Jarek Šimek: Hrad Houska je mystické místo

Předloňský »Česko : Slovensko« a loňský »Duetový« benefiční koncert Noc s hvězdami na hradě Houska letos vystřídá již 16. ročník, tentokráte s nálepkou »Retro«. A představí se na něm nejen hvězdy 70. a 80. let jako například Miluška Voborníková, Jirka Zelenková, Vítězslav Vávra, Michaela Linková, Pavel Roth, Linda a Pavel, ale i Sámer Issa, Martin France, Jarek Šimek, Jitka Čvančarová, Leona Šenková, Marian Vojtko, Marek Černoch, nebo třeba Gabriela Goldová a řada dalších… Benefiční koncert Noc s hvězdami na hradě Houska se letos uskuteční v sobotu 2. srpna a my jsme si dnes popovídali s Jarkem Šimkem.

Co se vám vybaví, když se řekne »retro«?
Vzpomínky.

Které písničky ze sedmdesátých a osmdesátých let se vám nejvíc líbí?
Písně Ivety Bartošové a mnoho dalších písniček, které ovlivňovaly mé dětství.

A které zpěváky té doby rád posloucháte?
Ivetu Bartošovou, Petru Janů, Helenu Vondráčkovou, Věru Špinarovou, Paľa Haberu, Elán, Hanu Hegerovou. Z té doby je mnoho skvělých zpěváků a nerad bych někoho vyzdvihoval méně či více. Ta doba byla pro hezké písničky, dobré autory a zpěváky jako stvořená.

Dokážete si představit, že byste bydlel na hradě?
Ne, protože si nedokážu představit zimní pobyt a chodit kilometr do koupelny.

Byl jste už někdy na hradě Houska?
Ano a je to skvělé mystické místo.

Co se vám letos povedlo?
Asi to nejdůležitější bylo CD nazvané Iveta Naposledy, které jsem připravil jako poctu a poděkování Ivetě Bartošové za její celoživotní krásnou práci, která mnoha lidem rozdávala po mnoha let radost. Z tohoto CD jsem Ivetě natočil videoklip na píseň Chci s Tebou vzlétnout, který zrežíroval skvělý slovenský režisér František Stružák a věnoval jsem ho nejen samozřejmě Ivetě, ale také jejím nejbližším. Dále jsem pak pokřtil své CD nazvané Do teď kde je shrnuta má zatím dosavadní hudební tvorba. Natočil jsem videoklip Discotegue a také se zanedlouho premiérově objeví nový videoklip s italskou hvězdou Dodi Battaglia, Andrea Andreem s Ilonou Csákovou a Davidem Mattiolim, ve kterém nejen hraji, ale také zpívám jako host. S další italskou hvězdou Amedeo Minghi pracuji na písních, jeho největších hitech a novém singlu.

Proč jste se rozhodl vystoupit na šestnáctém ročníku charitativního koncertu na Housce?
Dobrá věc, zajímavé místo, skvělá atmosféra.

Jak prožijete druhou půlku prázdnin?
Budu pracovat na nových písních a to nejen pro sebe.

A co chystáte pro své fanoušky do konce roku?
Rád bych s režisérem Franky Stružákem natočil nový videoklip na píseň v češtině.

Něco málo z historie hradu Houska…
Hrad byl založen v dekádě 1270-1280 Přemyslem Otakarem II., a to téměř souběžně s blízkým Bezdězem, dokonce stejnou stavební hutí.
Pravděpodobně z rukou Václava II. se dostal do držení Ostrve, pánů z Dubé. Ti v období své největší slávy rozhodovali o trůnu, jakož i o příjmech pokladny koruny.
Hrad vyrostl v lokalitě původně dřevěného, později kamenného hradiště (konec 9. století), které vévoda Pšovanů Slavibor založil pro svého syna Houseka.
Coby vlastníci hradu se na Housce vystřídali, vedle již zmíněných panovníků a pánů z Dubé, Jan ze Smiřic, Hrzánové z Harasova, Valdštejnové, Veronika ze Sulzu, Hypolita z Hofkirchenu, rod Kouniců, princezna Hohenlohe a hraběnka Andrássy.
V roce 1924 hrad kupuje prezident Škodových závodů, senátor pan Josef Šimonek. Po opravách byl až do roku 1939 užíván jako letní a reprezentační sídlo rodiny.
Poté byl hrad, díky své poloze v Sudetech, do roku 1945 využíván německou armádou, od roku 1950 zde byl umístěn archiv Státní knihovny v Klementinu.
Po dožití střech položeny nové (měděné), plánované noční sanatorium Spolany Neratovice nebylo dokončeno. Hrad byl počátkem 90. let předán Instavu Praha, poté vydán v restitucích původním majitelům.
Těmi jsou pan Ing. Jaromír Šimonek a paní MUDr. Blanka Horová, kteří dnes velice úspěšně napravují výsledky čtyřicetileté péče státu o památku, která je zejména díky původní gotické hradní kapli hodnocena jako přinejmenším středoevropský unikát (malby – přelom 13. a 14. století).
Teprve až současnými majiteli byl hrad Houska (poprvé v jeho dlouhé historii!!!) v roce 1999 zpřístupněn nejširší veřejnosti.

A teď k historii benefičních koncertů…
Zdá se to být až neuvěřitelné, ale benefiční koncert Noc s hvězdami na hradě Houska (www.hradhouska.cz) se poprvé uskutečnil před šestnácti lety v roce 1999, kdy byl tento historický objekt po velmi dlouhé době zpřístupněn veřejnosti.
V tomto roce poprvé majitel ing. Jaromír Šimonek společně s redaktorkou Čs. rozhlasu – Region Janou Huzilovou a redaktorkou rádia Impuls Jitkou Vlkovou oslovil zpěváka Martina France (www.martinfrance.cz) a jeho agenturu Martin Production (www.martinproduction.eu), který pochází z tohoto kraje, zda by nechtěl vymyslet nějaký kulturní projekt. A tak společnými silami dcera majitele hradu Zuzana Pavlíková-Šimonková, Martin France a v počátcích i Jana Huzilová začali budovat tvář benefičního koncertu Noc s hvězdami.
Začátky nebyly vůbec jednoduché, ať už ve shánění sponzorů, tak i samotných účinkujících. Hned při prvním koncertě v roce 1999 zde bylo přibližně čtyřicet diváků a to především z řad rodinných příslušníků a kamarádů. Ale postupně přibývalo jak sponzorů, i když z počátku po tisícových částkách, tak i jména interpretů začala být čím dál tím víc zvučnější.
Tehdy byl hrad ještě v polorozbořeném stavu, chyběli podlahy, okna dveře a právě v té době při prvním ročníku tohoto benefičního koncertu se zde poprvé představili zpěvák Martin France, zpěvačka Tanja, herec Roman Vojtek a tehdejší moderátorka TV Nova Gabriela Bártíková, kteří zároveň přespali v tomto tajuplném hradě v Loveckém salonu na hliněné podlaze. Od té doby už uplynulo ale spousty vody a na hradě Houska vystoupily naše největší pěvecké hvězdy…

Podívejte se na video upoutávku Jarka Šimka:

Foto: Martin Production