Jakub Vágner u Itala: Ryby nejím!

Italského kuchaře navštíví mladý dobrodruh, který si splnil velký životní sen. Zběhl z konzervatoře až do Austrálie, aby mohl lovit ryby, jak si vždycky přál. V Emanuelově restauraci se diváci dočkají excelentní pasty s mušlemi, krevetami a olihněmi. A protože náš nejznámější rybář ryby nejí a pouští je zpět do vody, Emanuele mu na chatě připraví voňavá vepřová žebírka z grilu, rýžový bylinkový dort a krém z mascarpone s jahodami. Na svých nebezpečných výpravách po světě si moc nepochutná, dokonce prý shodí až patnáct kilo. Jeho jídelníček je samá rýže, občas se ale musí spokojit s ptáky, opičkami, červy a hmyzem – bez soli. Jaké je Jakubovo nejoblíbenější jídlo? To od maminky. Když se vrátí domů, musí váhu dohnat. Dá si svíčkovou se šesti a pak dva dny prospí. Příště si s sebou na cesty prý vezme Emanuela. Zajímavé vyprávění a další lekci italského vaření si nenechte ujít v neděli 16. října v 18 hodin v nelevizi Prima.


Po exkurzi do profesionální kuchyně si na Emanuelově chalupě uděláme zajímavý slaný koláč. Rýžový dort s bylinkami začíná těstem na pizzu, které si rozprostřeme do formy, a z vařené rýže al dente si uděláme náplň. Tady se nehodí odrůda bohatá na škrob, ale typ parboiled. Bylinky zastoupí rucola a čerstvá majoránka. Spařená rucola se podusí na základu z lahůdkové cibulky, česneku a nakrájené červené čekanky. Rýži okořeněnou muškátem smícháme se zeleninou z pánve, dvěma vejci a parmazánem, kterým v tomto případě opravdu nešetříme. Naplníme formu s těstem, zarovnáme, pokapeme olivovým olejem, okraje potřeme žloutkem, posypeme piniovými oříšky a zapékáme asi čtvrt hodiny v hodně rozpálené troubě.


Nejen Češi, ale i Italové si rádi pochutnávají na vepřovém. Marinádu na vepřová žebra na citrusech Manu udělá s vůní citrusů a rozmarýnu. Pikantní chuť dodá dijonská hořčice. Chce to trochu trpělivosti, žebra na roštu potřebují asi tři čtvrtě hodiny. A k tomu se hodí brambory na rozmarýnu, rajčatech a cibulce.


Závěrečná sladká tečka nesmí chybět, tentokrát je to pohár od babičky. Na jahodový pohár s mascarpone potřebujeme cukrářské piškoty, kůru a šťávu z pomeranče a citronu, cukr, žloutek, sníh, likér a jahody. Piškoty Emanuele namáčí v ovocné lázni a vrství s krémem, navrchu dozdobí opět piškoty a rozpůlenou jahodou. Před podáváním by měl dezert tuhnout ještě dvě hodiny v lednici – pokud to ovšem vydržíme, směje se italský kuchař.

Foto: TV Prima