Lenka Filipová dostane k sedmdesátce své debutové elpíčko. (Ne)překvapivě se bude jmenovat Zamilovaná

Lenka Filipová patří mezi stálice našeho popu. Ukázalo se, že její albový začátek byl názvem, obsahem i romantickým přebalem správnou volbou, neboť se titulní píseň Zamilovaná i po čtyřiceti letech stále řadí mezi její největší hity. Lenka Filipová oslaví ve středu 14. února 2024 sedmdesátku a Supraphon k této příležitosti znovu vydává její první album z roku 1981 Zamilovaná, které ji zařadilo mezi úspěšné zpěvačky tuzemské populární hudby. Reedice jejího debutu vychází v pátek 2. února a tentokrát vedle CD a digitálního alba vyjde také poprvé po čtyřech dekádách i na vinylu.

Lenka Filipová vstoupila na českou hudební scénu osmdesátých let jako nezvyklý zjev: vystudovaná klasická kytaristka se slabostí pro frankofonní hudbu. Brzy si získala přízeň posluchačů svou věrohodnou interpretací textů především Zdeňka Rytíře, který uměl vystihnout její zasněný naturel.

Zpěvačka letos slaví významné životní jubileum, které Supraphon připomíná nahrávkami z jejího startu v roce 1981. Pověstná spolupráce s francouzským písničkářem Francisem Cabrelem, několik cover verzí, významný podíl původních skladeb Stana Regala či příspěvky Zdeňka Johna, Milana Tesaře, Štěpána Raka nebo Karla Svobody doplňují na albu Zamilovaná převážně křehké, baladické písničky. Společně s romantickou titulní fotografií Jadrana Šetlíka vzniklo něco u nás vítaně nového a zároveň nadčasového.

Pro reedici alba Zamilovaná na CD a digitálu vybrala Lenka Filipová několik dobových bonusů. Potvrdila v nich minulost konzervatoristky: autory hudby jsou tu její nástrojoví kolegové a přátelé Milan Tesař a Štěpán Rak, ve třech případech na básně Vítězslava Nezvala.

Zpěvačka od té doby urazila velký kus cesty a stále si cílevědomě sestavuje posluchačsky atraktivní repertoár. V roce 2024 Filipová plánuje řadu koncertů v tuzemsku i na Slovensku, kde patří mezi oblíbené české zpěvačky.

Přehled koncertů Lenky Filipové: https://www.lenkafilipova.cz/koncerty.html

 

TEASER: https://www.youtube.com/watch?v=opmbdzxdC2c

 

MULTILINK: https://supraphon.lnk.to/LenkaFilipovaZamilovana

 

Foto: Supraphon