Jan Slabák na návštěvě u hejtmana Jihomoravského kraje

Někdejší král moravské dechové hudby Jan Slabák se vydal na návštěvu k hejtmanovi Jihomoravského kraje, který ho přijal. Cílem návštěvy bylo poděkování za záštitu a podporu, kterou hejtman Jan Grolich udělil životopisné knize Pan Moravanka, která mapuje život i dílo Jana Slabáka.

Setkání proběhlo v kanceláři jihomoravského hejtmana v přátelském duchu a oba jihomoravští patrioti si několik desítek minut povídali o jihomoravském folkloru a hudbě obecně. Jan Slabák vysvětloval, jakým způsobem se mu podařilo Moravanku vůbec založit, jaké byly cíle této kapely a vyprávěl i o tom, jak se dostala Moravanka do světa v době, kdy to u nás nebylo vůbec běžné. Moravanka oslovila miliony posluchačů nejen u nás, ale i v Německu, Americe a v dalších zemích.

Životopisná kniha, kterou hejtman i jihomoravský kraj podpořili mohla být díky jejich podpoře opravdu exkluzivní, velmi výpravná, celobarevná a na stovkách stran je proložena zajímavými rozhovory s různými osobnostmi. „Kdo jiný, než pan Slabák by si naši podporu zasloužil, pro moravskou hudbu toho udělal opravdu hodně,“ řekl při rozhovoru s legendárním kapelníkem Jan Grolich.

Ten ocenil, že součástí knihy je velmi bohatý obrazový materiál – např. titulní strany všech desek Moravanky, její plakáty a ukázky z našeho i zahraničního dobového tisku. „Netušil jsem, že toho za sebou mají až tolik,“ uvedl s nefalšovaným údivem hejtman.

 

Jan Slabák se naproti tomu nezapomněl pochlubit, že na konci knihy je i jeho kompletní diskografie a řada fotek ocenění i čestných uznání. Jednou z nich je i Bronzová medaile Jihomoravského kraje, kterou mu za celoživotní přínos v oblasti kultury a rozvoje folklóru a lidových tradic v Jihomoravském kraji udělil v roce 2016 tehdejší hejtman.

Kniha k dostání zde:

https://www.knihydobrovsky.cz/kniha/jan-slabak-pan-moravanka-609926973

 

Foto: archiv