ing. Jaromír Šimonek a paní MUDr. Blanka Horová, kteří dnes velice úspěšně napravují výsledky čtyřicetileté péče státu o památku, která je zejména díky původní gotické hradní kapli hodnocena jako přinejmenším středoevropský unikát (malby – přelom 13. a 14. století).
Teprve až současnými majiteli byl hrad Houska (poprvé v jeho dlouhé historii!!!) v roce 1999 zpřístupněn nejširší veřejnosti.

A teď k historii benefičních koncertů…
Zdá se to být až neuvěřitelné, ale benefiční koncert Noc s hvězdami na hradě Houska (www.hradhouska.cz) se poprvé uskutečnil před šestnácti lety v roce 1999, kdy byl tento historický objekt po velmi dlouhé době zpřístupněn veřejnosti.
V tomto roce poprvé majitel ing. Jaromír Šimonek společně s redaktorkou Čs. rozhlasu – Region Janou Huzilovou a redaktorkou rádia Impuls Jitkou Vlkovou oslovil zpěváka Martina France (www.martinfrance.cz) a jeho agenturu Martin Production (www.martinproduction.eu), který pochází z tohoto kraje, zda by nechtěl vymyslet nějaký kulturní projekt. A tak společnými silami dcera majitele hradu Zuzana Pavlíková-Šimonková, Martin France a v počátcích i Jana Huzilová začali budovat tvář benefičního koncertu Noc s hvězdami.
Začátky nebyly vůbec jednoduché, ať už ve shánění sponzorů, tak i samotných účinkujících. Hned při prvním koncertě v roce 1999 zde bylo přibližně čtyřicet diváků a to především z řad rodinných příslušníků a kamarádů. Ale postupně přibývalo jak sponzorů, i když z počátku po tisícových částkách, tak i jména interpretů začala být čím dál tím víc zvučnější.
Tehdy byl hrad ještě v polorozbořeném stavu, chyběli podlahy, okna dveře a právě v té době při prvním ročníku tohoto benefičního koncertu se zde poprvé představili zpěvák Martin France, zpěvačka Tanja, herec Roman Vojtek a tehdejší moderátorka TV Nova Gabriela Bártíková, kteří zároveň přespali v tomto tajuplném hradě v Loveckém salonu na hliněné podlaze. Od té doby už uplynulo ale spousty vody a na hradě Houska vystoupily naše největší pěvecké hvězdy…

Foto: Martin Production