Ivan Kytka: Pokud používáte zdravý selský rozum, tak fake news dokážete od skutečné informace rozeznat

Prvním hostem dalšího speciálního dílu Show Jana Krause natáčeného v Londýně bude legendární zpravodaj a reportér Ivan Kytka, který žije ve Velké Británii bezmála třicet let a ještě déle se pohybuje ve světě médií. Protože pracoval i pro velice prestižní agentury, bude Jana Krause zajímat jeho názor na v současnosti tolik rozšířené a diskutované fake news.

_AKF_5214

Jsem přesvědčený, že pokud posluchači a diváci používají zdravý selský rozum, tak fake news dokážou od skutečné informace rozeznat,“ domnívá se zkušený novinář a dodává, že problém úzce souvisí také se školstvím. „Britské školství vychovává zcela cíleně ke kritickému myšlení, můžete klidně kritizovat ředitele či učitele školy a nic se vám nestane. Ovšem i zde jsou určité problémy. Teď se například řeší, že musí učitelé po žácích uklízet záchodky, protože školy nemají rozpočet na to, aby zaplatily řádné uklízeče.“ To by podle něj čeští učitelé vůbec nesnesli.

_AKF_5207

Za ty dlouhé roky, co žije ve Spojeném království, se rád baví tím, že zkoumá anglickou povahu na svých sousedech. „Zjistil jsem například to, že Britové jsou slušnější, předvídatelnější a ohleduplnější řidiči než kdekoliv jinde v Evropě. Tady se skoro nepředjíždí, neboť se zde respektuje, že každý má nárok na svou rychlost.“

_AKF_5209

Co ho fascinuje na životě v britské metropoli? „Na Londýně se mi líbí, jak je zdejší společnost multikulturní,“ vysvětluje. „Zatímco ve střední Evropě se musí cestovat do světa, zde přijde svět za námi.“ Ovšem život tady není levný ani jednoduchý. „Pokud si dnes chcete v Londýně koupit nějakou nemovitost, tak musíte už teď začít šetřit pro třetí čtvrtou generaci, která přijde po nás. No ale nyní po Brexitu možná leckdo odjede.“ Zemi v současnosti ovládá velká nejistota. „Už se předzásobujeme, hlavně fazolemi a toaletním papírem,“ glosuje se smíchem Ivan Kytka a na závěr prozradí, proč ani po patnácti letech bydlení ve stejném bytě nemá myčku na nádobí. „Na to potřebujete souhlas majitele bytu a my máme takovou gentlemanskou dohodu, že ho nebudu příliš často otravovat. To je prostě ta anglická slušnost,“ uzavírá.

V dalším speciálním dílu Show Jana Krause z Londýna se představí reportér Ivan Kytka, playmate Lela Ceterová a vědkyně Zuzana Holubcová. Premiéru dalšího dílu Show Jana Krause uvidíte ve středu 20. března ve 21.35 hodin na Primě.

_AKF_5153

Foto: TV Prima