Legendární album Hany a Petra Ulrychových Nikola Šuhaj opět na pultech

Minulý týden vyšlo v jubilejní reedici legendární album Hany a Petra Ulrychových z roku 1974 – Nikola Šuhaj. Rok 2019 je pro sourozence Ulrychovy opravdu význačný. Petr Ulrych oslavil 21. února pětasedmdesáté narozeniny, Hana Ulrychová oslaví za několik týdnů své sedmdesáté narozeniny, společně se skupinou Javory vystupují čtyřicet pět let a od vydání jejich nejznámějšího alba uplynulo také čtyřicet pět let.

a8961c62

Tyto roky představují spoustu skvělé muziky a nyní reedovaný Nikola Šuhaj loupežník patří mezi tu nejvzpomínanější. Po předchozím beatu, rocku a popu se tu Ulrychovci v tomto rozsahu poprvé šťastně setkali s oslovením lidovou hudbou. Olbrachtovo silné literární téma se proměnilo v natočení sady písniček a také divadelní představení.

Téma hledání svobody, spravedlnosti a lásky bylo v normalizační době velmi potřebné a Pavel Landovský byl jako herecký pódiový protihráč kapely mimořádný. Petrova hudba a texty daly šanci výtečné studiové spolupráci s orchestrem Gustava Broma, ale zejména potřebně prostému, křišťálově čistému a předloze oddanému zpěvu Hany. Tento albový projekt se dočkal mimořádného posluchačského ohlasu, ale také oficiálního ocenění např. v podobě ceny Bílá vrána časopisu Mladý svět. Hlavně se však stal začátkem cesty Ulrychových k nepředstírané umělecké i lidské provázanosti s moravskou folklórní muzikou.

c3a31019

Album vydává Supraphon v novém remasteringu, v případě LP s matricí rytou do laku pro dosažení maximální zvukové kvality vinylu o hmotnosti 180 g. Obal je rekonstruován podle původního a obsahuje kompletní texty, vzpomínky tvůrců a dobové fotografie. Ve formátu CD byl premiérově přidán bonus se sedmi písněmi z Hanina sólového alba z roku 1976, na kterém se autorsky podílel bratr Petr již v duchu nadcházejícího alba Nikola Šuhaj. Vychází i digitálně ve formátech mp3 a Hi-Res.

SU65562

Mimořádné koncertní křty se uskuteční 12. května v brněnském Mahenově divadle a 13. května v pražském divadle Hybernia, kde sourozenci zahrají se svojí skupinou Javory, Javory beat i zajímavými hosty.

Foto: Supraphon