Koncerty Štefana Margity budou plná překvapení! A dočkáte se něčeho, co tu ještě nebylo!

Na svém jedenáctikoncertním listopadovém a prosincovém turné bude tenorista světového renomé Štefan Margita obklopen samými krásnými dívkami a ženami. Na celém turné Margitu a jeho hosty doprovodí dvanáct půvabných a talentovaných hráček na smyčcové nástroje Ambroš Ladies Orchestra. Tento soubor založil Miroslav Ambroš, loni v říjnu napříklak okouzlil publikum v sále Opery Garnier Opéry Monte-Carlo. Nad tímto koncertem převzal záštitu mimojiné Princ Albert II., Monacký. Letos vydá Ambroš Ladies Orchestra své první album Vivat Mendelssohn! se skladbami německého skladatele Felixe Mendelssohna-Bartholdyho.

Hosty koncertů Štefan Margita Gala 2019 budou operní sopranistka Kristýna Vylíčilová, houslový virtuós Miroslav Ambroš a šansonový zpěvák Michal Kindl. Podzimní a předvánoční koncerty Štefana Margity se už stačily stát milou tradicí a publikum si je nenechává ujít. Nejinak tomu bude jistě i letos. A na co se mohou diváci a posluchači těšit? „Jsem tenor a ti jak známo, ti zpívají hlavně o lásce,“ říká Štefan Margita. „Láska je totiž skutečně nejdůležitějším tématem současnosti. Má neskutečně mnoho podob a umělce láká odnepaměti. Stačí jmenovat velkého alžbětince Williama Shakespeara, stejně jako plejádu těch nejslavnějších spisovatelů, básníků, malířů, divadelníků, filmařů, zpěváků … S tak silným citem, jakým láska je, se dá přece pracovat donekonečna a donekonečna o ní i zpívat! A o tom vás přesvědčím právě na letošním turné! Těšit se můžete na slavnostně laděné písně Panis Angelicus, Schubertovu Ave Maria, árii Lenského z Čajkovského opery Evžen Oněgin nebo na Píseň indického kupce z opery Sadko Nikolaje Rimského Korsakova. A také na árie z jazzové opery George Gershwina Porgy a Bess nebo z muzikálů Jesus Christ Superstar, Fantom opery a Notre-Dame de Paris. A taky píseň Caruso, kterou napsal italský zpěvák a skladatel Lucio Dalla pro Luciana Pavarottiho a je o posledních dnech tenoristy Enrica Carusa v hotelu Excelsior Vittoria v italském městě Sorrento. Já tuhle píseň zpívám s velkým úspěchem už léta a s nádherným textem Zdeňka Borovce Jaká to nádhera, který text pro mne nesmírně citlivě upravil, protože ho původně napsal pro Martu Kubišovou. A jaký by to byl můj koncert, kdybych v jeho závěru neuvedl přípitkový duet z Verdiho opery La Traviata?“ doplňuje Štefan Margita.

V lednu příštího roku bude Štefan Margita poprvé zpívat ve španělské Valencii v opeře Richarda Strausse Elektra, do Chicaga se na jaře vrátí ve Wagnerově opeře Zlato Rýna, protože role poloboha Logeho je už dlouho jednou z jeho stěžejních rolí. V pražské Státní opeře se bude po její rekonstrukci hrát opera Billy Budd Benjamina Brittena, která měla loni velký úspěch v Národním divadle. A také se v roli Tichona v Janáčkově Kátě Kabanové vrátí na scénu Metropolitní opery v New Yorku. V roce 2021 si pak Margita znovu zazpívá roli prince Šujského v Musorgského opeře Boris Godunov . Tentokrát v Opeře ve Washingtonu.

Štefan Margita Gala 2019

12. 11. 2019 – Reduta, Olomouc

13. 11. 2019 – sál kina, Jablonné nad Orlicí

16. 11. 2019 – Divadelní sál DKO, Jihlava

20. 11. 2019 – Dům kultury, Liberec

22. 11. 2019 – Dům kultury města Ostravy, Ostrava

24. 11. 2019 – Východočeské divadlo, Pardubice

26. 11. 2019 – Krušnohorské divadlo, Teplice

1. 12. 2019 – Zámek Holešov, Holešov

3. 12. 2019 – Kulturní a konferenční centrum, Litoměřice

4. 12. 2019 – Metropol, České Budějovice

8. 12. 2019 – Divadlo Hybernia, Praha

Foto: Jan Zátorský, Mona Martinů, Jakub Ludvík