Marie Rottrové má s Jaromírem Nohavicou Čas motýlů

Zvukové archivy schraňují asi třicítku nahrávek, u nichž je v dokumentaci společně napsáno »Zpěv Marie Rottrová« a »Text Jaromír Nohavica«. Několika z nich se ovšem v průběhu let dostalo dvojí podoby, takže možno s klidným svědomím říci, že nová kompilace nazvaná Čas motýlů obsahuje opravdu vše podstatné, co tihle dva spolu vytvořili. Nazvání alba Časem motýlů není náhodné. Tak se totiž jmenuje nejstarší vydaná nahrávka z roku 1976, ve které spojili síly: ona v té době již hvězda, on s tehdy jen nejasně tušenou kariérou sólového písničkáře. Oba původem z okolí Ostravy, oba postupně celostátně slavní, aniž by kdy ztratili kontakt s hudebně i lidsky mimořádnou severní Moravou.


„Album Čas motýlů dokumentuje jednu výjimečnou spolupráci. Odehrála se v Ostravě, v nejdůležitějším a nejplodnějším období mé pěvecké kariéry. Natáčela jsem tenkrát spoustu nových písniček, na kterých se mnou spolupracovali skvělí ostravští muzikanti, skladatelé a textaři. Jedním z nich byl na začátku ne příliš známý Jarek Nohavica. Zamilovala jsem si jeho hluboké texty, které obohacovaly můj repertoár novými náměty. Stali se z nás kolegové, kamarádi a jak se říká, sedli jsme si. Mě bavilo, jak píše a jeho bavilo, jak to zpívám. A já si moc přeji, aby naše společné písničky bavily i vás – a Jarkovi děkuji,“ komentuje Marie Rottrová spolupráci s Jaromírem Nohavicou.
Sama zpěvačka vybrala a sestavila písničky nikoli chronologicky, ale tak, aby se ve zvoleném pořadí dobře poslouchaly. Dala obvykle přednost původním verzím, možná zvukově méně dokonalým, ale vždy nesoucím vůni doby vzniku. Jarek Nohavica nikdy neposkládal slova jen podle vhodných rýmů, ať už šlo o převody zahraničních předloh, ale zejména o písničky domácí. Ty proto právem tvoří drtivou většinu z dvacítky songů na tomto výběru obsažených.
„Já jsem vždy skládal písničky hlavně pro sebe. Ale psát texty pro Marii – to byla velká radost. Ona ví, o čem zpívá,“ říká Jaromír Nohavica.


Marie Rottrová měla štěstí na výtečné textaře. Jarek Nohavica se zařadil – vedle třeba Jiřiny Fikejzové nebo Jaroslava Wykrenta – k těm, kteří jí pomohli dotvořit kariéru výborné a nevtíravě úspěšné zpěvačky. Nebyla to ale náhoda: nejen ti výše zmínění totiž měli jistotu, že jejich slovnímu sdělení se dostane kongeniálního převedení do zpívaných tónů. Proto může být tento výběr sbírkou písniček, u kterých textař dobře věděl, pro koho píše a zpěvačka nikdy nemusela předstírat, že ví, o čem zpívá…
Album Marie Rottrové Čas motýlů vychází u Supraphonu 8. listopadu.

Čas motýlů – track list
1. LAKOMÁ
2. JARNÍ NEDĚLE V PARKU
3. PROČ ZA MNOU STÁLE JDEŠ
4. OPUŠTĚNÝ DŮM (Couldn´t Get It Right) s PETREM NĚMCEM
5. KDYŽ JE MI NEJHŮŘE
6. LHÁŘ (Young Turks)
7. MUŽ A PES
8. JÁ A TY
9. TAK TOHLE JE LÁSKA
10. UŽ SE O NÁS VÍ
11. TAHITSKÁ DÍVKA
12. MUŽ Č. 1 (Blame It On The Boogie)
13. BUĎ MOU NADĚJÍ (Hamis Fény)
14. ČAS MOTÝLŮ
15. ULICE NA ZÁVRATI
16. TAK STÍN V ZÁCLONÁCH
17. DÍVKA, KTERÁ SPÍ JEN TAK
18. PÍSEŇ O SMUTNÝCH KAPRECH
19. ČAJE O PÁTÉ s KARLEM ČERNOCHEM
20. LÁSKO, VONÍŠ DEŠTĚM (She´s Gone)

Mimořádné Vánoční koncerty Marie Rottrové
2. 12. – Praha, Lucerna – 20:00
3. 12. – Brno, BVV pavilon P – 19:00
5. 12. – Ostrava, ČEZ Arena – 19:00
11. 12. – Bratislava, Hant Arena – 19:00
16. 12. – Olomouc, Hala UP – 19:00
17. 12. – České Budějovice, Hala Stromovka – 19:00

Foto: Supraphon, Nakladatelství XYZ, Supraphon / Ondřej Pýcha