Daniel Krob: Právě začíná Rock Koně!

Skladatel a kytarista Daniel Krob, jenž dříve působil v rockových kapelách Arakain, Kreyson, Ferat a Zeus, vyráží na turné s doprovodnou kapelou. Společně s ní natočil i nové CD Rock Koně, které brzy spatří světlo světa. Narozdíl od loňské Magické kytary, tedy akustického instrumentálního alba natočeného na klasickou kytaru, se tentokrát bude jednat o ryze rockovou záležitost.


Jaké jsou vaše hudební plány na letošní jaro?
Před pár dny jsem dokončil desku, kterou jsem nahrál se svojí kapelou. Jedná se o rockový projekt – jsou tam rychlé i pomalé písně s českými texty a také instrumentální kytarové skladby. Celkem čtrnáct tracků, které dohromady vydají na hodinu muziky. Cédéčko se bude jmenovat Rock Koně, protože letošní rok je – podle čínského horoskopu – rokem Koně. A já jsem se narodil v tomto znamení. No a poněvadž hraji tvrdší muziku, udělal jsem z roku rock a název byl na světě.

Písně jste si složil sám?
Ano, všechny a kompletně. Některé jsou úplně nové, ještě nikdo je neslyšel, ostatní jsme s kapelou zahráli na loňském společném turné se skupinou Citron.

Hostují na albu Rock Koně i vaši přátelé z branže?
Ano. Například Pavel Vohnout alias Kyklop, který si loni k padesátinám nadělil rockovou desku.

Kde jste songy natáčeli?
Jako posledně ve studiu Blue Velvet, kde před měsícem nahrával i Brian May z kapely Queen.

K nové desce se prý váže i další zajímavost…
Bude na ní také píseň Svátek. Tu jsem věnoval kamarádovi, který je otcem jedné z dívek, jež nešťastnou náhodou zemřely během rallye v Lopeníku. Skladbu už rok a půl hrajeme na našich koncertech. Pokaždé ji uvádím s tím, že se váže právě k této tragické události.

Vyrazíte na turné?
V souvislosti s tímto albem odehrajeme čtrnáct koncertů po celé republice. Začínáme 28. března v Domažlicích. Vezmeme to od západu směrem na východ a končit budeme v Praze, tedy 27. května v klubu Futurum.

Bude se jednat o sólové koncerty? To znamená – pouze vy a vaše kapela?
Právěže ne. Šňůru koncertů jsme nazvali Albixon Generations Tour 2014, poněvadž kromě nás se na pódiu představí také pražská skupina The Snuff, která je o jednu generaci mladší. Hraje progresivní melodický rock a zpívá anglicky. V této kapele jsem před dvěma lety hostoval – zaskakoval jsem za kytaristu, který měl tehdy zlomenou ruku. Mám s nimi tedy i mnoho společných zážitků, dokonce jsem nahrál kytarové sólo na jejich desku… Návštěvníci se můžou těšit na dva koncerty během jednoho večera, celá produkce bude řádově trvat tři a půl hodiny.

Hodláte letos navázat na projekt Magická kytara?
Pro pořadatele jsem připravil nabídku originálního autorského akustického vystoupení Magická kytara. Zatímco hraju na klasickou kytaru, na rytmiku mě doprovází Jiří Melena, který v roce 2010 získal první místo v kategorii Nejlepší bubeník v rámci celosvětové hudební soutěže Emergenza. Kromě toho plánuji album Magická kytara vydat i na elpíčku, zkrátka na velké vinylové desce. Klasická hudba totiž zní úplně jinak z desky než z cédéčka.

Stíháte se věnovat také svému »létajícímu« koníčku?
Zrovna včera jsem byl na letišti, začal jsem trénovat. Letos bych se totiž chtěl leteckému modelářství věnovat více než loni. I proto jsem tuto hudební sezónu naplánoval na jaro a na podzim, kdy se nelítá. Během léta bych se rád zúčastnil několika modelářských akcí a prezentací. Navíc letos náš modelářský klub MK Lipence, který je největší v České republice a jehož jsem »náčelníkem«, slaví padesáté narozeniny. První týden v září hodláme uspořádat velkou prezentační akci pro fanoušky modelářství.

Jak se vyvíjí vaše spolupráce s akrobatickým mistrem Evropy a jediným českým zástupcem v Red Bull Air Race Martinem Šonkou?
Momentálně mu hodně fandím, aby co nejlépe zabodoval v Red Bull Air Race i navzdory tomu, že jeho letadlo mělo v poslední době problémy s motorem. Loni jsme se s Martinem účastnili evropských závodů v leteckém modelářství, kde jsem soutěžil a Martin tam předával ceny. Od té doby jsme spolu v kontaktu, byl bych moc rád, kdyby mi pokřtil nové album. Mimo jiné i proto, že se – stejně jako já – narodil ve znamení Koně.

Foto: www.danielkrob.cz