Halina Pawlowská: Zjistila jsem, že na mého otce bylo nasazeno 29 agentů

Pozvání do televizní Show Jana Krause přijala spisovatelka a v posledních letech i herečka Halina Pawlowská, která se hned zkraje pochlubí tím, že jí do rodiny nově přibylo ke dvěma psům ještě štěně. „Než jsme se sem vůbec dostali, bylo to náročné,“ oddechne si.

„Než se nám podařilo ty tři psy zavřít u nás doma do předsíně, tak můj přítel málem zkolaboval, já jsem se smála a tvářila jsem se, že mám před výkonem, takže nemůžu nic dělat. No a jsme tady,“ dodává a předává svému hostiteli dárky – nakládané ukrajinské houby a pro jeho ženu Ivanu, která ztvárnila hlavní roli v kultovním filmu podle Halinina scénáře, knihu Díky za každé nové ráno v ukrajinském překladu. Právě díky tomuto filmu diváci dobře vědí, že Halina Pawlowská je dcerou ukrajinského básníka a že její kořeny tedy sahají na Ukrajinu, ke které se dnes upírají zraky celého světa. Její strýc byl významný politik a předseda vlády Huculské republiky.

„Každý Čech si myslí, že Hucul je kůň. Ale Huculové jsou etnikum, měli koně, a ti koníci byli takoví temperamentní a sváželi z lesů dřevo. A my je tady teď chováme a snažíme se je zachránit, ale oni se jmenujou podle toho etnika,“ vysvětluje bestsellerová spisovatelka a dává zapravdu Janu Krausovi v tom, že Ukrajinci byli vždy nespravedlivě obviňováni z nacionalismu, přestože si jen chtěli vytvořit svůj vlastní stát. „Ano, odjakživa to tak bylo. Můj otec vždycky chtěl, abych byla jako Lesja Ukrajinka, to byla jejich básnířka a ta už v roce 1905 byla stíhaná a zavřená proto, že je nacionalistka. A moje teta byla v gulagu a můj strýc taky. A teta byla v gulagu jen proto, že na maturitním tablu měla její třída košilky s huculskou výšivkou,“ doplňuje na vysvětlenou a se smíchem dodává, že u nich doma byla důležitá jen svoboda Ukrajiny.

„Nic jinýho se u nás neřešilo. Nikdy. Já kdybych si domů přivedla fotbalovou jedenáctku v noci, tak je to všem jedno.“ Právě tyto autobiografické prvky se objevují ve zmiňovaném filmu Díky za každé nové ráno. „Já jsem si o mém otci vždycky myslela, že je úplný magor. Vždycky k nám někdo přišel, otec se na něj tak přemýšlivě podíval, a pak říká: to je agent. A já jsem si zvykla vůbec se nevyjadřovat. Věděla jsem, že se z domova nesmí vynést nic,“ vzpomíná Halina Pawlowská, která je ráda, že dnes možná lidé začínají lépe rozumět tomu, o co jejímu tatínkovi šlo. „Vždycky se mě každý ptá, co by tomu řekl táta, kdyby byl na živu, a jestli by byl v šoku z toho, co se odehrává. A já říkám, ne, můj otec by říkal: já jsem vám to říkal!“ Přesto i ona sama na spoustu věcí, které se u nich doma řešily, přichází až nyní. „Když teď čtu o historii, tak to teprve začínám chápat. Já jsem vůbec nevěděla, co se u nás odehrává. A taky teprve později, když jsem se dostala k materiálům, jsem zjistila, že na mého otce bylo skutečně nasazeno 29 agentů.“

Foto: TV Prima