Jan Šťastný: Chci si pořídit ovečku a uvidím, jestli nakonec neskončím u celého stáda

Informovat, vzdělávat, a především pobavit. To je cílem nového pořadu Prima Mazlíček, zaměřeného čistě na zvířata – ať už jde o ta domácí, volně žijící či hospodářská. Divákům přinese zajímavosti z domova i ze zahraničí a široký okruh témat nadchne každého milovníka zvířat. Na pořad, kterým provází herec Jan Šťastný, se diváci mohou těšit od 9. srpna každou neděli dopoledne na Primě. A právě Janu Šťastnému jsme položili několik otázek.

Co vy a zvířata? Jaké je Vaše nejoblíbenější zvíře?

Pro mne je vždy nejoblíbenější mazlíček ten aktuální. Naší fence Fridě, jorkšírskému teriérovi, bude letos už jedenáct let, takže mým současným mazlíčkem je pejsek. Já se psy vyrůstal. Jsem ze Zlína, který je obklopený lesy a vodou, takže je rájem pejskařů. Můj nejlepší dětský přítel byl knírač, kterému jsem dal jméno Filip.

 

Měl jste i jiné mazlíčky jako dítě?

Jako malého mě provázela spousta zvířat. Měl jsem želvičky, křečky nebo rybičky v akváriu. Jako dospělý jsem se dokonce staral o dva laboratorní potkany, Ťapku a Bogy, byli velice přítulní. Jsou to hodně inteligentní zvířata, která si rychle zvyknou na člověka. Mají zvláštní způsob komunikování, takže se s nimi člověk opravdu nenudí. Pronikl jsem ale i do světa hmyzu díky svému strýci, který se věnoval entomologii na vědecké úrovni. U lidí tito tvorové zase tak oblíbení nejsou, ale rozhodně si pozornost zaslouží, protože jejich pestrost a různorodost je dechberoucí. Jsem rád, že mi strýc pomohl objevit tento svět a že dokážu rozeznat alespoň střevlíka od roháče.

Když jste choval tolik zvířat, je nějaký druh, který vás vždycky lákal, ale netroufl jste si na něj?

Když se nad tím zamyslím, tak nemám problém s žádnými zvířaty. To jsem si dokonce ověřil i na vlastní kůži během natáčení seriálu Krejzovi, kde jsem hrál veterináře a se zvířaty pracoval každý den. Jediné, z čeho mám velký respekt, jsou pavouci, konkrétně velcí sklípkani. To je pro mne taková adrenalinová záležitost. Dokonce jsem se svým osmiletým synem uzavřel sázku, že si pod odborným vedením sklípkana na ruku posadím. Zatím jsem se k tomuto činu ještě neodhodlal, takže vyhrává syn.

A co domácí zvířata?

Kromě psů nepřijdu s většími zvířaty do kontaktu vůbec. No, kozu zatím doma nemáme. Doufám si tvrdit, že sousedi by z nás nebyli zrovna nadšení. V budoucnu se ale chystáme postavit chatu na hezkém pozemku. Máme i pár nápadů, jak prostředí vylepšit. Nechceme z toho dělat sofistikovanou zahradu s golfovým trávníkem, ale naopak respektovat okolní přírodu a zachovat luční nebo lesní ráz. Rádi bychom si pořídili i ovečku a uvidíme, jestli nakonec neskončíme u celého stáda.

 

Foto: TV Prima