Hana Křížková: Když je láska, je dobře!

Čtvrtý ročník Dětského dne a benefičního koncertu Kdo má rád… se uskuteční v sobotu 14. června 2014 na Martinském mlýně v obci Hrádek u Trhových Svinů na Českobudějovicku. Dětský den začne už v 11 hodin a vstup na něj bude zdarma. Benefiční koncert bude probíhat od 18 hodin a vystoupí na něm řada populárních zpěváků mezi nimiž nebude chybět ani Hana Křížková, kterou jsme vyzpovídali.


Co se vám vybaví jako první, když se řekne slovo LÁSKA?
Slunce, teplo, ale možná i nějaký mráček

Co pro vás v životě vůbec znamená láska?
Smysl žít!!! Bez lásky se žít nedá, možná dá, ale blbě. Láska je v životě moc důležitá a je úplně jedno jakou má podobu, jestli je to láska mezi mužem a ženou, láska mezi přáteli, láska ke zvířeti, láska k dětem, rodině, láska k práci… Zkrátka, když je láska, je dobře!!!!

Dokázala byste žít bez lásky?
Vlastně jsem to již zodpověděla – možná dá, ale blbě. Musí to být moc smutný a prázdný život.

Věříte v lásku na první pohled?
Když jsem byla mladší, tak asi ano. Teď už raději věřím na lásku na druhý či třetí pohled.

Co všechno jste ochotná pro lásku udělat či obětovat?
Na to vlastně nejde jednoznačně odpovědět. Něco určitě, ale ne vše.

Byla jste už někdy na Martinském mlýně?
Nikdy, ale slyšela jsem, že je to tam moc krásné, tak se těším.

Proč vystoupíte na charitativním koncertu Kdo má rád…?
Protože ho pořádá můj kamarád Martin France a já mu věřím.

Koho nebo co máte v životě nejraději?
Nejraději mám své nejbližší – rodinu, přátele. A miluji okamžiky, které s nimi mohu strávit. No a taky mám ráda hudbu. Moc.

Jak prožijete letošní léto?
Nejprve chvilku napůl pracovně, napůl rekreačně v Chorvatsku, potom pojedu s dětmi, které prodělaly onkol.onemocnění, k moři a druhou část léta strávím učením se nového muzikálu Mama Mia a přípravě velkého vánočního koncertu v Praze v Divadle Hybernia.

Co nového připravujete na podzim pro své příznivce?
Budu nastudovávat muzikál Mama Mia, Budu jezdit po republice s talk show, určitě vyjedeme i s muzikálem na lede Popelka a budu mít pár koncertů a určitě spoustu charitativních akci.

