Muzikant a dirigent Felix Slováček oslaví ve čtvrtek 23. května 70. narozeniny. Den před tím je oslaví se spoustou svých pěveckých kolegů velkolepým koncertem pod názvem Felix 70 v pražské Lucerně. Na koncertě, který se uskuteční 22. května 2013 v legendárním velkém sále pražské Lucerny mimo jiných zazpívají například Karel Gott, Hana Zagorová, Petra Janů, Eva Pilarová, Josef Laufer, Ilona Csáková, Jitka Zelenková, Monika Absolonová, nebo Felix Slováček ml. A právě Felixovu synovi jsme položili několik otázek na téma Felix Slováček.
Co se vám vybaví jako první, když slyšíte jméno Felix Slováček?
Jméno mého otce. Jeden z prvních, který u nás proslavil hudební nástroj klarinet a saxofon a inspiroval tak mnoho dnes skvělých hráčů na tyto nástroje díky svému jedinečnému zvuku a brilantní technikou.
Vzpomenete si na vaše první setkání s ním?
Jestli myslíte úplně to první, tak to jsem byl ještě jako kojenec a to si opravdu nepamatuju. Ale to profesní bylo u koncertu asi před šesti sedmi lety, kdy hrál tátův Big Band na večeru Franka Sinatry, kde jsem poprvé zpíval od Nirvany Smells like teen spirit v aranžmá pro Big Band. Moc se mu líbil můj záměr i klukům v kapele a tak jsme udělali několik rockových coverů v big bandovém kabátě podle vzoru Paula Anky.
Felix je muzikant, skladatel i dirigent – co z toho mu jde podle vás nejlépe?
Je výborný naprosto ve všech odvětvích. Jako dechař nebo chcete-li klarinetista a saxofonista je opravdu na špičkové úrovni. Navíc je to skvělý člověk a parťák. Nezkazí žádnou legraci a je sním zábava. Jeden z největších profesionálů, jaké jsem kdy potkal.
Jaký je podle vás Felix jako člověk?
Je velmi přátelský a chytrý. Nikdy se nepovyšuje nad ostatními. Hodně mu vděčím za rady, které mi dal do života i v muzice. Vždycky jsem mu dal později za pravdu.
Jak se vám s ním spolupracovalo?
Ze začátku byla spolupráce velmi náročná, protože musíte být naprosto dokonale připravený a být pohotový. Nemá rád amatérizmus. Je to velká škola života, jak profesního, tak soukromého. Je sním skvělá spolupráce. Hodně vás to zoceluje. Na koncertech, které spolu máme je velmi inspirujícím člověkem. Je radost se na něj koukat a poslouchat ho.
Proč jste se rozhodl vystoupit na benefičním koncertu k jeho 70. narozeninám?
Protože cítím, že mu to udělá radost a protože to chce hlavně on.
A co mu k sedmdesátce popřejete?
Hlavně zdraví a pořád krásný tón, který má a aby mu to ještě dlouho vydrželo. Přeji mu, aby se nemusel potkávat s hlupáky kolem sebe, ale jen s fajn lidmi. Máme ho moc rádi a přejeme mu jen to dobré.
Kdo je Felix Slováček ml.?
Narodil se v Praze. Od roku 1999, kdy složil přijímací zkoušky na Pražskou konzervatoř obor klarinet, založil tříčlennou rockovou skupinu Nails (hřebíky), kde se prosadil jako skladatel autorských písní a textů. Skupina také hrála Nirvana Revival a po nahrání první desky Sběratel lidských těl se rozpadla díky odchodu baskytaristy. V roce 2003 se stal doprovodným kytaristou, vokalistou a spoluautorem hudby a textů v rockové skupině Glanc. Obě kapely odehrály nespočet koncertů a zúčastnili se i několika festivalů. Skupina Felix Band dvakrát vystoupila na reklamním festivalu ve Slovinské Portoroži a v roce 2005 natočila ve spolupráci s FAMU krátké unplugged DVD pod názvem Felix Gang Band Unplugged.
Zpívá a hraje s RTV Big Bandem svého otce a spolupracuje s mnoha big bandy po celé České republice, například s Big Bandem Gustava Broma, Sokolov, Polná, Lanškroun…atd. Na těchto koncertech se setkal na stejném pódiu s osobnostmi jako například s Karlem Hálou, Karlem Černochem, Marií Rottrovou, Jitkou Zelenkovou, Leonou Machálkovou, Monikou Absolonovou a Karlem Gottem.
