Eva Hurychová pokřtila Sacherovu knihu o Monyové

Nejbližší kolega a zároveň důvěrný přítel nejprodávanější české spisovatelky Simony Monyové, která tragicky zahynula začátkem srpna roku 2011, šokoval veřejnost a zároveň způsobil mediální poprask tím, že několik hodin po smrti úspěšné autorky společenských románů zveřejnil některé sms zprávy, v nichž se mu svěřila, že byla manželem dlouhodobě »psychicky a fyzicky týrána«.


Richard Sacher nyní přichází s vysvětlením, jak vlastně všechno bylo doopravdy a proč Monyové v osudné chvíli nebyl schopen pomoci. Především však barvitě popisuje spisovatelčinu osobnost a také jejich přátelství a spolupráci, která započala již na přelomu tisíciletí. Publikace je doplněna o autorizované výroky, v nichž Monyová s upřímností odhalila nejen svoji povahu, ale také své názory, vztah k rodině, práci, mužům a sexu a v neposlední řadě i ke kolegovi Michalu Vieweghovi. Nechybí ani spousta unikátních fotografií a oficiální bibliografie Simony Monyové včetně ukázek z jejích knih a recenzí.


Křest knihy se konal v pražském Celebrity Cafe. „Dne 15. června 2010 jsem zde křtil svoji pátou knihu Dýchla na mě smrt, kde nejen já, ale především 25 českých osobností vzpomíná na chvíle, kdy se ocitly v blízkosti smrti. Simona Monyová má v této knize první kapitolu, která obsahuje tři historky, jež napsala speciálně pro tuto publikaci. Simona mě přijela do Celebrity Cafe podpořit až z Brna, a to společně s manželem Borisem Ingrem. Představil jsem ji zde pražským novinářům a dokonce mi knihu – společně s moderátorkou a herečkou Hankou Švejnohovou – pokřtila. Simona tehdy zářila, vypadala spokojeně, a to mimo jiné i z toho důvodu, že jsem ji zde seznámil s její oblíbenou zpěvačkou Marcelou Březinovou. Obě dámy si káply do noty a Marcela přijela Simoně – v únoru 2011 – do Brna pokřtít její osmadvacátou knihu Citová divočina. Mimochodem – Marcelin manžel, režisér Zdeněk Švarc, chtěl knihu Dýchla na mě smrt zfilmovat, respektive natočit podle ní dokumentární televizní seriál. Bohužel ani Simona ani Zdeněk už nežijí…“ řekl nám spisovatel Richard Sacher.
Kmotrou knihy se stala zpěvačka a skladatelka Eva Hurychová, která byla na konci roku 2006 jedna z prvních, která se díky svému příběhu odvážila veřejně poukázat na problematiku domácího násilí. Svou knihou nazvanou Řekla jsem NE tyranovi již mnohým v podobné situaci dodala odvahu a pomohla. Medializací problému také podpořila osvětu, které je k tomuto narůstajícímu fenoménu stále málo. Pro oběti domácího násilí založila i svou mejlovou schránku (evinaschranka@email.cz), přes kterou již téměř pět let nezištně pomáhá všem, kdo se do ní obrátí. Dosud je to přes dva tisíce lidí.


„Výtěžkem z prodeje knihy hodlám podpořit osvětu zaměřenou na boj proti domácímu násilí. Osobně chci pomoci tomu, aby si oběti, především ženy, od agresorů nenechaly ničit základní lidskou důstojnost. Simonin příběh bohužel dospěl až tragického konce,“ prozradil Sacher, který připravuje společně s Hurychovou sérii besed na téma Stop domácímu násilí.

Richard Sacher: Simona Monyová – Život a smrt
Cena: 199,- Kč
Nakladatel: Nakladatelství Brána
Vydáno: 8. 9. 2011

Foto: archiv Richarda Sachera