Mimořádná atraktivní vernisáž výtvarně ztvárněných, porcelánových nočníků od třiceti známých osobností zahájila další ročník dražby. Všechny jsou určeny do dražby na podporu výchovy psů pro nevidomé. Dražba se uskuteční 14. ledna a očekává se velká účast dražitelů.
Renáta a Jan Sedláčkovi, majitelé Muzea nočníků a toalet, mimo jiné největšího muzea tohoto druhu na světě, se rozhodli touto akcí podpořit Nadační Fond Mathilda. „Pojí nás dlouholeté přátelství a vzpomínky na vzácnou ženu, paní hraběnku Mathildu Nostitzovou, která byla jeho dlouholetou patronkou. Máme osobní zkušenosti s nevidomým členem rodiny, a proto můžeme potvrdit, že toto postižení je jedním z nejhorších, které nás může potkat. Je nám ctí, společně se záštitou Hlavního města Prahy, s mnoha osobnostmi vytvořit díla a hodnoty, které pomáhají,“ jednohlasně říkají manželé Sedláčkovi.
Nadační fond Mathildy Nostitzové, se zabývá mimo jiné činnostmi pro těžce zrakově postižené, výchovou a výcvikem vodících psů. K celé akci se vyjádřil její ředitel Jaroslav Krapka: „Nadační fond Mathilda podporuje smysluplné projekty pro zrakově postižené. Jedním z nich je i výcvik vodicích psů pro nevidomé. Jsem velmi rád, že Muzeum historických nočníků a toalet se již podruhé rozhodlo náš projekt podpořit. Děkuji manželům Sedláčkovým za jejich dlouholetou přízeň. Rovněž děkuji všem osobnostem, které nočníky vyzdobily. Je to pro nás velká pomoc,“ sdělil Jaroslav Krapka
Záštitu nad akcí převzal Magistrát hl. m. Prahy., vernisáže se zúčastnila náměstkyně primátora Ing. Alexandra Udženija, která byla z tohoto projektu nadšená. A ze známých osobností Igor Bareš, Jiří Macháček, Olga Menzelová, Ivo Šmoldas… Každý ze 30 účastníků pojal ztvárnění jiným způsobem a díky jejich výtvarným schopnostem jsou k vidění unikátní umělecká díla.
Naprosto odlišným způsobem ozdobila nočník módní návrhářka Beata Rajská. Celý ho polepila ústřižky z látek: „Proč ústřižky? Spousta lidí si myslí, že návrhářka jsou jen štětce, pastelky, tušky. Ale to jsou i látky, spousta a spousta látek. Navíc moje první kniha se jmenovala Ústřižky Beaty Rajské… tak jsem u těch ústřižků zůstala,“ vysvětluje s úsměvem Rajská a věří, že ten její nočník se vydraží za minimálně za třicet tisíc korun.
Jedním z umělců, kteří nočník výtvarně zrealizoval je Jiří Macháček, který vypráví, proč nočník pomaloval a jak vznikl jeho nočníkový motiv »Tanečnice flamega«: „Nočník jsem pomaloval poprvé v životě až teď. Tedy myslím tím pomalování barvami, po jeho obvodu a z charitativních důvodů. Ta první životní pomalování nepočítám,“ a pokračuje: „Motiv se zrodil sám. Já jsem původně začal kreslit mořské panny, akorát jsem čekal na ten správný okamžik až budu v klidu. A ten přišel po večírku asi ve tři v noci. Jenže zároveň jsem si taky trochu zakouřil trávu, a to myslím zahrálo docela důležitou roli. Neboť mořské panny se mi začaly měnit na tanečnice flamenga, tak jsem to tak i pojmenoval. Pokud se vám stane, že při pohledu na můj nočník neuzříte ani mořské panny ani tanečnice flamenga, ničeho se nelekejte. Já si to užil náramně,“ vypráví Macháček a přemýšlí jaká cena v dražbě by ho uspokojila: „Dílo, které jsem vytvořil má cenu pravděpodobně nevyčíslitelnou. Strop té ceny je v nedohlednu a pomyslíme-li na budoucnost, bude se pravděpodobně ještě zvyšovat, takže bych se nedivil, kdyby někdo nabídnul opravdu hodně,“ pevně věří amatérský výtvarník.
Dražba proběhne 14. ledna 2025 v 18 hodin za účasti části umělců – tvůrců a médií na Staroměstské radnici v Sále architektů. Vyvolávací cena za jeden kus je 5.000 korun.
Spolupráci přijaly tyto VIP osobnosti: Igor Bareš, Alice Bendová, Tereza Černochová, Martin Dejdar, Adéla Gondíková, Rozálie Havelková, Iva Hüttnerová, Bob Klepl, David Koller, Václav Kopta, Vojta Kotek, Terezie Kovalová, Jana Krausová, Jiří Macháček, Olga Menzelová, Ondřej Měšťák, Ivan Mládek, Peter Nagy, Pavlína Němcová, Sandra Nováková, Antonín Panenka, Vladimír Polívka, Andrea Pomeje, Beata Rajská, Matěj Ruppert, Jiří Slíva, Anna Slováčková, Ota Schütz, Ivo Šmoldas, Richard Tesařík.
Více infa: https://muzeumnocniku.cz/cs/hlavni-stranka/
Foto: Archiv Muzeum nočníků a toalet