Janek Kroupa & Josef Klíma: Opět Na vlastní oči!

Tým pořadu Na vlastní oči intenzivně pracuje na přípravě reportáží, jejichž cílem je odkrýt pozadí mnoha zajímavých kauz. Prestižní publicistický pořad, stejně jako v minulosti, poodhalí kriminální kauzy, korupční jednání úředníků i politiků, upozorní na neetická jednání v nejrůznějších sférách a vnese zlom do lidských osudů, které se zdánlivě nedaly zvrátit. »Oči« očima hlavních reportérů…

Co vás přimělo k rozhodnutí vrátit se po několika letech na Novu?
Janek Kroupa: Na Novu se vracím po čtyřech letech. Byla mi vždycky blízká, protože jsem tu strávil patnáct let. Nedávno Nova přišla s nápadem obnovit »Oči« a nám ten nápad připadal dobrý.
Josef Klíma: Pro mě je to zvlášť srdeční záležitost, protože jsem ten pořad spoluzakládal, když Nova začínala před osmnácti lety vysílat. A byl jsem v »Očích« jako reportér až do konce.

Budete v konceptu »Očí« něco měnit?
Janek Kroupa: Koncept se samozřejmě měnit musí, protože se od té doby změnila společnost, změnila se televize, trochu se změnil i způsob vyrábění věcí. Vše je v dnešní době rychlejší, dravější a my bychom rádi udrželi to, co bylo v pořadu zajímavé, když začínal. V té době »Oči« přinášely a otevíraly nové věci, o kterých se lidé báli mluvit nebo o nich nevěděli. Druhý rozměr pořadu se zabýval světem, jakým byl. Ukazoval jeho barevnost, silné lidské příběhy od pitoreskních postav po dramatické osudy. Myslím si tedy, že je potřeba, aby právě tyto rozměry pořadu zůstaly zachovány – i přesto, že se rozevřely nůžky mezi tvrdou, drsnou investigativní žurnalistikou a mezi zmiňovanou příběhovostí a barevností světa – to je něco, co bychom chtěli v »Očích« podtrhnout.

Točil jste někdy reportáž, při které jste se bál o život?
Janek Kroupa: Bál jsem se mnohokrát, několikrát jsem se schovával a na natáčení jsem si přizýval ochranku. Pamatuji si, že člověk, který byl obviněn z dvojnásobné vraždy a velmi pravděpodobně ji i spáchal, u mě našel skrytou kameru – v tu chvíli jsem se opravdu bál.

Jak vypadá tým, se kterým budete Na vlastní oči připravovat?
Janek Kroupa: Máme v něm to nejlepší ze starého týmu, navíc jsme oslovili další zkušené a dobré novináře z novin i z televize. Všichni, které jsme oslovili, na nabídku kývli – z toho mám opravdu radost.

V novém týmu pořadu Na vlastní oči s Vámi budou spolupracovat jak »staří«, tak noví kolegové. Jak se těšíte na spolupráci?
Josef Klíma: Já měl ve »starých« Očích jen dva elévy, kteří přišli z konkurzu – Marcelu Sobotkovou (současnou dramaturgyni) a Janka Kroupu. Takže já je pořád považuji za mladé – i když vlastně už jsou proti těm novým mladým staří.

Společně trávíte spoustu času, možná více než se svými nejbližšími. Nejdete si už někdy na nervy?
Janek Kroupa: Mám výhodu, že jsme se od »otcosynovského« vztahu přehoupli do vztahu přátelství. Když jsem začínal, Josef byl pro mě vzorem. Měl jsem to štěstí, že jsem se od něj mohl učit, protože on všechny novinářské postupy měl již zažité. Odkoukal jsem tedy spoustu věcí, což bylo fajn.
Josef Klíma: Janek mlží – lezeme si na nervy furt a hádáme se taky furt. Ale tak to má být…

Přání na závěr?
Janek Kroupa: Přál bych si, aby se nám stejně jako v minulosti povedlo odhalit co nejvíce nečestného nebo protizákonného jednání.
Josef Klíma: Pro mě bylo vždycky důležité, kolika lidem jsme našimi reportážemi opravdu pomohli. Takže – Ať jich je co nejvíc!

Ostatní členové týmu
Režie: Petr Orozovič
Dramaturg, reportér: Marcela Sobotková
Reportéři: Markéta Chaloupská, Tereza Krumpholzová, Karolína Lišková, Eva Vlčková, Lukáš Landa, Jakub Kalenský a další

Foto: TV Nova