Tento pátek a sobotu 16. a 17. července rozehraje ulice, náměstí, parky i další místa hlavního města multižánrový festival Praha žije hudbou. Nabídne na 250 koncertů hudebníků nejrůznějších žánrů od popu přes rock, jazz, rap, beatbox, elektroniku až po vážnou hudbu, ale také řadu divadelních představení nebo slam poetry. No dvoudenním festivalu pod heslem »Umění patří do ulic« vystoupí netradičně bez velkých pódií přímo na ulici například jazzový trumpetista Laco Deczi s ansámblem Celula New York, zpěvák Ondřej Ruml, multižánroví minus123minut, folk-popový písničkář Voxel, multiinstrumentalistka balancující mezi folkem, jazzem a elektronikou Bára Zmeková nebo mistři beatboxu Endru a Tiny Beat.
Někteří se tak vrátí ke svým začátkům, jiní si vyzkoušejí hraní na ulici poprvé. Své bohaté zkušenosti s buskingem v ulicích měst mají například slovenská vycházející hvězdička Matej Smutný, který u nás úspěšně bodoval v hitparádě Evropy 2, zpěvačka Aiko, jejíž plakát oslňoval nedávno Newyorčany na Times Square, ale i dvojice 20 minutes, písničkářky Johni a Marley Wildthing nebo kapela Brass Avenue. Program z oblasti vážné hudby vzniká i letos ve spolupráci s festivalem Pražské jaro.
Letos se můžeme na festivalu Praha žije hudbou těšit i na bohatý divadelní program. Mezi performery se objeví držitel ceny Thálie Jakub Gottwald se svým projektem UR-fascism, slamer Anatol Svahilec, artisté ze Cirqueonu vystupující pod názvem Hahaha nebo originální divadelní soubory jako kolektiv Lavabo, Dočasná company nebo Kult hamby. Po dlouhé měsíce ztichlé město se tak díky 6. ročníku festivalu Praha žije hudbou naplno otevře pouličnímu umění v nejrůznějších formách. Společně podpoří stovku buskerů, tedy pouliční umělce, kterým je festival věnován zejména.
„Festival Praha žije hudbou vznikl před šesti lety s cílem podpořit pouliční umělce a pomoci vybojovat lepší podmínky pro jejich účinkování. Zároveň přináší živou kulturu do ulic hlavního města a vedle vystoupení známých umělců láká i k objevování nových talentů,“ vysvětluje ředitel festivalu Jan Gregar. Program nabídne zdarma přes dvě stovky vystoupení na třech desítkách míst v centru a širším centru města. Hlavní festivalová trasa prochází zastávkami v parku Kampa, na piazzetě u Quadria, Jungmannově náměstí, Můstku, Na Příkopě, u Prašné brány, na náměstí Republiky, v atriu Paláce Archa a v Kasárnách Karlín. Hudbou ožije i atrium Olympic Garden, Křižíkova ulice, Náplavka u Rašínova nábřeží, Nová synagoga na Palmovce, dejvická venkovní kavárna Šesťák, nebo prostranství bývalého Stalinova pomníku na Letné.
Veškerý program je zdarma, posluchači mohou muzikanty odměnit dobrovolnými příspěvky do klobouku. Celý festival probíhá pod dohledem Uličníka, který je symbolem festivalu a svobodného uměleckého vystupování v ulicích Prahy.