Herec a spisovatel Michal Gulyáš napsal v roce 2005 a o jedenáct let později i vydal sci-fi román Jusa Vid – Posel v bouři času odehrávající se v roce 1951 v Československé lidové republice (Praha – Malá strana), v Sovětském svazu (Moskva – Kreml – Lubjanka – Sibiř), na planetě Samtung Ura Uz a i jinde ve vesmíru. A v úterý 23. dubna 2019 v pražském klubu Vinohradského pivovaru na Korunní ulici chce vytvořit český rekord v délce veřejného a online autorského čtení.
„Jako herec a speaker dokumentárních filmů jsem se rozhodl vytvořit český rekord v délce veřejného a online autorského čtení, kdy po dobu cca sedmi hodin budu tento román sám a bez přerušení interpretovat. Pouze s pěti dvouminutovými produkčními přestávkami, které budou vyplněny hudbou. A jako profesionální herec budu číst scénicky, což znamená, že hlasem – interpretačně budu také všechny postavy po celou dobu hrát. Předěly kapitol bude vyplňovat hudba Petera Smékala složená pro tuto akci. Kromě scénických prvků simultánní scény trojího charakteru a atmosféry prostředí, budou také symbol příběhu spolu vytvářet tématické obrazy Michala Těhela namalované pro papírové vydání knihy a připravované natáčení filmové verze románu,“ prozradil Michal Gulyáš.
Ojedinělá akce se uskuteční v úterý 23. dubna 2019 v klubu Vinohradského pivovaru (Korunní 2506/106, 101 00 Praha 1 – Vinohrady od 15 hodin do 22 hodin).
Anotace:
Jusa Vid – Posel v bouři času – sci-fi román spisovatele a herce Michala Gulyáše odehrávající se v roce 1951 v Praze, v Sovětském svazu, na planetě Samtung Ura Uz a i jinde ve vesmíru.
Jusa Vid, džasalulský posel vaghské civilizace přichází ukrýt mapu času před bojovnou entitou Samtungů. Přichází v pozemském období, kdy svět je rozdělen na dva tábory a studená válka je na vzestupu. Samtungové, nedávno poražený vesmírný národ chtějí prostřednictvím mapy času, a garpy (manuálu), zachránit svou válečnou říši. A tak se boj o lidské i vesmírné duše odehrává na naší malé planetě ve staré Praze prošpikované tajnou policií, ale i v sovětském Kremlu, přímo ve Stalinově sídle, na Sibiři, ale i na planetách Tro, Ioq a Samtung Ura Uz. Paradoxně v těchto místech dochází k souboji o zachování našeho vesmíru.
Dramatický příběh, plný neznámých entit a bytostí, se stává uvěřitelným a poutavým pro své spojení s realitou doby, skutečnými historickými postavami a místy. Tato sci-fi novela je návratem k základům žánru jako takového. Kniha je ilustrována poutavými obrazy Michala Těhela a jeho veřejné čtení, přenášené také online do elektronického éteru z 23. dubna 2019 je zároveň pokusem o vytvoření rekordu v délce autorského čtení.
O autorovi:
Herec a spisovatel Michal Gulyáš se narodil v roce 1966 a je autorem knižních titulů: Malý stín velkého trpaslíka, Jusa Vid – posel v bouři času, Expres Inferno, Zimní pohádky, Země sněhuláků, Pan Pohádka, My psi ze vsi, Svátky ošklivých lidí je knižní thriller, který vydal v roce 2018 pod pseudonymem Jon Svärd a používá ho i pro další své k vydání připravené severské tituly.
Je autorem jednadvaceti uváděných divadelních her, jak pro dospělou populaci, tak i pro dětské diváky, např: Prokletý básník, Chechtavec, Místo pro všechny, Noc divokých zvířat, Kabaret skřítka Hudebníčka, Čachtická paní, aneb co všechno se vejde do vany, Staré pověsti české, aneb Krok za Čechcem, Vodníček a rybníček, Když přijde čert a Mikuláš, Zelenina s ovocem, dají páku nemocem!, Běží Žižka k Táboru, aneb odpustky budou a dalších.
Je speakerem dokumentárních filmů napříč televizními stanicemi a většinu audioverzí svých knih načítá sám. Od dětsví se objevuje před kamerou ve filmech a seriálech (např: Jak se točí rozmarýny, The Türn of the screw, Bel Ami, Líbaš jako Bůh, Ženy v pokušení, Úsměvy smutných mužů, Ohnivé kuře, Krejzovi a v dalších asi devadesáti titulech). Po posledním angažmá v Divadle Rokoko založil v roce 2003 vlastní divadelní společnost a je jejím principálem. Zároveň je producentem i vydavatelem.
Odkaz na link online přenos 23.4.2019 od 15 do 22 hodin
https://www.youtube.com/watch?v=ew-v2EwDh8M&feature=share
Podívejte se na upoutávku zde:
Foto: Archiv Michala Gulyáše, obrazy Michala Těhela