Jiří Hrzán se málem zabil kvůli Milušce Voborníkové!

Legendární seriál Jaroslava Dietla Žena za pultem budí emoce i málem čtyřicet let od svého natočení. Má své velké odpůrce, ale i skalní fanoušky, což dokazuje velmi dobrá sledovanost, když se Žena za pultem objeví v televizi. Nyní vychází v nakladatelství Omega o seriálu kniha, ve které nechybí ani nápadník lahůdkové Olinky v podání Jiřího Hrzána.


„V Ženě za pultem byl báječný. Obdivovala jsem Dietla a nakonec i Hrzána, protože Dietl vytvořil na miniaturní ploše přesný ucelený charakter jeho figury a Jirka to báječně zahrál. Tenkrát se ale mohla odehrát tragédie. Seriál se natáčel po situacích, takže on zahrál tu svoji největší pasáž na Olinčině veselce dřív, než se točil jeho příchod do samoobsluhy. Pak odjel do Ostravy na zájezd, napil se a chtěl skočit z balkonu na balkon, což se mu nepodařilo a dopadl na betonový dvůr. Havrani jeli pro mrtvolu a on měl jen slabý otřes mozku, takže odjeli zpět prázdní. Kdyby tenkrát zahynul, tak se musely přetáčet šíleně drahé scény s Olinčinou svatbou. Bohužel, jeho záliba v lezení po domech se mu stala osudnou a za pár let spadl z jiného baráku a tentokrát už tolik štěstí neměl a zabil se,“ vzpomínala později Jiřina Švorcová.


K jeho ostravskému pádu přidala pár informací i zpěvačka Vlasta Koudelová, která později s Hrzánem připravila dva zájezdové koncertní programy, v nichž oba hráli i zpívali. „To bylo v době, kdy jsme spolu ještě nedělali. Šplhal do pokoje za Miluškou Voborníkovou i když s ní žádný vztah neměl, protože Miluška milovala Petra Spáleného. Jirka měl radost, že tam jsou, tak je chtěl překvapit protože on dělal rád taková překvápka. Řekl mi, že spadl z třiadvaceti metrů pozadu na betonový chodník. Když jsem se ho několikrát ptala, jak to může přežít, řekl mi: ,Člověče je to fofr, ale myslel jsem na to, že musím nějak padnout do kotoulu, že to odroluju a takhle jsem to přežil.ʻ A snad za týden po tom pádu byl v pořádku a dál hrál divadlo a natáčel,“ zavzpomínala Vlasta Koudelová. A mimo to měl Jiří Hrzán několik úrazů i během filmování, kdy se pomlátil na lyžích, nebo vletěl do pangejtu na kolečkových bruslích a potom přijel na koncert s Vlastou Koudelovou celý odřený.


Mimochodem právě ostravský pád, při kterém si zlomil klíční kost, připravil Jiřího Hrzána o roli v úspěšném filmu režiséra Hynka Bočana Parta hic. Jeho roli koktavého Justa na poslední chvíli režisér přeobsadil a dostal ji Ivan Vyskočil. A další zajímavosti naleznete v knize Žena za pultem, která přináší i stovky dosud nepublikovaných fotografií z natáčení seriálu.

Foto: Nakladatelství Omega