Magda Vášáryová podpořila ražbu medailí s Milanem Lasicou

Česká mincovna, která letos slaví třicet let své existence, vzdává hold legendární dvojici Lasica–Satinský a dva roky od úmrtí Milana Lasici vydává sérii zlatých a stříbrných medailí. Každý ze slavné dvojice bude mít svou vlastní medaili, na třetí budou obě legendy vyobrazeny společně. Ražba unikátních medailí se uskutečnila ve spolupráci s Lasicovou druhou manželkou, herečkou a diplomatkou Magdou Vášáryovou.


Letos v červenci uplynou už dva roky od smutné události, kdy Milan Lasica zemřel během závěru koncertu ve Studiu L+S poté, co dozpíval píseň. Česká mincovna k výročí jeho úmrtí připravila třídílnou sérii zlatých a třídílnou sérii stříbrných medailí, na kterých nemůže chybět ani jeho celoživotní umělecký partner Július Satinský. Lasicovou druhou manželkou byla také umělkyně, ale zároveň i politička Magda Vášáryová, bez jejíž pomoci by série půluncových medailí nevznikla.
„Osobnost, jakou byl Milan Lasica, si svou medaili určitě zaslouží a jsem ráda, že se nám ji s Českou mincovnou podařilo realizovat – jak jinak než v sérii s medailí jeho celoživotního hereckého kolegy Júlia Satinského. Jejich fanoušci a obdivovatelé dokonce volají po tom, aby vzniklo muzeum dvojice L+S, a tato série medailí může být dobrý začátek,“ říká manželka zesnulého umělce Magda Vášáryová.


Milan Lasica byl slovenský humorista, herec, dramatik a režisér, ale také moderátor či zpěvák. Jeho umělecký záběr byl obrovský a ve dvojici s Júliem Satinským se díky svému vytříbenému a unikátnímu stylu komiky stali legendami nejen na Slovensku. „Dvojice Lasica a Satinský se díky svému smyslu pro humor a zejména díky vystoupením, ve kterých rozebírali banální situace až do absurdna, stala nesmrtelnou i v Čechách. Velmi si těchto dvou velikánů vážím, pro Českou mincovnu je obrovská pocta, že mohla vyrazit medaile právě s jejich portréty,“ říká obchodní ředitel České mincovny Aleš Brix.
Série obsahuje tři zlaté půluncové medaile o průměru 28 mm a ryzosti 999/1000 a se stejnými motivy i tři stříbrné půluncové, které budou mít průměr 37 mm.
Autorem medailí je Mgr. Art Miroslav Hric, ArtD., basreliéfní sochař, který navrhuje a vyrábí sochařské modely pro použití na mincích a medailích. Řadu let studoval sochařství, vášeň pro modelování s nízkým reliéfem je u něj součástí rodinné tradice. Jeho dědeček byl rytec mincí v kremnické mincovně, otec byl medailér. Díky nim získal hlubokou náklonnost k mincovnímu a medailérskému umění, stejně jako cenné zkušenosti.

Foto: Česká mincovna