Jana Kratochvílová oslavila sedmdesátiny a chystá útok na Lucernu

Přestože zájem upoutává i svou neutuchající excentričností, i po všech vizuálních a jiných proměnách stále Jana Uriel Kratochvílová zůstává především zpěvačkou, skladatelkou a textařkou, s jasně rozpoznatelným vokálním projevem. Datum 14. ledna připadá nejen na Nový Juliánský rok, kapelou slavený podle kalendáře Julia Caesara, ale též na její narozeniny, letos už sedmdesáté i když ona sama slavila sedmnáctiny. Letošní kulaté jubileum vyvrcholí 10. listopadu ve Velkém sále legendární pražské Lucerny velkolepým koncertem. A už předem je jasné, že oslava to bude živelná a svěží, stejně jako sama oslavenkyně.

„Jedna a sedm rovná se osm a to značí, jak žijeme – do nekonečna! A na to jsou všechna lineární měřidla krátká,“ vysvětluje zpěvačka základní číslovku, okolo které se vše točí. „Lineární měření věku patří starému řádu věcí… měřiti by se v dnešní době měl spíše přínos, velikost energie, kterou každý z nás přináší na tuto planetu,“ dodává přesvědčeně.

U listopadové oslavy v Lucerně pochopitelně nemůže chybět zpěvaččina současná skupina Iliminati.ca a její umělecký i životní partner, skladatel, bubeník, a i jako člen Pražského výběru známý Jiří »George« Hrubeš. Všichni návštěvníci a gratulanti se mohou těšit na už příznačnou, vizuálně futuristickou show, a na záplavu nových songů i starých šlágrů, což diváky – podobně jako současná hudba – přenese podle slov protagonistky až do čtvrté a páté dimenze. Skladby zazní nejen z nejnovějšího alba Alpha Codes, které Jana Uriel Kratochvílová s George Hrubešem a kapelou Iluminati.ca pokřtili v listopadu loňského roku v pražském sále Futurum, ale zpěvačka předvede svůj obvyklý široký a hudební záběr, který sahá od popových songů přes rock a reggae, nejrůznější odnože tvrdé rockové hudby až po experimentální styly. A přestože v posledních letech jsou společně nesmírně činorodí a skladatelsky plodní – jen za poslední desetiletí vydali ve stejném autorském týmu hned čtrnáct alb – samozřejmě v koncertním programu nechybějí ani nesmrtelné a léty prověřené hity jako jsou Copánky či Publikum tvé jsem já  autora a skladatele Pavla Trnavského nebo zřejmě nejslavnější V stínu kapradiny, jejíž melodii si mimochodem zpěvačka napsala sama, a kterou kdysi – poté, co cenzura neschválila zpěvaččin text, verši nakonec opatřil zkušený lyrický matador Pavel Vrba.

Jana Uriel Kratochvílová začínala spolu s jazzrockovými formacemi Expanze nebo Jazz Q, zpívala s kapelou Petra Hanniga, aby zanedlouho poté spolupracovala i s popovým kormidelníkem Františkem Janečkem a jeho skupinou Kroky. Na prvním profilovém albu a jediném vydaném v předrevolučním Československu z roku 1980, hrál také tehdy mladý, nadaný, ale prakticky ještě nepříliš známý kytarista Michal Pavlíček. Album natočila i v anglické verzi na export. Poté ji uhranul u nás zcela čerstvý karibský styl reggae, a spolu s novou kapelou Heval Pavla Trnavského se stala průkopnicí tohoto žánru u nás. Po emigraci do Velké Británie v roce 1984, (poté, co na hudebním festivalu v Irsku společně s Pavlem Trnavským za skladbu Demon Me – Telefon získali jednu z hlavních cen), napsali skvělé popíkové album Bohemian, reagující na v Británii čerstvou vlnu novoromantického, stadionově rozmáchlého syntezátorového popu, které vydal Polydor. Ani po roce 1990 a postupných návratech do Čech neustali v hudebním hledání a například v roce 1994 vyšlo album Anarchists: Unite!, vstřebávající prvky metalu. Charakteristické pro tu dobu bylo také střídání zpěvaččiných pseudonymů a stále nových identit.  Po roce 1995 začali s novou kapelou Illuminati.ca pravidelněji koncertovat i v České republice.
Skupina Iluminati.ca aktuálně působí a i na narozeninovém koncertě vystoupí v sestavě: Jana Uriel Kratochvílová – zpěv, Jiří »George« Hrubeš – bicí, Jan »Poky« Pokorný – baskytara, Vladimir Zotov – kytara, SPOQ – zvuková alchemie a performační duo MetaDance – tanec. „Kdykoliv slyším tuhle kapelu, tak mne to utvrzuje v tom, že je to naprosto fantastická kapela. To tady nemáme, to je výjimečný jev!“ prohlásil před časem o současné podobě vystoupení Jany Uriel Kratochvílové Michael Kocáb.
Vstupenky na listopadový koncert budou v obvyklých předprodejích k dispozici 1. února, a ke stejnému datu také budou zveřejněna konkrétní jména hostů, kteří zpěvačce k jejím 70. narozeninám přijdou poblahopřát.

Foto: Archiv Jany Uriel Kratochvílové