Kamila Moučková: Ve svých čtyřiceti letech jsem dostala od tatínka poprvé přes hubu

Legendární televizní hlasatelka a jedna z prvních signatářek Charty 77 Kamila Moučková, která v loňském roce oslavila neuvěřitelné jednadevadesáté narozeniny, přijala pozvání moderátora Jana Krause do jeho televizní show.

Do historie se nezapomenutelně zapsala coby žena, která 21. srpna 1968 jako vůbec první ohlásila z obrazovky tehdejší Československé televizi vojenskou invazi států Varšavské smlouvy na naše území a vysílala až do okamžiku, kdy ji ze studia vyvedli ozbrojení sovětští vojáci. Občansky se angažovala nejen v průběhu pražského jara, ale také později v disentu, kvůli čemuž nemohla příštích jednadvacet let sehnat adekvátní práci. „Já jsem vlastně začala žít v demokratické zemi až ve svých jednašedesáti letech,“ komentuje to paní Moučková. „Když mi bylo jedenáct let, začala okupace naší země Německem a pak přišli komunisti. A v tomhle jsem žila celý život,“ přiznala Kamila Moučková, která namluvila nejen své fejetony na dvojalbum Samota není osamění s hudbou Richarda Pachmana.

Svoji profesionální dráhu začínala jako herečka, jakmile se ovšem stala hlasatelkou a moderátorkou zpravodajských pořadů, rozhodla se pověsit herectví na hřebík. „Já jsem si to pak odepřela, protože dělat zpravodajskou hlasatelku a k tomu hrát nějakou mrchu ve filmu je prostě blbost,“ myslí si a přidává historku svého kolegy: „Bróďa (Vlastimil Brodský) mi jednou vyprávěl, jak hrál ve Vinohradském divadle, a když se rozhrnula opona a on vyšel na jeviště, celé auditorium vzdychlo: jééé, Hajaja!“

Jan Kraus si připravil celou řádku fotografií paní Kamily od nejútlejšího dětství po dospělost, které ona sama doprovází zhuštěným popisem svých životních osudů: „V devatenácti letech jsem si v Horáckém divadle v Jihlavě namluvila herce Miloše Williga, vdala jsem se, ve dvaceti jsem porodila dceru Káču a v jednadvaceti jsem se rozváděla. I když o sobě tvrdím, že jsem hodný člověk a nikomu jsem neublížila, tak jemu jo, protože on mě hrozně miloval, ale já jsem se zaláskovala do medika Moučky. Ten se stal mým druhým mužem a ten mi pak všechno oplatil.“

Vidět můžeme i několik fotek z filmů a divadelních představení, ve kterých hrála, nebo historické snímky z televizního studia z padesátých let, tedy ze samých počátků vysílání, a samozřejmě i fotku ze slavného srpna 1968. Kvůli svému postoji se názorově rozešla i se svým otcem Vilémem Novým, přesvědčeným komunistou, který invazi naopak obhajoval a proslul také tendenční teorií o »studeném plameni« a o smrti Jana Palacha. „To jsem se za něj opravdu styděla,“ přiznává Kamila Moučková a dodává, že pak spolu přes deset let nemluvili. „Na jaře v roce 1968 jsem ve svých čtyřiceti letech dostala od tatínka poprvé přes hubu, protože jsem byla příznivec pražského jara a produbčekovec, a pak jsme spolu přes deset let nemluvili, až když byl už špatný, chtěl vidět mě i vnoučata. Ale o politice jsme se už nikdy nebavili.“ Na vlně hovoru o zapálených komunistech zavzpomíná Kamila Moučková také na svou někdejší nejlepší kamarádku, herečku Jiřinu Švorcovou.

Foto: TV Prima