Klára Samková zažila na vlastní kůži domácí násilí

Jan Kraus představil ve své televizní show právničku a příležitostnou publicistku Kláru Samkovou. „Zastupovala jste Marcelu Urbanovou od pana Čunka, teď manželku šíleného pana doktora Bartáka… Ale máte i sama problémy s bývalým manželem,“ nastínil v krátkosti pár zajímavých momentů ze života právničky. A zajímalo ho, proč týrané ženy snášejí nesnesitelné chování partnerů obvykle tak dlouho. „Vždycky se říká, že když dáte žábu do vlažné vody a pomalu ji vaříte, ani si nevšimne, že ji uvaříte. Funguje to na stejném principu. Navíc mají s tím mužem děti,“ snažila se vysvětlit paní doktorka.


„Ale vy, taková emancipovaná žena,“ nechtělo se moderátorovi věřit, že si paní doktorka nechala líbit týrání. „Držela jsem prostě ústa,“ vysvětlila. Zkonstatovala, že ve společnosti vládne zvýšená agresivita, nenálada. „Lidé musí chodit do práce, držet ústa. A jedině tam, kde můžou, je otevřou. Což bohužel bývá doma. Navíc je poměrně známý syndrom zavrženého rodiče, který po rozvodu popouzí dítě proti druhému. Ale nemluví se o syndromu zavrženého partnera. To znamená, že opuštěný partner, ten, který rozvod neiniciuje, situaci »nerozdýchá«,“ vysvětlovala paní doktorka.
Upozornila také, že je ohromný problém zajistit si ochranu, když týraná žena udá manžela za napadení. „Stěžovala jsem si na policii, že mi manžel vyhrožuje a že má zbrojní pas. A oni řekli: ‚Tak budete zavražděna legálně drženou zbraní,‘“ pobavila Klára publikum absurdní příhodou. Popsala případ kamarádky, kterou manžel před lety opravdu zavraždil. „Ale já to nechápu, jste přece právnička, žádná kuchyňka,“ divil se moderátor. „V tomhle případě jsou mi oba doktoráty z práva – víte na co?“ zareagovala Klára Samková.
A připomněla i případy týrání mužů a jev, kdy se údajné násilí na ženě stává předmětem vydírání. „Často cinkají v pozadí peníze. Muž radši mlčí, aby měl klid, viděl děti…“ Klára připomněla, že problémem je i nařčení ze zneužívání dětí. „To mně taky hrozí, když mám syny?“ nechápal moderátor. Paní doktorka ho poučila, že ano a že kdyby ho někdo obvinil, musel by podstoupit falografické vyšetření. „To je měření vzrušivosti pánského údu,“ vysvětlila. Jeden její klient podstoupil vyšetření a ukázalo se, že je vzrušivý při pohledu na českou krajinu. „Trosky ho braly!“ A debata pokračovala: „Tady zuří genderová válka. V každém případě to zapříčinil i zákon o rodině. Ten připravovaný je ještě horší. Dalších dvacet let bude český národ tápat. Je to nezřetelné, nevíte, co smíte, co nesmíte… Muži a ženy jsou uměle štvaní proti sobě a dělá to to právní prostředí, které je takhle nastavené. Vede to ke zneužívání jednou i druhou stranou a také k tomu, že vás nikdo před partnerem neochrání. Nedávno se to stalo ve Vsetíně. Paní volala na policii, že potřebuje pomoc. Někdo ten hovor vymáčkl, a když si policisté vzpomněli a jeli tam, paní už byla mrtvá,“ dodala Klára Samková s tím, že za posledních pár let pozoruje ostrý nárůst těchto problémů.


Do osmého dílu Show Jana Krause přijali pozvání: známá pražská advokátka Klára Samková, zpěvák, herec a moderátor Tomáš Klus a obezitolog Štěpán Svačina. S Klárou Samkovou probral Jan Kraus nejen důvody domácího násilí, ale i to, jak trápí ženy muže a proč poté často musí na falografické vyšetření. S Tomášem Klusem si vyjasnil jeho vztahy k různým pohlavím, ale i k politikům. A se Štěpánem Svačinou řešil mimo jiné otázku, kam v těle padá svíčková s knedlíkem. Premiéru osmého dílu druhé série Show Jana Krause uvidíte v pátek 21. října v 22.10 hodin na Primě.
Foto: TV Prima / Dagmar Hájková