Jiří Mádl: Pracuju naplno už skoro dvacet let

Autorem milostného román Přitažlivost planety Krypton je herec a režisér Jiří Mádl. Kniha je o odvážném vysvlékání z těsných dětských šatů, které může být provázeno zraněními, ale i hledáním té opravdu vlastní dospělé identity. Všichni se občas toužíme vrátit na Krypton, kde budeme vítáni takoví, jací opravdu jsme, a doufáme, že máme pod tričkem Supermanův oblek. Krypton není jen domovskou planetou Clarka Kenta alias Supermana, ale také virtuálním prostorem schůzek Martina a Veroniky…

Přebal vaší první knihy Přitažlivost planety Krypton je velmi povedený, což je pro prodej hodně důležité. Jak dlouho jste nad ním přemýšlel?

Nějaký nápad jsem měl, ale hlavními tvůrci jsou nejtalentovanější lidé na světě Andrijana Trpković a Petra Těthalová. Ony vytvořily přebal a podle mě je geniální.

Kniha je o proměně dítěte v dospělého člověka. Kdy vy jste »svlékl dětské šaty a našel v sobě dospělou identitu«? Bylo to díky brzkým hereckým zkušenostem rychlejší než u vašich vrstevníků?

Myslím, že ty šaty pořád vysvlékám. Pracuju naplno už skoro dvacet let, jsem od šestnácti s dospělýma. Samozřejmě že vás to nutí rychleji dospět, ale zároveň si o to víc držet spoustu aspektů dětství, a ne a ne se jich pustit.

Vzhledem k tomu, že jste režisér a scenárista, nemůžu se nezeptat, zda je v plánu natočení vaší knihy?

Psal jsem s tím, že na to vůbec nebudu myslet, abych opravdu vnímal jako literaturu a těžil z výhod, které má. Teď, když už je kniha venku a mám první reakce, samozřejmě přemýšlím a moje producentka Monika Kristl si to přečetla a řekla: „To natočíme.“

Prozatím nezahálíte ani jako herec. V den vydání vaší knihy vstoupil do kin i film Pánský klub, kde hrajete jedenu z hlavních rolí. Psal jste knihu a zároveň film točil?

Trošku jsme se překrývali. Navíc z toho, že jde ve stejnou dobu knížka i film, jsem moc velkou radost neměl. Jde totiž o dvě velmi rozdílná díla. Ale nakonec je to možná příležitost zdůraznit, že je tu Jirka herec a Jirka tvůrce.

Lidé vás hodně vnímají jako herce, teď věřím, že i jako spisovatele. Ovšem vy jste i scenárista a režisér. Filmy Pojedeme k moři a Na střeše mají vysoká hodnocení. Je to ten směr, kterým se chcete víc ubírat a trošku herectví potlačit?

Chci dělat všechny tyhle profese. Dá se říct, že jakmile jsem na ty různý pole vstoupil, už bych si nepřipadal kompletní, kdybych některé z nich musel opustit. Já bych to nedělil na čtyři části, ale na dvě. Jirka herec a Jirka tvůrce. Pak už jsou jen způsoby vyjádření. Teď jsem to zkusil knížkou.

Všiml jsem si, že jste napsal scénář k filmu Vlny. Můžete naznačit o čem bude?

Je to film podle skutečný události. Je o dvou bratrech, z nichž jeden je přijat do Redakce mezinárodního života v Československým rozhlase jako technik a ještě neví, že jeho role bude klíčová v boji o svobodu této země.

 

O autorovi:

Jiří Mádl je český filmový herec, režisér a scenárista se narodil v roce 1986 v Českých Budějovicích. V roce 2009 absolvoval na Univerzitě Jana Amose Komenského v Praze, kde studoval obor Sociální a masová komunikace. O dva roky později absolvoval na New York Film Academy studium scenáristiky. Jiřího celovečerní filmový debut Pojedeme k moři z roku 2014 vyhrál cenu pro objev roku v rámci udílení Cen české filmové kritiky. Dále byl nominován ve třech kategoriích na cenu Český lev 2014. Kromě toho získal celkem 17 ocenění na mezinárodních filmových festivalech. V roce 2019 měl premiéru Jiřího druhý celovečerní hraný film Na Střeše. I ten získal mnohá ocenění a nominace na prestižní Ceny kritiky a sedm nominací na Českého lva 2019. Získal též hlavní cenu na Mezinárodním filmovém festivalu v Mannheimu. Milostný román Přitažlivost planety Krypton je jeho debutem na poli literatury.

 

Foto: Albatros Media