Jiří Bartoška: Člověk je vždycky dohnán svou vlastní minulostí

Česká televize od 1. září, vždy v pondělí ve 20 hodin na ČT1, uvede třináctidílný seriál Život a doba soudce A. K. režisérů Roberta Sedláčka, Radima Špačka a Bohdana Slámy v hlavní roli s Davidem Švehlíkem. Seriál o životě a době soudce A. K. vypráví současný, reálný a vnitřně dramatický příběh mladého muže, složitě se prodírajícího civilními soudními spory, charakteristickými pro současnou společnost. Každý z nich se musí snažit pochopit a ukončit svým rozsudkem, svou představou o spravedlnosti. A musí nést nikdy nekončící odpovědnost za to, že se jeho verdikt dotýká bolavých míst našich obyčejných životů. Otce Klose hraje Jiří Bartoška. Představuje soudce Ústavního soudu. Navenek vystupuje tvrdě, autoritativně. Za minulého režimu podnikový právník, pak nějaký čas v parlamentu. Nepochybuje. Nikdy a o ničem. Ve vztahu s Adamovou matkou dávno o nic nejde. Žijí vedle sebe. Respektují se. V otcově životě se čas od času objeví milenka. Matka to tuší, ale už dávno neřeší. Adam to bere jako křivdu. Ví taky, že otec prožil, nebo udělal něco, o čem nechce mluvit, co nebylo tak úplně košer. Tajemství v jeho životě.


Pane Bartoško, hrajete soudce ústavního soudu, manžela Daniely Kolářové a otce Davida Švehlíka. Můžete vaši postavu popsat konkrétněji?
Jsem právník a tak jako spousta právníků, kteří vyrůstali a studovali za minulého režimu, tak i má postava je poznamenaná. Tak trochu se vypořádává s problémy, které se objevují jako ponorná řeka a on ty problémy musí řešit. Člověk je totiž vždycky dohnán svou vlastní minulostí a ne vždycky se mu to hodí. A v tom je ta postava zajímavá.

Můžete blíže popsat, o jakou minulost se jedná?
Zkrátka se zjistí, že se v minulosti nezachoval úplně morálně, což je v protikladu s jeho současným chováním a byť se jedná o postavu bývalého disidenta, tak je tam určitý stín a snaží se jej řešit i proto, aby jeho syn pochopil, že některé věci byly jinak, než si myslel.

Kdo za vámi přišel s nabídkou na tuto roli?
Robert Sedláček. My jsme totiž v minulosti už spolupracovali. Robert mi nabídl tuhle práci, ale nakonec jsme spolu netočili ani jeden den, točil jsem s Bohdanem Slámou, což bylo pro mě příjemné setkání.

Co vás přesvědčilo, abyste tu roli vzal?
Dobře napsaný scénář. Já mám pocit, ne že bych neměl odvahu, ale nechtěl bych dělat ty nekonečné seriály, které se dneska točí. Tohle je třináctidílný seriál a každý díl má ukončený příběh a je to barevné a myslím si, že ta rodina je takový zvláštní sociální model, taková příjemná rodina v centru dění dnešní společnosti.

Robert Sedláček říkal, že soud je pro něj ztělesněním novodobého bitevního pole. Vnímáte to podobně?
No tak asi se tam Robert často pohybuje jako obžalovaný. (smích) Já jsem u soudu nikdy nebyl a nepřijde mi to tak, mně přijde – a je to samozřejmě takový ten hodně rozšířený názor hodně přiživovaný médii – že ty soudy asi nejsou to pravé, a že se tam děje asi hodně ne úplně dobrých věcí, což se jako červená niť prolíná i tímhle seriálem.

Robert Sedláček je známý svými společensko-kritickými díly. Myslíte, že Život a doba soudce A. K. bude v tomto trendu pokračovat?
Ne, já mám pocit, že ne. To je klasický seriál, který splní předpoklady, které divák má.

Foto: Česká televize