Kdo je Hana Křížková?
Narodila se 15. srpna 1957 v jihočeském městě Strakonice. Má dva bratry a jednu sestru. Vztah k muzice zdědila po rodičích. Tatínek dirigoval divadelní orchestr, hrál na různé hudební nástroje a maminka krásně zpívala a v mládí hrála ochotnické divadlo. Od raného dětství se snaží na sebe upozornit hereckými či pěveckými kreacemi.
Od mládí se touží stát herečkou nebo zpěvačkou. Během základní školy a gymnázia se účastní různých pěveckých a recitačních soutěží. Těsně před maturitou začíná zpívat ve své první kapele, jazzrockové skupině Rotor v rodných Strakonicích (1976-1981). V roce 1982 nastupuje profesionální dráhu.
Na profesionální hudební scéně se poprvé objevila v roce 1982, kdy hostovala v karlovarské skupině Metronom. První vavříny získala na jazzových festivalech, ale i na koncertech populární hudby jako host předních českých interpretů. V letech 1984-1985 spolupracovala s Příbramským Big Bandem a v roce 1986-1987 vystupovala jako host v programu Petra Kotvalda. Od roku 1988-1993 spolupracovala s Karlem Černochem. V roce 1988 získala stříbrnou Bratislavskou lyru, Cenu diváků a Cenu novinářů. S komponovaným pořadem vystupovala nejen doma, ale v zahraničí (Rakousko, Švýcarsko, Polsko, Ukrajina, Holandsko a Německo). V letech 1991-1995 zpívala zejména v předních pražských jazzových klubech a v tomto období vznikla i spolupráce s Big-bandem Milana Svobody.V roce 2002 debutovala ve filmu Andělská tvář.
V roce 1995 nastal zlom v její kariéře, byla obsazena do úspěšného muzikálu DRÁKULA / Svoboda, Borovec, Bednárik, Hes/, kde hrála ohnivou nymfu. A pak už přicházely další muzikálové nabídky. Landův KRYSAŘ – svérázná a přímá rybářka Štěpánovka, americký crazy muzikál JEPTIŠKY / Goggin, Fischer, Šimek / – zde ztvárnila dobrosrdečnou i když trochu bláznivou černošku sestru Mary Huberta, muzikál na ledě MRAZÍK / Urbánek, Sedláček, Šimek / – Marfuša, POMÁDA – na Slovensku, MONTE CHRISTO / Svoboda, Borovec, Bednárik, Hes / – paní hospodská Danglarsová, další muzikál na ledě ROMEO A LUJIE / Urbánek, Nohavice, Šimek / – milá ale ztřeštěná chůva, klasika mezi muzikály BÍDNÍCI /č.t. Borovec, Novotný / – škodolibá paní hospodská Thenardierová, GOLEM / Svoboda, Zelenka, Hagen, Renč / – hospodská Rozina, CARMEN / F.Wildhorn, č. t. A. Novák, G.Barre – vědma /, ŠVEJK / K. Mařík, V. Postránecký – 4 ženské role / a obnovený DRÁKULA / Svoboda, Borovec, Hes, Bednárik / – ohnivá nymfa, Muzikál BARON PRÁŠIL – role Evelíny /hudba: Zdeněk Barták, text: Petr Markov, režie: Filip Renč /, Muzikál VRAŽDA ZA OPONOU – role producentka / hudba: John Kander, překlad textů: Adam Novák, režie: Antonín Procházka, POPELKA – MUZIKÁL NA LEDĚ – role Macecha / hudba: Petr Malásek / V. Kopta, režie: Jindřich Šimek.
Ovšem její srdeční záležitostí je stále swing, šanson a blues. Měla pravidelné koncerty v divadle na Zábradlí. Se svým  pořadem cestovala po celé republice. V současné době vyměnila divadlo Na Zábradli za pražskou Hybernii, kde jednou až dvakrát ročně pořádá velký koncert. S devítičlennou kapelou, složenou ze špičkových muzikantů pod vedením Martina Kumžáka, představuje svůj repertoár a to trochu nevšedním způsobem. Chce se s diváky podělit nejen o své písně, ale i o pohled na svět, na život, na muziku, na své kolegy a neváhá na sebe prozradit své životní a profesní trapasy. Do každého večera si zve osobnosti, jíž si váží a kterou ctí, na malé popovídání / I. Janžurová, I. Huttnerová, L. Brabec, B. Rosner, Z. Kabátová, J. Němcová, H. Štáchová, N. Konvalinková…./. Snaží se, aby její recitály byly příjemnými večery, které diváky potěší nejen muzikantsky, ale i lidsky a přinesou jim dobrou náladu a pohodu.

