Kamila Nývltová: Vždycky mě lákalo být princeznou!

Předloňskou »vánoční Housku« a loňskou »Česko : Slovensko« letos vystřídá již půlkulatý 15. ročník, tentokráte s nálepkou »Duety« a představí se jak klasické dua, tak dvojice, které není zcela úplně běžné vidět na pódiích. A tak letos uvidíte například legendární duo Kamelie, které budou na této akci zpívat již potřetí, nebo další dvě úžasné dámy české popmusic Marthu a Tenu Elefteriadu, které naopak zavítají na Housku poprvé, tak jako první český muzikálový Dracula Daniel Hůlka nebo tzv. český zpívající kamionista s drsným hlasem Jiří Zonyga, či blonďatý zpívající sexsymbol Kateřina Brožová. Zazpívají i Jarek Šimek, Pavlína Senič, Martin France, Kamila Nývltová, Vlasta Horváth a řada dalších… A právě s Kamilou Nývltovou jsme si popovídali.


Zajímá vás naše historie?
Spíše se zajímám o to, jak to bylo v naších rodinách. Cradědové, prababičky, co dělali, jak a kde žili, což je zajímavé zjištění a to mě baví. Asi jednou udělám zápisky z historie našeho rodu.

Dokážete si představit, že byste bydlela na hradě?
Tak to si dokážu představit docela dobře, protože mě vždy lákalo být princeznou.

Byla jste už někdy na hradě Houska?
Ano byla jsem tam asi před třemi lety na koncertě, pamatuji si, že strašně pršelo, a že bylo všude hrozně moc vody… A vypnuli při našem vystoupení proud, tak jsme zpívali jen tak, bez aparátu. Mělo to nezapomenutelnou atmosféru.

Co se vám letos povedlo?
Mě se letos podařilo získat nádhernou roli Nubijské princezny Aidy ze čtyř set uchazeček na konkurzu. Dostala jsem hlavní roli ve stejnojmenném muzikále Aida v Karlíně. Jinak jsme dělala spoustu práce, vystoupení, focení, natáčela jsem film Jedlíci.

Jaký je váš nejoblíbenější duet?
Tak bez pochyby je to nyní duet z Aidy Život náš, ale strašně ráda vzpomínám na duet s Danem Hůlkou z Draculy Vím, že jsi se mnou.

Nazpívala jste několik duetů, který z nich považujete za nejpovedenější a s kým se vám nejlépe zpívalo?
Nemůžu říci, že se mi s někým nejlépe zpívá, protože s každým z mých kolegů, kterými jsou Dan Hůlka, Vašek Noid Bárta, Marián Vojtko, Pepa Vojtek a další, se mi zpívá jinak… Každý je prostě osobnost a má jiné kouzlo. Jsem ráda, že s nimi můžu zpívat a veřte, že je to s každým jiný a vždy krásný. (smích)

Kdybyste si mohla vybrat, s kým byste chtěla natočit duet?
Já jsem si vždy přála natočit duet s Luckou Bílou a letos se mi to podaří. Lucka nazpívá se mnou duet na mé nové vánoční CD, které vyjde letos v říjnu… Na to se strašně těším.

Proč jste se rozhodla vystoupit na patnáctém ročníku charitativního koncertu na Housce?
Martin France je člověk, který tenhle projekt dělá již řadu let a je vidět, že to má smysl. Neodradilo ho nic a stále na tomto projektu pracuje. Jsem ráda, že mu letos můžu trošku pomoct. Vím, že je tato práce strašně těžká. Dělám podobnou věc, jsem patronkou soutěže Česko zpívá a sehnat prostředky na tento projekt je také moc těžké, takže to vše dokážu ocenit a pochopit.

Jak prožijete druhou půlku prázdnin?
První část jsem strávila u moře v Egyptě a bylo to nádherné – slunce, Rudé moře a jeho podmořský svět. Pak jsem byla na tanečních kurzech, kde jsme se zdokonalovala v tanečních technikách. Tanec je totiž moje srdeční záležitost. A na druhou půlku prázdnin pojedu domů k rodičům a také do Německa na Tábor se svoji mateřskou taneční školou Bonifác.

