Heidi zazářila v Lucerně

Koncertem Slovenští muži vrací úder se v pražské Lucerně přihlásili o slovo přední slovenští zpěváci a jejich hosté. Volně tak navázali na loňský úspěšný koncert Slovenské divy v Praze a svým ženským protějškům ukázali, že i zpěváci ze Slovenska umí roztleskat Lucernu. Jako host zazářila i Heidi Janků, která prožívá bolestné období po odchodu manžela Ivo Pavlíka. Heidi zazpívala s Vašo Patejdlem hit Ztracený ráj, za což si vysloužila frenetický potlesk.

DSC_9838

Celý koncert odstartoval úžasný folklorní soubor Vánok v krojích z Velkých Kapušan na skladbu skupiny Offsrping. Na podiu za slovenské chlapy bojoval mimo jiných zpěvák Peter Cmorik, Adam Ďurica, Vašo Patejdl, Robo Opatovský, Martin Harich, Pavol Hammel, Peter Paul, operní pěvec Štefan Margita nebo pop-operní trio La Gioia. Jediný, kdo se ze zdravotních důvodů omluvil byl operní pěvec Štefan Kocan.

„Nepřál jsem si rozdělení republiky. Narodil jsem se na Slovensku, mám tam rodinu, žiju v Čechách s českou manželkou a zůstávám celým srdcem i duší Čechoslovákem jako spousta lidí v Čechách i na Slovensku,“ uvedl Štefan Margita, který doslova přišpendlil diváky do sedadel skladbou Jaká to nádhera. A protože koncert snímala i Česká televize, byla nervozita mezi účinkujícími o to vyšší.

DSC_9933

„Znáte někoho, kdo by neměl před vystoupením alespoň trošku trému?“ usmívaly se moderátorky večera Marie Tomsová, Hana Heřmánková a Marie Retková ozdobené šperky ze šperkařské dílny Jitky Kudláčkové, které byly vytvořeny speciálně pro tento večer. To benjamínek mezi slovenskými chlapy Martin Harich si vrásky nedělal. „Já se na koncert moc těším. Mám takové malé překvapení v podobě duetu Psi sa bránia útokom, který si zazpívám s mým kamarádem, zpěvákem a producentem tohoto koncertu Martinem Francem. Jsem připravený a doufám, že i muzikanti,“ smál se s drzou jiskrou v oku sympaťák Martin a hned vedl vše na pravou míru: „Ne, dělám si legraci, jsou to profíci a já si koncert užiju. Pak se hned vracím na Slovensko a pojedu svoje slovenské turné.“

Slovenské i české přátele pozval na koncert další s protagonistů Thomas Puskailer. „Je to poprvé, co jsem v Lucerně. Cítím tu zvláštní atmosféru a je to velký dárek, který jsem dostal. V hledišti mám i své pražské přátele. Jen manželka nepřijela, protože čekáme ke konci roku miminko, na které se oba hodně těšíme.“ Jako překvapení pro přítomné diváky byla připravena slovenská herecká legenda Milan Kňažko, který byl před lety pro rozdělební Československa a nyní naživo s bandem přednesl Brellův šansonový hit Ne me quitte pas.

DSC_9913

Zpěvák Peter Nagy roztleskal Lucernu se svými staršími hity. „Je pěkné, že diváci na moje starší písničky reagovali. V Lucerně jsem poprvé vystupoval v roce 1983 a v roce 1984 už pak se svou kapelou. Teď jsem se dostal do fáze, kdy na moje vystoupení chodí celé rodinné generace. Čas nezastavíte a já si pořád také nemůžu hrát na nějakého mladíka,“ usmíval se Peter Nagy, který teď chystá velké turné po českých a slovenských městech. Slovenská hudební legenda Pavol Hammel kromě dvou songů, které zpívali všichni interpreti, musel po zaslouženém aplausu přidat ještě přídavek, z čehož byl mile překvapený.

DSC_9531

Hosty koncertu byly zpěvačky Heidi Janků , která si s Vašo Patejdlem zazpívala hit Ztracený ráj a Monika Bagárová, která si střihla duet Prší s Robo Opatovským. Umělce doprovázel Big Band Českého rozhlasu pod vedením Vlada Valoviče a o moderaci se postarala už výše zmíněná trojice bývalých televizních moderátorských legend Marie Tomsová, Marie Retková a Hana Heřmánková, které příjemně okořenily slovenskou mužskou explozi v Lucerně. Sto korun z každé prodané vstupenky je věnováno na nadační fond Muži proti rakovině a tak mohli pořadatelé ve finále předat šek v hodnotě 64.000 korun. Mezi pozvanými hosty se objevili například zpěvák Milan Drobný neb bývalý tanečník Vlastimil Harapes.

 

Foto: Martin Production