Josef Somr se na Vánoce připravuje už od léta

Josef Somr od léta v nahrávacím studiu namlouval novinkové audioknihy na vánoční téma. Novinkové sváteční audioknihy vycházejí v těchto dnech u vydavatelství Popron Music.


Při poslechu CD Šťastné a veselé Vánoce známý herec zavede své posluchače ve svém zamyšlení do mnoha příběhů tohoto období. Poutavě vypráví o významu jednotlivých svátků, o původu vánočního stromku i dárků, o vánočních pokrmech u nás i ve světě. Při poslechu koled a zajímavých příběhů si každý navodí nádhernou sváteční atmosféru. Album vychází i v dárkovém balení společně s knížkou o vánočních zvycích a tradicích.
Audiokniha Vánoce je určena pro děti od pěti let. Malým posluchačům Josef Somr laskavou a zajímavou formou představí všechna témata patřící k Vánocům. Nejen malé posluchače zaujme povídání o vánočním stromku, vánočním kaprovi, tradičních i zapomenutých vánočních zvycích. Zazní i proč slavíme Advent, Mikuláše, Boží hod i Tři krále. Ale také to, jak se jmenuje Ježíšek ve Francii a kdo nosí dárky dětem v Itálii. K vánočnímu povídání nemůžou chybět nejznámější koledy.

„Budu rád, když se lidé při poslechu těchto CD s vánočními koledami a vyprávěním o historii vánočních svátků na chvíli zastaví a uvědomí si pravé poselství Adventu,“ prozradil Josef Somr.
„Nevěřím, že bychom měli moc zastavit čas nebo změnit moderní vánoční marketing, ale pokud bychom rodičům s dětmi připomněli i jinou vánoční náladu nebo některé tradiční lidové zvyky, nebyla ta práce marná,“ uzavírá Josef Somr vyprávění o své práci na vánočních cédéčkách.

Dvojalbum Vánoční pohádky H. CH. Andersena nabízí v interpretaci Josefa Somra další příspěvek do klenotnice českých a světových literárních pokladů, které Popron Music posílá do světa dětských i dospělých čtenářů a posluchačů. Uslyšíte půvabné zimní a vánoční příběhy: Sněhová královna, Smrček, Děvčátko se sirkami, Sněhulák, i další pohádky, které zahřejí při dlouhých zimních večerech.
„Práce na novém vydání Andersenových pohádek pro mě byla výzvou. Jsou to sice spíš příběhy, které zrcadlí někdy smutnou realitu života,“ přiznává Josef Somr. „Ale na druhou stranu ani našim životům občas nechybí pohádkové motivy. A možná právě tohle je v Andersenových příbězích pro mě to nejzajímavější.“


Režisér audionahrávky Andersenových pohádek Robert Tamchyna doplňuje: „Vzpomínám si, že v dětství to byla knížka, kterou jsem v knihovně doma v pokoji přehlížel. A není divu, zdá se mi, že Andersenův styl pochopí víc starší děti a dospělí. Ale třeba Sněhová královna, to je přece krásná klasika o vítězství silné lásky v pohádkovém příběhu o Gerdě a Kajovi a stejně jako ostatní pohádky osloví posluchače jistě nejen o Vánocích.“
Další audiokniha, která láká k poslouchání v době vánoční je CD Deset přikázání. Josef Somr poutavě vypráví o Desateru přikázání jinak, než to obvykle dělají teologové a historici na univerzitách a seminářích. Uslyšíte důležitá fakta, historické souvislosti a také názory několika odborníků, kteří Desatero studovali a vykládali a také několik příběhů, které nám pomohou porozumět vzniku Desatera a pochopit je ve starověké i dnešní praxi. Při poslechu CD zažijete chvíle rozjímání i zamyšlení.


Když se před časem v pražské Poetické vinárně Viola stal Josef Somr (společně s herečkou Bárou Munzarovou) nástupcem Zdeňka Štěpánka v přednesu příběhů Starého zákona, netušil, že s tichými rozpaky později přijme i nabídku vyprávět o deseti přikázáních. Text, který odkazuje k biblickému originálu, ale zároveň je také doplněn o historické komentáře teologů, vnímal mimo jiné jako osobní vyznání. „Není to přece klasické čtení z Bible, ale věřím, že si v něm zasvěcený posluchač i ten, který se obsahem deseti přikázání setkává poprvé, najdou vlastní cestu k odpovědi na otázku, co pro ně Desatero znamená a jak je oslovilo,“ říká Josef Somr.
Podtitul »Deset přikázání v poutavém vyprávění Josefa Somra« je totiž naprosto výstižný. Právě tak jsme totiž chtěli, aby celá nahrávka působila. Nikoliv jako neosobní výklad biblického textu s historickými poznámkami, ale jako současný text, který Josef Somr vypravuje s nadějí, že v posluchačích bez rozdílu věku probudí zájem o podstatu Desatera v aktuálních souvislostech,“ prozradil režisér Robert Tamchyna.
Neopakovatelnou atmosféru Vánoc tentokrát »ve staré dobré Anglii« prožijete s Josefem Somrem při poslechu audioknihy Vánoční koleda. Známý herec je v roli skrblíka Scrooge excelentní a jeho strhující vyprávění činí z této audioknihy jedinečný posluchačský zážitek.


Pozvěte o letošních Vánocích do sváteční atmosféry i herce Josefa Somra, který svým poutavým povídáním v předvánočním čase navodí dokonalou atmosféru pro nejkrásnější dny v roce.

Poslechněte si zde krátké ukázky ze všech čtyř vánočních alb s Josefem Somrem:

[audio:018-Vanoce01.mp3]

[audio:018-Prikazani02.mp3]

[audio:018-Andersen03.mp3]

[audio:018-Vanoce02.mp3]

Foto: Popron Music