Martin Chodúr nazpíval píseň Pinokio Karla Svobody

Den, před koncertem s Janáčkovou filharmonií v ostravském Gongu, se kterou nahrál album Hallelujah (Vánoční písně a koledy), vzdal včera večer Martin Chodúr v Hudebním divadle Karlín na koncertě Karel Svoboda 80 písní Pinokio hold životu a dílu hudebního skladatele.

Martin Chodúr s Diamantovou deskou Supraphonu za 10 milionů prodaných zvukových nosičů s hudbou Karla Svobody 2

Nikdy mne nepřestane mrzet, že jsem se nemohl setkat tváří v tvář s největším tuzemským hitmakerem Karlem Svobodou. Byl jedním z mála skladatelů, který opravdu uměl napsat velkou klenutou melodii pro velké hlasy. Napsal neskutečné hity i písně, které v sobě skrývají něco víc, než je obyčejná pop music,“ říká Martin Chodúr.

Karel Svoboda (photo Jakub Ludvík) 1

U příležitosti skladatelových letošních nedožitých narozenin jsem spojil dvě melodie, které napsal v roce 1976 do německého animovaného seriálu Pinokio, v jednu a vznikla tak se souhlasem autorových dědiců a hudebního nakladatelství ProVox Music Publishing zcela nová píseň Pinokio. Při práci na této písni, ke které jsem napsal i text, jsem si uvědomil, že jak Pinokio, tak Karel Svoboda, jsou vlastně tragičtí hrdinové. Zatímco Pinokia se snažili sprovodit z tohoto světa jeho nepřátelé kocour a liška, Karla Svobodu udolali démoni, které nosil v sobě. On ale nezemřel, protože jeho hudba žije dál a objevují ji pro sebe další a další generace,“ dodává Chodúr. Ten ve svém textu připomíná Svobodovu první kapelu Mefisto i jeho poslední muzikál Golem a zmiňuje v něm i deset velkých hitů velkého slovanského melodika.

Karel Svoboda (1977)

Ve světové televizní premiéře zazní píseň Pinokio v Chodúrově interpretaci 30. prosince 2018 ve 20.15 hodin na obrazovkách TV Prima, která bude z karlínského Hudebního divadla vysílat záznam koncertu Karel Svoboda 80.

Martin Chodúr se Zlatou deskou Supraphonu za úspěšný prodej DVD Karel Svoboda 65

Foto: Supraphon / Jakub Ludvík