Martin Myšička: Kdyby se koronavirová krize měla opakovat a nebyly kompenzace, muselo by se Dejvické divadlo dočasně zavřít

Zkáza dejvického divadla – nehledali jste mezi sebou viníka, který současnou krizi tak trochu předpověděl? „Nehledali. V tomhle smyslu ne,“ řekl v pořadu K VĚCI Marie Bastlové na CNN Prima NEWS umělecký šéf Dejvického Divadla Martin Myšička. „Je to a byla to krize pro všechny. Nejenom pro nás v divadle. Je teda pravda, že v kultuře jsme byli na první ráně, protože jsme závislí na tom, aby lidi přišli do sálu. Abychom vůbec mohli pracovat,“ řekl v pořadu K VĚCI Marie Bastlové Myšička.

Jak krizi prožíval?

Odpočíval jsem, odstřihl jsem se od toho všeho. Ale zároveň ta tíha toho, že budou změny a vlastně nastaly, tak to nade mnou viselo. Takže jsem se se tím také trochu zabýval. Už jen z toho důvodu, že rozezkoušená inscenace musela být odložena na podzim.

 

Chtějí diváci vracet peníze za vstupenky?

Mnozí se ozvali s tím, že nechtějí zpátky peníze za vstupenky. Někteří stojí spíš o možnost si přednostně koupit vstupenku na něco jiného.

Jak Dejvické divadlo finančně zvládá krizi?

Čerpáme program antivirus za duben a květen. Za červen už nebudeme žádat, protože to už nějak běží. Je v jednání i podpora od magistrátu. My dostáváme granty a i jednáme s ministerstvem kultury o nějaké podpoře. Tak doufejme, že to všechno dobře dopadne. A taky Praha 6 udělala vstřícný krok, že nám prominula nájem na období, kdy se hrát nemohlo. Měli jsme naštěstí díky předchozí dlouholeté ředitelce měli jakousi rezervu, která se teď rozplynula. A dostali jsme se do mínusu. Ale tu ztrátu postupně minimalizujeme. A pokud podpora nastane, tak se to možná i srovná. Kdyby se to mělo opakovat a nebyla ta kompenzace, divadlo by se muselo třeba dočasně zavřít. Doufám, že kultura nebude jakousi pouhou třešničkou na dortu, ale že to je součást života celé společnosti. A jak se stále ukazuje, ten živý kontakt živých lidí, je tak důležitý. To nic nenahradí.

 

Budete po uvolnění opatření přidávat představení?

Už tradičně na konci srpna hrajeme tři čtyři představení v Řevnicích v lesním divadle. Tam přidáme představení. Takže budeme hrát devětkrát v Řevnicích a ještě jedeme na jeden zájezd, takže v srpnu odehrajeme deset představení. V září také přidáme několik představení.

Zasahuje vašemu souboru práce pro televizi a film do práce v divadle?

Je to problém, který graduje neustále. Divadlo versus herci si snažíme vyjít neustále vstříc. Je to dobré pro obě strany. Herec když točí, tak se realizuje a vydělá peníze. Pro divadlo zase herec, který je viditelný, přitahuje diváky. Ale zároveň je to obrovská zátěž, abychom se vůbec sešli.

 

Foto: CNN Prima NEWS