Jana Šulcová: Není hanba padnout, ale zůstat ležet

Nový celovečerní film režiséra Jana Prušinovského Kobry a Užovky vstoupí už ve čtvrtek 19. února do českých kin. A nejen o něm jsme si popovídali s herečkou Janou Šulcovou. „Žena, kterou hraju, se pustila do tance s ďáblem, který Vám sice na chvilku pomůže, ale následně Vás zničí. Člověk se musí zvednout. Každému z nás se někdy zkomplikuje život,“ říká Jana Šulcová, která se narodila v roce 1947 a byla po absolutoriu na DAMU dlouholetou členkou hereckého souboru Městských divadel pražských. Od roku 1992 pak vystupuje s divadelním souborem Háťa a hostuje v Divadle Na zábradlí. Její nejznámější rolí je bezpochyby jedna z maminek z komedie S tebou mě baví svět Marie Poledňákové.


K celovečernímu filmu se vracíte po pěti letech. Co vás přesvědčilo, abyste roli matky obou bratrů přijala? Hrál v tom větší roli scénář Jaroslava Žváčka nebo režisér Jan Prušinovský?
Ještě předtím, než jsem o roli začala přemýšlet, se mi strašně líbilo setkání s režisérem Prušinovským a s Kryštofem a Matějem, kterým já osobně říkám Háďata. Osobně se mi celý ten příběh dvou bratrů hodně líbil. Sice je na můj vkus trochu smutný, ale život sám o sobě je taky smutný, že ano.

Vaše postava matky, žije na okraji společnosti. Zjednodušeně řečeno sedí doma a sleduje televizi, přičemž žehrá na život…
Měl jste říct, že kouká na televizi se svým psem, protože se jedná o mého vlastního psa a já mám jen jednu starost, a to jestli bude v závěrečných titulcích. Postava matky od Kobry a Užovky není nějaká agresorka, spíš je člověkem, který pod tíhou životních situací rezignoval a vrhl se na alkohol, protože alkohol je, jako každá jiná droga, únikem z reality. Ta matka má dva problémové syny, rozvedla se s jejich otcem a všichni tři žijí na okraji společnosti. Když jsem do toho natáčení šla, tak jsem samozřejmě věděla, že takováto žena o sebe moc nedbá. Já třeba nesnáším mastné vlasy, takže pro mě bylo naprosto strašidelné zjištění, že na mě v maskérně „neudělají ani čárku“ a navíc mi hned ráno polijí vlasy olejem. Napoprvé jsem z té maskérny odešla celá zděšená, ale když jsem přišla před kameru, tak jsem si řekla, že je to správné, hodí se to k tomu a od toho momentu jsem o tom neuvažovala.

Vaše motto je: Problémy neexistují, existují jen řešení. Jaké řešení má podle vás to, když člověk zůstane sedět bez aktivit doma, žehrá na život a vidí své děti, jak se točí v kruhu alkoholu, hracích automatů a nezaměstnanosti?
Moje rada je jediná, a to, že člověk se musí zvednout. Každému z nás se někdy zkomplikuje život. To je normální. Já osobně mám se svými dětmi úžasný vztah, vždycky je podporuji a vždycky je podporovat budu. Žena, kterou hraju, se pustila do tance s ďáblem, který vám sice na chvilku pomůže, ale následně vás zničí. Mám za to, že každý člověk má šanci na změnu. Dokud žije a dýchá. Všichni mi říkají, že jsem vnitřně strašně silná a já si to předtím vlastně ani neuvědomovala. Není hanba padnout, ale zůstat ležet.

Jak se vám hrálo s bratry Hádkovými, už jste to někdy, ať už na divadle nebo ve filmu zažila, že byste hrála s bratry? A souhlasíte s tvrzením, že určité nuance ve vztahu sourozenců jsou schopni vyjádřit pouze skuteční biologičtí bratři?
S Háďaty to bylo úžasné, těšila jsem se na každý společný záběr. Oni jsou sluníčka, která přijdou a obveselí celý štáb. A když něco točíte v pohodě a ne v křeči, je to základ. Třeba když přijde Matěj a řekne: „Prosím, musíme si pospíšit, za chvíli přijde ten malej a strhne na sebe všechnu pozornost.“ A Kryštof to vezme úplně normálně. Pochopitelně, že mezi nimi jsou ty podvědomé věci. To, že jsou bratři, může v tom hraní spíše pomáhat, než opačně. Ale podle mě to velkou roli nehraje, jsou to přece herci.

Zde se můžete podívat na trailer k filmu:

Kobry a Užovky
Hrají
Matěj Hádek (Užovka)
Kryštof Hádek (Kobra)
Jan Hájek (Tomáš)
Lucie Polišenská (Kača)
Lucie Žáčková (Zůza)
Jana Šulcová (Matka)
David Máj (Ládík)
Věra Kubánková (Babička)

Tvůrci
Režie: Jan Prušinovský
Producent: Ondřej Zima, Jan Prušinovský
Scénář: Jaroslav Žváček
Kamera: Petr Koblovský
Střih: Lukáš Opatrný
Koproducent Česká televize: Filmové centrum – Helena Uldrichová, Jaroslav Sedláček
Koproducent RWE Česká republika: Martin Chalupský
Výkonný producent: Silvie Michajlova
Výkonný producent ČT: Jaroslav Kučera
Dramaturg ČT: Petr Jarchovský
Zvuk: Matěj Matuška, Michal Čech
Architekt: Jan Novotný
Výtvarník kostýmů: Ivan Stekla
Umělecký maskér: Lukáš Král
Distributor: Falcon

Více infa: www.kobryauzovky.cz

Foto: Falcon