V roce 2007 se zúčastnil 10. festivalu swingové hudby, kde figuroval jako zpěvák v cyklu koncertů s australským legendárním trumpetistou, skladatelem a členem GRP all star Big Bandu, Jamesem Morrisonem. V roce 2010 vystoupil na Jazzovém festivalu v Mikulově s RTV Big Bandem a Třeboňských Nocturnech jako sólista s Big Bandem Gustava Broma v roce 2011. Dále vystoupil na festivalech Jazz bez hranic, Moravia Music Fest, 10. Jazzového festivalu v Mikulově Pocta Karlu Kraugartnerovi a další…
V roce 2006 absolvoval pražskou konzervatoř pod vedením profesora Milana Poláka. Studoval na Akademii múzických umění v Praze u profesora Jiřího Hlaváče a profesora Vlastimila Mareše. Zúčastnil se mistrovských kurzů v rakouském Semmeringu (ISA), kde vyhrál v soutěži dechových nástrojů 2009 cenu Antonína Rejchy. Zde také navštěvoval kurzy profesorů Michela Lethieca a Francaise Bendy. V roce 2010 absolvoval HAMU s Komorní filharmonií Pardubice v cyklu Ti nejlepší. Od května 2008 působil na postu prvního klarinetisty v Karlovarském Symfonickém orchestru, se kterým nyní spolupracuje jako sólista, úspěšně vystoupil i s Filharmonií Bohuslava Martinů ve Zlíně, Jihočeskou komorní filharmonií, Plzeňskou Filharmonií, kde se představil jako zpěvák a klarinetista, či na Večeru Gershwina s orchestrem Berg v Písecké bráně v Praze.
Roku 2009 se zúčastnil turné k 70. narozeninám Karla Gotta po České a Slovenské republice s RTV Big Bandem Felixe Slováčka, kde je doposud stálým hostem a s Big Bandem též odcestoval na několik koncertů do severního Německa a Španělska. Roku 2010-2011 odjel na studijní stáž do norského Osla na Norges Musikkhøgskole (Norway Academy of Music), kde studoval u slavného prof. Hanse Christiana Bræina obor klarinet, a zúčastnil se master kurzu prvního klarinetisty Royal Concertgebouw Orchestra Andreasem Sundénem. Komorní hudbu studoval u Norského klavíristy Vebjørna Anvika (Grieg Trio). Navštěvoval vedlejší obor Jazz vocals ensemble. Seznámil se zde s klavíristou Jakubem Uhlíkem, se kterým spolupracuje na komorní hudbě. V Oslu, kromě vystupování ve škole a na České Ambasádě, zahrál koncert na druhé nejprestižnější škole Barrat Due na festivalu tzv. zakázané hudby »Erklært Unmusikk« (Stravinsky,Webern).
Nyní se věnuje dramaturgické a produkční činnosti v legendární Jazzové sekci a hudebnímu seskupení Baroque Jazz Special, které se zaměřuje na interpretaci »třetího proudu«, jež je vzájemnou fůzí klasické, jazzové, soudobé, alternativní hudby, ale také vlastní tvorby. Navazuje na legendární Barock Jazz Quintet. Spolupracuje s kytaristou Petrem Alexou na projektu Felix Gang Band s vlastní tvorbou, kde aktivně hraje, zpívá a skládá. Je členem Pražského saxofonového kvarteta. V roce 2012 se stal dramaturgem a producentem Mezinárodního hudebního festivalu Eduarda Nápravníka. V současné době hraje v divadle Hybernia hlavní roli Honzy v muzikálové pohádce Kapka medo pro Verunku.
Felix 70 – 22. května 2013, pražská Lucerna
Všichni účinkující vystupují za symbolickou jednu korunu. Na koncertě zazní největší hity sólových interpretů, ale i premiérová dueta v exkluzivních aranžích vytvořených pouze pro tento Galavečer. Celý program bude doprovázet sedmnáctičlenný Big band Felixe Slováčka. Každý z hvězdných hostů připojí ke svému vystoupení i osobní gratulaci. Tento koncert je koncipován i díky sociálnímu cítění Felixe Slováčka a jeho hostů zároveň jako benefiční, neboť 70 korun z každé prodané vstupenky bude v den tohoto koncertu předán nadačnímu fondu Dar sluchu – podpora center kochleárních implantací v ČR a individuální podpora neslyšících dětí, dospělých i seniorů s kochleárním implantátem. Vstupenky v rozmezí 290,- Kč až 1490,- Kč už je možné zakoupit v obvyklých předprodejích. Tento narozeninově – benefiční koncert bude natáčet Česká televize a bude odvysílán do půlky června letošního roku.
Foto: www.martinproduction.eu