Kdo má rád… s hvězdami na Martinském mlýně
Něco málo ke třem předchozím ročníkům: Před třemi lety se na Martinském mlýně uskutečnil historicky první ročník Dětského dne a benefičního koncertu Kdo má rád… pod taktovkou agentury Martin Production (www.martinproduction.eu ).
Byť přes počáteční házení klacků pod nohy se první ročník povedl a pro Dětské a novorozenecké oddělení nemocnice Prachatice vybralo přes 63.000 korun, které si na podiu převzal ředitel této nemocnice Michal Čarvaš.
Druhému ročníku zpočátku nepřálo počasí, protože už předchozího večera lilo jako z konve, ale i přesto dorazilo na Dětský den 450 dětí (jednou tolik, co na ročník první) a na večerní koncert, kde už i svítilo slunce dorazilo kolem 500 lidí.
Začínalo se Dětským dnem, kdy kolem Mlýna a jeho přilehlého rybníka byly rozestavěny pohádkové bytosti v podobě čarodějnice Bludimíry, vodníka, čerta, hejkala, mlynáře, Karkulky ad., u kterých děti plnily jednotlivé disciplíny.
Na tento Dětský den navazoval již zmíněný benefiční koncert, jehož výtěžek opět připadl nemocnici Prachatice a to konkrétně na Dětské a novorozenecké oddělení.
Při loňském třetím ročníku naopak počasí přálo a dětí přišlo přibližně 600 a na koncert dorazilo kolem 1000 lidí. Z vybraných financí se koupil na Dětské a novorozenecké oddělení prachatické nemocnice  lékařský přístroj EKG Holter.
No a v letošním roce budou na děti opět čekat kolem rybníka a v přilehlém lese pohádkové bytosti, u kterých budou opět plnit různé úkoly a pokud vše splní, dostanou opět Diplom a dárky. Kromě různých disciplín na ně také čekají různé atrakce: například atrakce z IQ Landie z Liberce, trampolína, skákací hrad a také stánky s cukrovinkami – cukrovou vatou, tureckým medem, nugátem, zmrzlinou apod.
Na koho se můžete těšit na letošním čtvrtém ročníku benefičního koncertu od 18.00 hodin? Vašo Patejdl, Jana Paulová, Martin France, Jana Kocianová, Roman Vojtek, Andrea Kalivodová, Zbyněk Drda, Hana Křížková, Martin Harich, Kamila Nývltová, Zuzana Nová, Dáša Zázvůrková, Markéta Zehrerová, Pavel Houfek a Gábina Goldová. Večerní koncert moderuje Markéta Mayerová. Dětským odpolednem vás bude provázet Michaela Marková.

Něco málo z historie mlýna….
První dochované dokumenty ze dne 27. května roku 1876 hovoří o tom, že vlastnické právo se vkládá manželům Františkovi Bicanovi na polovici a Anně Bicanové na polovici, kteří podstupují mlýn po pouhých osmi letech Václavu a Kateřině Rudolfovým.
Mlýn pak celkem často měnil své majitele a to prodejem i dědickým právem a nebyl výrazně přestavován. Poslední majitelé se jmenovali Kratochvílovi a jejich portréty jsou k vidění na čestném místě v mlýnici. Starousedlíci z Hrádku hovoří o tom, že v té době byla v jedné jeho části hospoda.
Teprve ve dvacátém století se stal majetkem syndikátu novinářů, kteří jej nechali kompletně zrekonstruovat. Z bývalé stodoly vznikla ubytovací část a z mlýnice pak část restaurační. Mlýn pak sloužil syndikátu více než dvacet let a nesl jméno Na Kratochvíli.
V roce 2001 se majitelé rozhodli mlýn odprodat v dobrovolné dražbě a tehdy se mlýn stal majetkem Martiny Doudové, jejíž jméno v současnosti nese. Opět jej čekala další rekonstrukce. Byla přestavěna ubytovací část, zřízeno sociální zařízení a změnila se i dispozice pokojů. Upraveno je i okolí mlýna a v roce 2004 byl vybagrován rybník, pod jehož hrází stojí vlastní stavba. Po řadě let se do mlýnice vrátily i výše zmíněné portréty.

Kdo má rád… na Martinském mlýně
sobota 14. června 2014
IV. ročník benefičního koncertu a dětského dne
dětský den – od 11.00 hodin – zdarma
benefiční koncert – od 18.00 hodin

Foto: Martin Production