Sara Mingardo odřekla Collegiu 1704 koncert, zastoupí ji Karina Gauvin

Ještě před začátkem sezóny cyklu Collegium 1704 v Rudolfinu, který 21. října zahájí koncertem Bejuna Mehty, nastala pro pořadatele nepříjemná situace. Kvůli změně v operním angažmá musela svůj očekávaný listopadový koncert odřeknout altistka Sara Mingardo. Na koncertě, který se koná 18. listopadu v Rudolfinu, ji však zastoupí neméně věhlasná interpretka barokní hudby, žádaná kanadská sopranistka Karina Gauvin, kterou měli pořadatelé cyklu v »hledáčku« již dlouho předtím.


„Měli jsme štěstí v neštěstí. Tuto velice vytíženou umělkyni žijící v Kanadě se nám podařilo oslovit zrovna v období jejího operního angažmá v Théâtre des Champs Elysées v Paříži. Posluchači tak mají jedinečnou šanci uslyšet tuto legendu barokní opery v Čechách vůbec poprvé.“ říká k tomu Václav Luks, dirigent a umělecký vedoucí Collegia 1704, který je zároveň dramaturgem cyklu. Na programu koncertu, který společně se sólistkou připravili, zazní Vivaldiho moteto In furore iustissimae irae a árie z Händelových oper Alcina, Rodelinda a Rinaldo. Již zakoupené vstupenky na koncert zůstávají v platnosti. Se Sarou Mingardo pořadatelé už jednají o náhradním termínu koncertu v dalších sezónách.


Kritika přirovnává šťavnatost a bohatost výjimečného sopránu Kariny Gauvin k »tekutému zlatu«. Vedle barokní hudby se však tato všestranná sopranistka věnuje i hudbě 20. a 21. století – se stejnými úspěchy. Angažmá Kariny Gauvin zahrnují mezi jinými Carnegie Hall, Glyndebourne Festival, Bayerische Staatsoper, orchestry, jako jsou San Francisco Symphony, Chicago Symphony, New York Philharmonic, či Rotterdam Philharmonic, ze staré hudby pak Akademie Für Alte Musik Berlin, Tafelmusik Baroque Orchestra, Les Violons du Roy ad. Za svou kariéru spolupracovala s dirgenty Charlesem Dutoitem, Michaelem Tilsonem Thomasem, Sirem Rogerem Norringtonem, Kentem Naganem, Helmutem Rillingem a dalšími. Její rozsáhlá diskografie čítá na 30 titulů, ocenění Chamber Music America Award a několik ocenění Opus Prize. Za vystoupení na Boston Early Music Festival byla dvakrát nominována na ceny Grammy.


V koncertním cyklu Collegia 1704 s novým názvem – Collegium 1704 v Rudolfinu vystoupí vedle Kariny Gauvin další mimořádné pěvecké osobnosti. Cyklus 21. října zahájí koncertem jednoho z nejuznávanějších kontratenoristů současnosti Bejuna Mehty. Poprvé pak bude v rámci tohoto cyklu představen šarm francouzské barokní hudby v podání první dámy francouzského baroka Sandrine Piau (28. dubna 2015), který cyklus na jaře 2015 uzavře. Novinkou je série tří koncertů, které jsou vyhrazeny trojhvězdí slavnostních mší: české premiéře Zelenkovy Missy Divi Xaverii v kontrapunktu s Bachovým Magnificat (15. a 16. prosince 2014), Mozartově Mši c moll (24. února 2015) a především Bachově Mši h moll (30. a 31. března 2015), jejímž provedením Collegium 1704 na jaře 2015 symbolicky připomene 10. výročí svého vzniku.
Koncerty nadcházející sezóny vyvolávají značný zájem publika – prodej výhodných abonentních vstupenek (v prodeji u České filharmonie) od předešlé sezóny narostl o padesát procent. Jednotlivé vstupenky jsou k dispozici v sítích Ticketportal, Bohemia Ticket a u České filharmonie v Rudolfinu.

Podívejte se zde na videoklip Kariny Gauvin s Händlovou árií Care Selve z opery Atalanta:

A zde na jednu z nejslavnějších barokních árií: Lascia chi’o pianga z Händelova Rinalda:

Vstupenky
Přenosné abonentní vstupenky (30 procent sleva z ceny jednotlivých vstupenek) na šest koncertů cyklu Collegium 1704 v Rudolfinu jsou dostupné v pokladně České filharmonie v Rudolfinu (www.ceskafilharmonie.cz, po — pá 10.00 — 18.00 h).
Jednotlivé vstupenky v cenách 200–950 Kč (140–665 Kč snížené pro seniory, studenty ad.) jsou k dispozici v sítích Ticketportal (www.ticketportal.cz), Bohemia Ticket (www.bohemiaticket.cz) a u České filharmonie v Rudolfinu (www.ceskafilharmonie.cz).
Při zakoupení vstupenek na tři až pět koncertů najednou je poskytována 20 procent sleva. Děti do 15 let, studenti, senioři (60 let a více), držitelé průkazu ZTP a ZTP/P platí o 30 procent snížené vstupné.