A co chystáte pro své fanoušky do konce roku?
Ještě v červenci a v srpnu natáčím zmiňované vánoční CD, takže nikoliv bílý sníh, ale kapky potu v letních teplotách, studená cola… Ale CD bude krásné, půjde ruku v ruce s velkým vánočním koncertem, který budu mít 10. prosince 2013 v Divadle Broadway.

Něco málo z historie hradu Houska…
Hrad byl založen v dekádě 1270-1280 Přemyslem Otakarem II., a to téměř souběžně s blízkým Bezdězem, dokonce stejnou stavební hutí.
Pravděpodobně z rukou Václava II. se dostal do držení Ostrve, pánů z Dubé. Ti v období své největší slávy rozhodovali o trůnu, jakož i o příjmech pokladny koruny.
Hrad vyrostl v lokalitě původně dřevěného, později kamenného hradiště (konec 9. století), které vévoda Pšovanů Slavibor založil pro svého syna Houseka.
Coby vlastníci hradu se na Housce vystřídali, vedle již zmíněných panovníků a pánů z Dubé, Jan ze Smiřic, Hrzánové z Harasova, Valdštejnové, Veronika ze Sulzu, Hypolita z Hofkirchenu, rod Kouniců, princezna Hohenlohe a hraběnka Andrássy.
V roce 1924 hrad kupuje prezident Škodových závodů, senátor pan Josef Šimonek. Po opravách byl až do roku 1939 užíván jako letní a reprezentační sídlo rodiny.
Poté byl hrad, díky své poloze v Sudetech, do roku 1945 využíván německou armádou, od roku 1950 zde byl umístěn archiv Státní knihovny v Klementinu.
Po dožití střech položeny nové (měděné), plánované noční sanatorium Spolany Neratovice nebylo dokončeno. Hrad byl počátkem 90. let předán Instavu Praha, poté vydán v restitucích původním majitelům.
Těmi jsou pan Ing. Jaromír Šimonek a paní MUDr. Blanka Horová, kteří dnes velice úspěšně napravují výsledky čtyřicetileté péče státu o památku, která je zejména díky původní gotické hradní kapli hodnocena jako přinejmenším středoevropský unikát (malby – přelom 13. a 14. století).
Teprve až současnými majiteli byl hrad Houska (poprvé v jeho dlouhé historii!!!) v roce 1999 zpřístupněn nejširší veřejnosti.

A teď k historii benefičních koncertů…
Zdá se to být až neuvěřitelné, ale benefiční koncert Noc s hvězdami na hradě Houska (www.hradhouska.cz) se poprvé uskutečnil před patnácti lety v roce 1999, kdy byl tento historický objekt po velmi dlouhé době zpřístupněn veřejnosti.
V tomto roce poprvé majitel ing. Jaromír Šimonek společně s redaktorkou Čs. rozhlasu – Region Janou Huzilovou a redaktorkou rádia Impuls Jitkou Vlkovou oslovil zpěváka Martina France (www.martinfrance.cz) a jeho agenturu Martin Production (www.martinproduction.eu), který pochází z tohoto kraje, zda by nechtěl vymyslet nějaký kulturní projekt. A tak společnými silami dcera majitele hradu Zuzana Pavlíková-Šimonková, Martin France a v počátcích i Jana Huzilová začali budovat tvář benefičního koncertu Noc s hvězdami.
Začátky nebyly vůbec jednoduché, ať už ve shánění sponzorů, tak i samotných účinkujících. Hned při prvním koncertě v roce 1999 zde bylo přibližně čtyřicet diváků a to především z řad rodinných příslušníků a kamarádů. Ale postupně přibývalo jak sponzorů, i když z počátku po tisícových částkách, tak i jména interpretů začala být čím dál tím víc zvučnější.
Tehdy byl hrad ještě v polorozbořeném stavu, chyběli podlahy, okna dveře a právě v té době při prvním ročníku tohoto benefičního koncertu se zde poprvé představili zpěvák Martin France, zpěvačka Tanja, herec Roman Vojtek a tehdejší moderátorka TV Nova Gabriela Bártíková, kteří zároveň přespali v tomto tajuplném hradě v Loveckém salonu na hliněné podlaze. Od té doby už uplynulo ale spousty vody a na hradě Houska vystoupily naše najvětší pěvecké hvězdy…

Foto: Martin Production