Matěj Ruppert: Občas si s chutí zpívám moravskou lidovou

V dalším dílu nové talkshow TGM se představí muzikant Matěj Ruppert, stylista Martin Gruntorád a herec a kouzelník Roman Štabrňák. Premiéru dalšího dílu Talkshow Geni a Míši uvidíte v neděli 21. září ve 21.30 hodin na Primě. Ale my vám už dnes přinášíme rozhovor se zpěvákem Matějem Ruppertem. Zpěvák kapely Monkey Business momentálně žije chystanou deskou a natáčením videoklipu. Jaké trávil léto? A kdy zabrousí do úplně jiného stylu, než běžně zpívá?


Čím momentálně žijete, co je pro vás aktuální téma?
S kapelou Monkey Business chystáme vydání nové desky a v těchto dnech odlétáme na týden do USA natáčet videoklip. Už jsme jeden videoklip točili v Los Angeles, teď budeme natáčet na cestě z Los Angeles do San Francisca a v San Franciscu. Tím teď nejvíc žiju.

Jaká by měla nová deska být?
Doufám, že to můžu říct a že se to potvrdí, ale mám dojem, že nová deska je vždycky o něco lepší než deska předchozí. Což by tak asi mělo být, jinak by nemělo smysl ji dělat.

Proč jste se vydali právě směrem funky?
Pravda je, že jsme byli na začátku našeho působení ovlivnění černošským funkem, ale v průběhu let jsme se ustálili na pěkné směsici všech možných stylů, které nás baví. Takže v naší tvorbě se najdou i prvky docela tvrdého hard rocku. Když jsem se před lety potkal s klukama, všichni jsme měli stejný hudební vkus a stejnou představu o tom, co budeme hrát, proto jsme se dali dohromady a proto kapela fungovala a funguje. Já jsem si funky nevybíral, ten rytmus a melodika na mě prostě samy zaútočily.

Kdysi jste zpíval ve folklórním souboru Rosénka. Nemáte někdy chuť ke všem těm stylům přidat ještě i lidovky?
Já nemám moc rád crossovery, houslisty hrající na elektronické housle s metalovou kapelou vážnou hudbu a podobně. Myslím, že taková spojení většinou nedopadají moc dobře, takže o něčem podobném ani moc neuvažuju. Čímž ale neříkám, že si nějakou moravskou lidovou občas s chutí nezazpívám. Po sklence bílého. (smích)


Skončila sezóna festivalů, vaše kapela se jich také účastnila. Jak se vám na nich letos hrálo?
Tohle léto bylo hodně náročné, několikrát jsme museli absolvovat hodně dlouhé přejezdy. Na nic si nestěžuju, jen zafungoval zákon schválnosti. Vždycky, když byly ty nejhezčí dny, strávil jsem je s kapelou v autě. A když jsme s manželkou vyrazili na dovolenou, začalo pršet. Taky jsem se zamýšlel nad tím, že by nebylo špatné trochu se zaměřit na podmínky pro umělce v zákulisí. Uvažujeme o sepsání Petice za lepší backstage a doufám, že se k nám přidají další kapely. Chceme v ní zmínit třeba to, že by nebylo špatné, kdyby byl v zákulisí alespoň věšák, abychom tam měli něco k snědku a třeba vychlazené pivo. (smích)

Přijal jste pozvání do pořadu, kde je možné úplně cokoliv. Jste zvědavý, co vás čeká? Máte případně trochu strach?
Strach není správné slovo, spíš cítím lehké chvění, protože v pořadu s Richardem a Michalem se může odehrát opravdu cokoliv, možná to bude bolet, možná někdo vzplane. Když člověk vstoupí do jejich arény, musí počítat s tím, že přijde na řadu trochu drsný humor, že si z vás někdo bude dělat legraci, ale že i vy si můžete dělat legraci ze svých hostitelů. Ale tenhle konfrontační a drsný humor já mám rád, rád se nechám zapojit do jejich hry.

Kdy jste se sám sobě naposledy zasmál?
Sám sobě se směju každý den. Nedávno jsem řešil nějakou pojistku a po zralé úvaze si vybral tu nejméně výhodnou. Nedá se to nazvat zákonem schválnosti, spíš je to moje lenost a hloupost, protože nabídka, kterou jsem si nakonec vybral, byla nejjednodušší, ale přitom nejméně výhodná. To tak někdy bývá.

Foto: TV Prima