Aktuality
Collegium 1704 během léta účinkuje na prestižních mezinárodních hudebních festivalech. Poprvé vůbec vystoupil soubor v Lotyšsku: v rámci Early Music Festivalu v Rize, evropském městě kultury 2014. Teprve před pár dny se Collegium 1704 vrátilo z Varšavy, kde sklidilo úspěch s díly ranně romantického repertoáru v podání sopranistky Raffaelly Milanesi na jednom z nejprestižnějších festivalů v Polsku – Festival Chopin and his Europe.
Na dva koncerty se Collegium 1704 do Polska ještě vrátí v září: a to na slavný festival Wratislavia Cantans. Velkou poctou je pozvání k residenčnímu pobytu od pořadatelů festivalu Oude Muziek Utrecht, jednoho z nejprestižnějších festivalů staré hudby na světě. Collegium 1704 zde na přelomu srpna a září vystoupí hned na třech různých koncertech dramaturgicky navázaných na Čechy. Koncerty natáčí holandská televize a rozhlas a je to vůbec poprvé, je český soubor rezidenčním umělcem na takto významném festivalu.
Na podzim se do Stavovského divadla 3., 11. a 16. října vrátí barokní opera Olimpiade, vrcholné dílo Josefa Myslivečka. Olimpiade na jevišti Stavovského divadla v novodobé premiéře zazněla v květnu 2013 ve své původní podobě po 234 letech od poslední reprízy, která se odehrála v roce 1778 v Teatro San Carlo v Neapoli. Inscenacev režii Ursel Herrmannové a pod vedením Václava Lukse, byla nominována na prestižní The International Opera Awards v kategorii »znovuobjevená tvorba«.

Koncerty v rámci cyklu Collegium 1704 v Rudolfinu
Rudolfinum – Dvořákova síň, 19.30 h
21. 10. 2014
Bejun Mehta (kontratenor)
Mozart v záři italského slunce
W. A. Mozart – Symfonie č. 26 Es Dur KV 184,
Ah di si nobil alma (opera Ascanio in Alba KV 111)
Ch. W. Gluck – Pensa a serbarmi (opera Ezio)
J. Ch. Bach – Sinfonia in g op. 6 no. 6, 
Vò solcando un mar crudele (opera Artaserse)

POZOR ZMĚNA
18. 11. 2014
Karina Gauvin (soprán)
A. Vivaldi – In furore iustissimae irae RV 626
árie z Händelových oper
Rinaldo, Alcina, Rodelinda

15. 12. 2014
16. 12. 2014
Magnificat – Vánoční koncert
J. S. Bach — Magnificat in D
J. D. Zelenka — Missa Divi Xaverii (česká premiéra)

24. 2. 2015
W. A. Mozart – Velká mše c moll
Mozartova nejrozsáhlejší mešní kompozice
a jedno z nejpůsobivějších zhudebnění
mešního textu

30. 3. 2015
31. 3. 2015
J. S. Bach — Mše h moll
Velikonoční koncert
Koncert k 10. výročí založení Collegia 1704
a Collegia Vocale 1704

28. 4. 2015
Sandrine Piau (soprán)
Na návštěvě u Krále Slunce
Scény z oper
J. B. Lully (Armide)
J. Ph. Rameau (Les Indes galantes, Castor et Pollux)
M. Marais (Suite d’Alcione)

Účinkuje Collegium 1704
a Collegium Vocale 1704 pod vedením dirigenta Václava Lukse

Collegium 1704 & Collegium Vocale 1704
Oba soubory byly založeny cembalistou a dirigentem Václavem Luksem u příležitosti projektu Bach — Praha — 2005, jenž stál na počátku spolupráce s festivalem Pražské jaro. Od roku 2007 jsou pravidelnými hosty festivalů po celé Evropě. Rok 2008 dal vzniknout jejich koncertnímu cyklu Hudební most Praha — Drážďany navazujícímu na bohaté kulturní tradice obou měst. Spolupráce se světově proslulými sólisty Magdalenou Koženou, Vivicou Genaux, Bejunem Mehtou ad. plynule vyústila v roce 2012 v druhý koncertní cyklus Hvězdy barokní opery, nyní s názvem Collegium 1704 v Rudolfinu. V operních produkcích navázali na mezinárodní úspěchy inscenace Händelova Rinalda provedením opery Olimpiade Josefa Myslivečka, která byla nominována na International Opera Awards. Vedle nedávných premiér v prestižních síních Theater an der Wien, vídeňském Konzerthausu, na Lucerner Festival, MAfestival Brugge, Musikfest Stuttgart, Tage Alter Musik in Herne nebo BOZAR (Palais des Beaux-Arts) v Bruselu aj. čekají Collegium 1704 vystoupení např. na Salzburger Festspiele, Wratislavia Cantans a rezidence na prestižních festivalech Oude Muziek v Utrechtu či Bachfestu v Lipsku. V září 2013 byla vydána velmi očekávaná nahrávka Mše h moll J. S. Bacha a rozšířila tak řadu úspěšných CD především se skladbami J. D. Zelenky z produkce vydavatelství pro Accent, Zig-Zag Territoires či Supraphon.

Foto: www.collegium1704.com